ReklamaA1ReklamaA1-2

Wakacje w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie!

Informacje lokalneAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego22 czerwca 2024, 17:15   red. - inf. prasowa520 odsłon
Wakacje w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie!
 fot. Karol Soberski

Rozpoczęły się wakacje. Dla kultury nie ma jednak przerw, a CK „Scena to dziwna” przygotowało dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego liczne atrakcje. Warsztaty, koncerty spektakle – to tylko ułamek tego, co przygotowano na rozpoczynające się lato!

W trakcie wakacji sala widowiskowa i przestrzeń amfiteatru eSTeDe niejednokrotnie wypełnią się kulturą. Miłośników kina ucieszy spotkanie z Andrzejem Sewerynem, podczas którego znany aktor opowie o swojej bogatej karierze i zaprezentuje swój ostatni film „Jestem postacią fikcyjną”. Wydarzenie jest owocem współpracy CK eSTeDe, Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna oraz DKF Offeliada.

Z filmowego ekranu przeniesiemy się w inne formy sceniczne – dla najmłodszych zaplanowano spektakle teatralne „Żuk, królewski robaczek” (Teatr ASZ) oraz „Dyzio w drodze” (Teatr Herbi). Zespół Tańca Ludowego powróci z urlopowej przerwy, by zapewnić jedynką taką rozrywkę podczas ludowej biesiady, a fani malarstwa ucieszą „Obrazy niedokończone” – wystawa prac gnieźnianki Małgorzaty Dzierżewskiej.

Po majowym sukcesie w lipcu ponownie zagości „Retroscena”, która tym razem przybierze formę dwudniowego festiwalu pełnego starych konsol, komputerów oraz ciekawych prelekcji o świecie gier video. Oprócz wydarzeń przy ul. Roosevelta ekipa eSTeDe zagości także na dworcu kolei wąskotorowej i stacji Gniezno Jelonek, gdzie trzykrotnie podczas tego lata zapewni niezapomnianą rozrywkę w ramach GKW.

Młodzi przejmują kulturę

Cykl Scena Młodych da o sobie znać aż czterokrotnie. Mocny muzyczny akcent usłyszymy podczas Rockowych Wakacji 27 lipca i 17 sierpnia, na których usłyszymy lokalne zespoły (w tym wschodzące Gauguns i Scarlet Blaze). Latem nie może zabraknąć także FALA Festu – w kolejnej edycji gnieźnieński kolektyw rapowy zaprezentuje materiał z najnowszego albumu oraz zaprosi wyjątkowych gości hiphopowego podziemia. Młodzi stawiają także na inne formy sceniczne, dlatego fanów teatru na pewno zaintryguje monodram Kingi Gorczyckiej-Smyk. CK eSTeDe pozostaje otwarte na pomysły młodych artystów, a przestrzeni na ich działania zawsze znajdzie się przy ul. Roosevelta 42.

Lato z Largo

Centrum Aktywności Społecznej Largo to dziś integralna część eSTeDe, która wciąż cieszy się dużą  popularnością. W ramach oferty wakacyjnej instruktorzy stałych sekcji zapraszają na spotkania w każdą środę wakacji.  Wszystkich chętnych zapraszamy na zajęcia krawieckie, artystyczne, a także warsztaty, które poprowadzi Aleksandra Wiecka (Naturalna Świeca). W planie nie mogło zabraknąć gimnastyki z Moniką Bartkowiak oraz chwil skupienia w ramach tai chi.

Od Meksyku do morskich głębin

Najmłodsi mieszkańcy Gniezna i powiatu znajdą coś dla siebie w każdy wtorek wakacji. Dzieci od 6 roku życia mogą uczestniczyć w zajęciach z rękodzieła, gdzie pod okiem instruktorek stworzą światy w pudełku, wykorzystają owoce lata i przedstawią pejzaże, które widziały podczas wakacyjnych wyjazdów. Do CK eSTeDe powracają zabawy z muzyką oraz kultowymi klockami Lego, a nieco starsze pociechy zyskają możliwość poznania podstaw gry na pianinie lub perkusji. Na wszystkie wtorkowe warsztaty obowiązują zapisy.

Oprócz bezpłatnych warsztatów dzieci będą mogły skorzystać z trzech specjalnych cykli spotkań. „Viva Mexico!” (8-12 lipca, godz. 10.00-13.00) to idealna okazja do „przeniesienia się” w rejony Ameryki Północnej. Każdy dzień to odrębna przygoda, podczas której dzieci poznają meksykańską kulturę, podstawy języka hiszpańskiego oraz sami wykonają wyjątkowe przedmioty podczas warsztatów (sombrero, marakasy, maski lucha libre i wiele więcej).

Z kolei tematem sierpniowych „Morskich Przygód” (12-16 sierpnia, godz. 10.00-13.00) będzie świat oceanicznych głębin, który skrywa wiele tajemnic i niezwykłych istot. Uczestnicy poznają morską florę i faunę, stworzą modele ulubionych zwierząt, przeniosą się także na rajską wyspę, by dowiedzieć się o życiu w tropikach. Oba cykle przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-12 lat, a koszt udziału w każdym z nich to 200 złotych od osoby.

W ofercie pojawia się także lokalny fenomen ostatnich miesięcy. Sekcja kostki Rubika cieszy się w społeczności eSTeDe dużą popularnością , dlatego nie mogło zabraknąć tej układanki także w wakacje. Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Kostki Rubika przygotowało pięciodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży od 10 lat, podczas których instruktorzy przekażą uczestnikom swoją wiedzę o kostce Rubika. W trakcie zajęć pojawią się podstawy układania kostki, techniki używane przez profesjonalistów oraz mini zawody na zakończenie warsztatów. Zajęcia odbędą się w dniach 15-19 lipca (w godz. 9.00-12.00), a koszt udziału w cyklu to 200 złotych od osoby.

Wiele atrakcji przed nami

To nie koniec niespodzianek na najbliższe dwa miesiące, a kolejne z nich będą ogłaszane już niedługo. Szczegółowe informacje będą pojawiać się na stronie internetowej w mediach społecznościowych CK eSTeDe. Zapisy na warsztaty i zajęcia odbywają się przez sekretariat od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 (tel. 614 240 772).Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 136

 • 65
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 59
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2