ReklamaA1-2ReklamaA1-3

W Klubie Nauczycieli Polskich i Polonijnych z posłem Tomaszewskim o edukacji i promocji Gniezna

AktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego22 maja 2023, 15:45   red. - inf. prasowa614 odsłon
W Klubie Nauczycieli Polskich i Polonijnych z posłem Tomaszewskim o edukacji i promocji Gniezna
 fot. Klub NPiP GNIAZDO PL

Członkinie Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO PL z Włoch, czyli Joanna Wesołowska - prezes Rady Oświaty we Włoszech i Agnieszka Zawisza - pisarka i ilustratorka książek dla dzieci, spotkały się w klubie z koleżankami z Pierwszej Stolicy Polski. Gościem specjalnym był Tadeusz Tomaszewski, poseł na Sejm RP.

Obok ważnych tematów podejmujących problematykę życia Polonii za granicą, pojawiły się prywatne, czasem trudne historie z życia oraz te  dotyczące naszych życiowych wyborów. Tradycyjnie tematem spotkania była i tym razem szeroko rozumiana  promocja Gniezna i Polski oraz edukacja dzieci i młodzieży a także trudności, z jakimi stykają się nauczyciele w szkołach polonijnych i... polskich.

W zakresie promocji Gniezna, Agnieszka Zawisza przypomniała zrealizowany dzięki życzliwości i wsparciu władz miasta i gminy projekt dotyczący jej autorskiej książki znanej gnieźnianom z wcześniejszej promocji miasta. Zapoznała członków klubu z kolejnym etapem tego projektu dotyczącym przekładu książki dla dzieci z języka polskiego na 21 języków obcych, której tłumaczenie jest już gotowe, dzięki zaangażowaniu się w projekt i współpracy nauczycieli polonijnych z całego  świata z klubem NPiP GNIAZDO PL., a teraz czeka na sponsora (uśmiech do… włodarzy Miasta Gniezna)  i dofinansowanie do druku.

Spośród  wielu ważnych tematów edukacyjnych wskazano na te, które dotyczą dzieci i młodzieży oraz potrzeby zapewnienia im opieki psychologicznej w czasie po pandemii, która miała i nadal ma znaczny wpływ na kondycję psychiczną uczniów. Poddano pod ocenę także system oświaty w kraju i zagranicą, w którym brak jest  wsparcia dla uczniów z różnymi sprzężonymi deficytami zdrowia, w tym słabowidzących, ociemniałych i głuchych,  zwłaszcza na poziomie szkoły średniej, w odniesieniu do matur i braku dostosowania arkuszy egzaminacyjnych.

Poseł  na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, zainteresował się tą problematyką i obiecał poinformować o trudnościach odpowiednie organy. Przekazał na pamiątkę spotkania dla gości z Włoch Konstytucję RP oraz Encyklopedię Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej. Spotkanie, jak to bywa w nauczycielskiej rodzinie polonijnej przebiegało w serdecznej i miłej atmosferze przy kawie i  ciastach własnego wypieku.


Fot i opracowanie: Klub NPiP GNIAZDO PLJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 115

 • 48
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 13
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 54
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3