Kilkadziesiąt macew jest dzisiaj wyjmowanych z terenu przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu. Macewy stanowiły fragment opaski wokół budynku III LO, od strony parkingu. Prace prowadzone są przez Marcina Woźniaka, dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza, który sprawuje także nadzór archeologiczny, przy udziale pracowników tej instytucji oraz Zarządu Dróg Powiatowych.
O przedsięwzięciu poinformowana została Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy w Warszawie, a stosownego pozwolenia udzielił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Toruniu.
Dokonywana jest segregacja macew, która polega na wydzieleniu fragmentów nagrobków z hebrajskimi inskrypcjami, zdobieniami i fragmentów bez żadnych znaków, wykonaniu dokumentacji fotograficznej i inwentaryzacji. Macewy będą przewożone do Muzeum im. Jana Kasprowicza, układane na drewnianych paletach i zabezpieczane plandeką. Ostatnim etapem prac będzie odtworzenie nawierzchni przy szkole po wydobytych macewach.
Kosztami wydobycia, przeniesienia, zabezpieczenia macew i odtworzenia nawierzchni po ich wydobyciu podzieliły się trzy podmioty: Powiat Inowrocławski, Muzeum im. Jana Kasprowicza i Województwo Kujawsko-Pomorskie, zawierając stosowne porozumienie o współpracy.
Przypomnijmy, w 2011 r. wydobytych zostało kilka tysięcy macewy z placu przed budynkiem III LO. Starostwo wydatkowało wówczas blisko 200 tys. zł na wykonanie tam nowej nawierzchni. Macewy te składowane są od tej pory na terenie Starostwa przy ul. Mątewskiej. Ostatnie spotkanie Starosty Inowrocławskiego Wiesławy Pawłowskiej z przedstawicielem strony żydowskiej pozwala mieć nadzieję na korzystne załatwienie sprawy ich zagospodarowania.
Fot. Powiat Inowrocławski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!