ReklamaA1

Wakacje pożegnane! Skarby w Uniejowie odkryte!

Z życia FundacjiHistoriaAtrakcje turystyczne30 sierpnia 2020, 19:00   red. Szymon Raith3589 odsłon
Wakacje pożegnane! Skarby w Uniejowie odkryte!
 fot. Karol Soberski

W kończący się weekend, ostatni tegorocznych wakacji w Uniejowie odbył się 1. Przygodowo-Historyczny Festiwal Misji Skarb. Ta impreza zamknęła wakacje 2020! Nasz portal Pojezierze24.pl sprawował patronat medialny nad Festiwalem, dlatego nie mogło nas tam zabraknąć!

Na ten wyjazd szykowaliśmy się od kilku dni, skład osobowy ustalony, miejsce i czas wyjazdu również. Nastała więc sobota, 29 sierpnia, ostatni weekend tych „trudnych” dla całej branży turystycznej wakacji. Zespół dziennikarzy portalu Pojezierze24.pl - na zaproszenie Radosława Hermana, współorganizatora festiwalu, archeologa, promotora historii, miłośnika przygody i zabytków, eksperta w serialu Misja Skarb – wybrał się do Uniejowa na 1. Przygodowo - Historyczny Festiwal Misja Skarb.

- Z kolegami z Misji Skarb od dawna zastanawialiśmy się nad zorganizowaniem imprezy, która pozwoliła by miłośnikom przygody i historii, poszukiwaczom skarbów i fanom Misji Skarb, spotkać się w jednym miejscu. Mniej więcej rok temu zaproponowałem, że znakomitym miejscem do zorganizowania takiego wydarzenia jest Uniejów. Ponownie do sprawy wróciliśmy nieco później, podczas kręcenia odcinka serialu w tym malowniczym mieście. Różne przeciwności losu opóźniały start przygotowań, aż wreszcie zapadła decyzja i ruszamy. Organizację i wsparcie finansowe festiwalu zapewniło miasto Uniejów Uzdrowisko Termalne, a głównym partnerem i współtwórcą programu imprezy jest Misja Skarb, oryginalna produkcja telewizji Fokus – mówi R. Herman.

Droga z Gniezna do Uniejowa minęła nam szybko oraz bezpiecznie i już po godzinie 12.00 zawitaliśmy do tego XI-wiecznego miasta leżącego w województwie łódzkim nad rzeką Wartą. Jedną z najbardziej rozpoznawalnym wizytówek tego miejsca - od 2008 roku - są Termy Uniejowskie z gorącymi solankami leczniczymi a samo miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej.

Głównym miejscem Festiwalu był zamek oraz park, który wybudowany został w latach 1360-1365. Cieszy fakt, że przetrwał do dzisiaj i możemy podziwiać kunszt średniowiecznych budowniczych.

- Festiwal to połączenie historii i przygody. Taki przecież jest serial telewizyjny Misja Skarb, a sprzyja temu także historyczna sceneria. Z pewnością wielu fanów serii oraz miłośników tropienia śladów historii zechce się spotkać na żywo z bohaterami Misji Skarb. Na specjalnej scenie wystąpi słynne trio: Michał Antczak, Dawid Stec i Łukasz Cichy. Także ja w miarę skromnych możliwości będę wspierał kolegów z planu, pojawi się ponadto ekspert filmowy Michał Mackiewicz. Odbędzie się swobodna rozmowa z fanami, będzie można zadawać pytania dotyczące kulisów produkcji serialu. Przygotowujemy też liczne niespodzianki dla naszych gości. Zdradzę tylko, że dotyczyć będą najtajniejszych spraw związanych z serialem Misja Skarb. Wracając do programu, to – w skrócie – na Festiwalu połączymy najlepsze, najbardziej atrakcyjne elementy, kojarzone z zamiłowaniem do historii i poszukiwaniami skarbów. Każdy kto przyjechał do Uniejowa będzie mógł niemal dotknąć różnych epok historycznych – opowiadał nam Radek tuż przed otwarciem Festiwalu.

Historia na każdym kroku

I było tak, jak powiedział R. Herman. Historię widać ją i czuć było na każdym kroku. Widać gdyż wokoło zamku uniejowskiego z XIV wieku rozbili swoje obozy rekonstruktorzy z różnych epok. Przechadzając się alejkami parku  można było spotkać żołnierzy napoleońskich, średniowiecznego mnicha z katem, czy parę odgrywającą oficera i jego wybrankę serca w mundurach z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920.

Oprócz tego jedną z największych była prezentacja „Polskich Karaluchów”, czyli tankietek TKS oraz TKS z działkiem 20 mm. Towarzyszył  im polski motocykl Sokół 1000. Oczywiście nie zabrakło również czegoś dla dużych chłopców i fani ciężkiego sprzętu wojskowego mogli przejechać się na pancerzu samobieżnej haubicy 2S1 Goździk, wojskowym Starem czy mniejszymi pojazdami wojskowymi. Chętnych nie brakowało i co jakiś czas kolejny kurs wyruszał w teren.

Zresztą teren festiwalu podzielony był na dwie części tę przy zamku oraz wzdłuż rzeki Warty. Bardzo podobało się nam stoisko Projektu „Miś”, w ciekawy sposób pokazujące rekonstrukcje szpitala polowego z okresu Bitwy o Warszawę 1920.

Coś huknęło!

W pewnym momencie, teren festiwal zadrżał! Coś huknęło w parku! Okazało się, że to oddziały 33. Regimentu von Alvensleben ze Srebrnej Góry i 47. Pruski Pułk Piechoty, prezentujące swoje możliwości w obsłudze armat. Huk unosił się po całym terenie Festiwalu i zapewne nie jednego przyprawił o palpitacje serca. Po przeciwnej zaś stronie swój obóz rozbili  średniowieczni wojowie oraz Samowolna Kompanija Ziemi Łęczyckiej przedstawiające życie i wojenny los z XVI – XVII wieku. Skórzane tarcze, miecze, topory czy dawna broń palna a nawet drapieżne ptaki można było podziwiać w tym miejscu.

Na terenie zamku można było dowiedzieć się o metodach zadawania bólu w średniowiecznych czasach. Gdyby trafiła się niewierna żona, czy jakiś król został postawiony przed katem o tym opowiadał młody adept wyciskania bólu. W tych murach czuć było, że historia która jest tu opowiadana to nie tylko zbiór fantazji autora.

A propos jeszcze zamku. Niespodzianką, którą mogliśmy zwiedzić była wysoka wieża, królująca nad Zamkiem. Najpierw schody metalowe w ilości około 90 sztuk (sam liczyłem) potem kamienne wąskie przejście i schodki na górę (tu już mniej). Wysiłek i ból nóg został wynagrodzony na samej górze, gdzie naszym oczom ukazała się panorama miasta i okolic. W oddali widać było nieczynne już kominy elektrowni Turek a pod naszymi stopami ludzie na terenie parku wyglądami jak mrówki. Droga w dół była już nie co łatwiejsza.

Radosław Herman przyjedzie do Gniezna

Na wstępie napisaliśmy, że na Festiwal przyjechaliśmy na zaproszenie Radosław Herman (który gościł na organizowanym przez Karola Soberskiego, redaktora naczelnego naszego portalu, w 2019 roku I Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci” w pałacu w Czerniejewie).

Liczne rozmowy z Radkiem podczas Festiwalu dotyczyły planów na przyszłość (od 18 do 20 września Radek będzie gościł w Gnieźnie) i wspólnych przedsięwzięć historycznych w naszym regionie.

Warto dodać, że Radek jest też jednym z felietonistów portalu Pojezierze24.pl.

Misja Skarb na scenie

Głównym punktem Festiwalu była scena, na fani historii  mogli zobaczyć swoich ulubieńców z programu „Misja Skarb”. Dawid, Kiler i Cichy opowiadali o tym jak tworzą program, jakie przygody w trakcie kręcenia ich napotykają oraz o planach na przyszłość.

Na scenie oprócz trójki prowadzących  program pojawiali się również rekonstruktorzy opowiadający o swojej pasji. Pasji, która zapewne nie raz doprowadziło ich do trudnych momentów. Koszty czy problemy z nabyciem oryginalnych elementów wyposażenia lub taka błaha sprawa, jak wytrzymać w tych strojach gdy jest upał, który na szczęście tego dnia nie lał się z nieba.

W trakcie naszego pobytu spotkaliśmy wielu uczestników organizowanego przez nas w pałacu w Czerniejewie, I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, między innymi Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna – Schondorf z Liskowa czy Biskupieckie Stowarzyszenie Detektorystyczne Gryf. Nasz pobyt zaowocował nawiązaniem nowych kontaktów m.in. Michałem Dworczykiem z Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach!

Coś dla duszy, coś dla ciała

Oczywiście oprócz rekonstrukcji, pokazów, rozmów miłośników historii i wymianie doświadczeń, a także nawiązywania nowych kontaktów, podczas tej soboty nie mogło zabraknąć czegoś dla ciała.

Odwiedzający mogli nabyć różna pamiątki na licznych kramach, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mali chłopcy mogły zaopatrzyć się w drewniane wyposażenie woja lub rycerza, młode panny na wydaniu w wianek na głowę, panowie w biżuterię lub rękodzieło artystyczne  dla wybranek swojego serca. A ci, co to wszystko już mają, chociażby by książki o tym co jedli nasi przodkowie.

Gdy już jesteśmy przy strawie… Tutaj niestety małe rozczarowanie. W jednym z lokali poziom podawanych dań był słaby… Szczerze mówiąc, to przydałaby się jakaś rozmowa wychowawcza lokalnego kata z kucharzem z tego lokalu, by nie doprowadzać to takiej sytuacji ponownie.

Podsumowanie

1. Przygodowo-Historyczny Festiwal Misji Skarb w Uniejowie, nad którym nasz portal miał patronat medialny, należy zaliczyć do udanych przedsięwzięć. I zapewne taka formuła imprezy, jeśli będzie corocznie organizowana, wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń dla miłośników historii. Zatem: do zobaczenia za rok!


O Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” więcej na: www.fundacjahistoryczna.pl


Fot. K. Soberski, M. Glanc, Sz. Raith


Więcej fotografii z Uniejowa - Galeria Zdjęć


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

  • 14
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem