ReklamaA1ReklamaA1-2

W Rogowie o „Zagadkowym Kolekcjonerze”

AktualnościKsiążki20 października 2021, 22:00   red. Aleksandra Soberska1907 odsłon
W Rogowie o „Zagadkowym Kolekcjonerze”
 fot. Aleksandra Soberska

W rodzinnej atmosferze i w kameralnym gronie przebiegało dzisiejsze spotkania Karola Soberskiego z czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie. Sala biblioteki wypełniła się do ostatniego miejsca! K. Soberski przez blisko 2-godzinnej opowiadał o swoje najnowszej książce pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Spotkanie otworzyła Alina Rogowa, kierownik biblioteki, która przedstawiła gościa spotkania. Następnie głos zabrał Karol Soberski, który przybliżył zebranym, blisko 40 osobom swoją najnowszą książkę pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

– Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które autor odnalazł w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego  mówi K. Soberski.

Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.

Na spotkanie – oprócz mieszkańców gminy Rogowo – przybyli także mieszkańcy gminy Mieleszyn, gminy Janowiec Wielkopolski i gminy Żnin. Spotkanie bardzo udane i rzeczowe, a co najważniejsze narodził się pomysł napisania książki o historiach związanych z Rogowem i okolicami!

Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowań przez kierownik biblioteki A. Rogowę na ręce Karola Soberskiego. Po spotkaniu, zaś chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze i zdobyć dedykację od autora.

Najbliższe spotkania:

- niedziela, 24 października o godz. 15.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu Wlkp.
- sobota/niedziela, 20 i 21 listopada – Konferencja „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy...” w Zamku Czocha
- czwartek, 25 listopada – o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach – filia biblioteki w Biskupicach


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 212

 • 142
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 23
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2