ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

W Radio Żnin o Konfrontacjach, festiwalu tajemnic, Haberze i braciach Saskowskich

Z życia FundacjiAktualności3 czerwca 2021, 14:00   red. Karol Soberski1150 odsłon
W Radio Żnin o Konfrontacjach, festiwalu tajemnic, Haberze i braciach Saskowskich
Karol Soberski w studio Radia Żnin - fot. Aleksandra Soberska

Aż 52 minuty trwała moja rozmowa w ramach „Gościa Dnia”, która została wczoraj nagrana w Radio Żnin. Emisja w piątek, 4 czerwca o godz. 8.15. Rozmowy będzie można posłuchać także poprzez stronę internetową radia – radioznin.fm. O czym rozmawiała ze mną red. Anna Jurecka? Przede wszystkim o „Historycznych Konfrontacjach”, II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” oraz dwóch książkach nad którymi pracuję: „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” i „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach”.

Po raz kolejny zostałem zaproszony do Radia Żnin na rozmowę w ramach audycji „Gość Dnia”. Tym razem była to najdłuższa rozmowa jaką w żnińskiej rozgłośni odbyłem! Trwała aż 52 minuty. O czym opowiadałem?

O „Historycznych Konfrontacjach”

Przede wszystkim o organizowanych od 4 do 6 czerwca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, „Historycznych Konfrontacjach”, czyli spotkaniach z pisarzami książek historycznych, dyskusjach o historii z archeologami i eksploratorami, warsztatach dla dzieci, wystawie oraz kiermaszu książek i rękodzieła. Wydarzenie jest moim autorskim pomysłem, a organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Program wydarzenia tutaj

O Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stuleci”

W dalszej części rozmowy mowa była o II edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 23 do 25 lipca, także w Gnieźnie. W tym roku przewiduję ponad 30 prelekcji, 4 wystawy, kilka paneli dyskusyjnych oraz wiele innych atrakcji Szczegółowy program przedstawimy w połowie czerwca. Gwarantuję, że tegoroczny Festiwal będzie, pod względem prelegentów, jeszcze ciekawszy niż pierwsza edycja w 2019 roku.

O Marianie Haberze

Kolejny temat, który poruszyliśmy dotyczył mojej najnowszej książki, która ukaże się w wakacje, czyli „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”. Marian Haber, właściciel pałacu w Kołdrąbiu niedaleko Janowca Wielkopolskiego, to jedna z najbardziej zagadkowych postaci okresu międzywojennego w Wielkopolsce i na Kujawach. Wiódł bardzo barwne życie, pełne namiętności, sensacji i… zagadek!

O braciach Saskowskich

Na koniec rozmowy wspomniałem też kolejnej książce, która ma się ukazać w grudniu 2021 roku. Będzie to pozycja pt. „Bankierzy Tajemnic. Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach” mówiącą o nieznanych wcześniej losach braci Franciszka i Antoniego Saskowskich. O Franciszku w 2016 r. ukazała się książka pt. „Skarbn Dziedzica”, a o Antonim w 2018 r. - „Złoto Dziedzica”. Książka „Bankierzy Tajemnic”ma być zamknięciem trylogii o niecodziennych losach braci.

Jak tylko rozmowa będzie dostępna w internecie, to opublikujemy link.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 146

 • 108
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner