Wągrowiec, Swarzędz, Wrocław, Suchy Las, Września, Lednogóra, Żydowo, Żnin, Gniezno i Poznań – z tych dużych i mniejszych miejscowości – pomimo mroźnej aury – przybyło 29 uczestników dzisiejszego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, dokumentalista, niezależny badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Było to drugie w tym roku zwiedzanie z cyklu „Wędrówki z historią” organizowane - już od 13 lat - przez K. Soberskiego.
Uczestnicy zwiedzania pałacu w Czerniejewie, które zgodnie z tradycją rozpoczęło się w samo południe, gdy zegar na stajni wybił dwanaście razy, swoją wędrówkę zaczęli na pierwszym dziedzińcu. Następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do Oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i wyszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do pałacowych podziemi.
W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!
Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
Karol Soberski (www.soberski.pl), dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyło się pięć edycji: w 2019, 2021, 2022, 2023 i 2024 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
- sobota, 22 marca - godz. 12.00 - szczegóły i zapisy
- sobota, 12 kwietnia - godz. 12.00 - szczegóły i zapisy
Fot. A. Gaca
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!