ReklamaA1

W samo południe, czyli magia pałacu w Czerniejewie

Wędrówki z historiąAktualności27 kwietnia 2024, 19:00   red. Aleksandra Soberska1181 odsłon
W samo południe, czyli magia pałacu w Czerniejewie
 fot. Aleksandra Soberska

Leszno, Bydgoszcz, Poznań, Gniezno, Lednogóra, Strzałkowo, Nekielka, Września, Swarzędz, Kębłowo koło Wolsztyna, Rogowo, Kłecko, Toporzysko koło Torunia – między innymi z tych dużych i mniejszych miejscowości przybyło 47 uczestników dzisiejszego południowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, dokumentalista, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to pierwsze w tym roku zwiedzanie z cyklu „Wędrówki z historią” organizowane - już od 12 lat - przez K. Soberskiego, wyjątkowe również dlatego, że pierwsze po jego ciężkiej chorobie.

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., druga – w 2021 r., trzecia w 2022 r., a czwarta w 2023 r.).

Uczestnicy popołudniowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie (którzy przyjechali z m.in. Leszna, Bydgoszczy, Poznania, Gniezna, Lednogóry, Strzałkowa, Nekielki, Wrześni, Swarzędza, Kębłowa koło Wolsztyna, Rogowa, Kłecka czy Toporzysk koło Torunia) swoją wędrówkę zaczęli na małym dziedzińcu, przy stajni i wozowni, gdzie punktualnie o godz. 12.00 zabił… zegar umieszczony w wieżyczce stajni (nowość w kompleksie pałacowo-parkowym).

Następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do pałacowych podziemi.

W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Wędrówka zakończyła się w Restauracji Pałacowej, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki.

Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

Niezwykły urok czerniejewskiej rezydencji na długo zostanie w pamięci uczestników zwiedzania… I tylko pałacowe duchy posmutniały, bo pozostało im samotnie przemierzać pałacowe salony....

K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa też na ręce właścicieli pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej, XVIII-wiecznej rezydencji!

Kolejne terminy zwiedzań pałacu w Czerniejewie:

 • 1 czerwca - godz. 12.00
 • 15 czerwca - godz. 13.00 i godz. 16.00

Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 269

 • 137
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 122
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3