ReklamaA1-2ReklamaA1-3

W Goślinowie odsłonięto tablicę pamiątkową Józefa Pawłowskiego

Informacje lokalneHistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego22 kwietnia 2024, 7:00   red. - inf. prasowa764 odsłon
W Goślinowie odsłonięto tablicę pamiątkową Józefa Pawłowskiego
 fot. SP Goślinowo

W Szkole Podstawowej w Goślinowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej Józefa Pawłowskiego, absolwenta szkoły z 1925 roku.

Bohater z Katynia

Józef Pawłowski był podporucznikiem Wojska Polskiego, weteranem wojny obronnej w 1939 r. W tragicznych czasach II wojny światowej został uwięziony w obozie NKWD w Kozielsku, a następnie bestialsko zamordowany przez Sowietów w Katyniu w kwietniu 1940 r. Miał zaledwie 29 lat. Pozostawił po sobie żonę Martę i syna Zdzisława. Za zasługi i poświęcenie w walce o ojczyznę został pośmiertnie odznaczony medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” i awansowany do stopnia porucznika.

Uroczystość patriotyczna

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej uczestniczyli m.in. Grzegorz Pawłowski wnuk bohatera, Wojciech Chałupka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu, Kacper Awzan, pracownik IPN, ks. Andrzej Szczęsny, proboszcz parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, Marek Szepaniak, kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Wioletta Nawrocka, sołtys wsi Goślinowo i radna gminy Gniezno, a także grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej w Goślinowie.

Cześć i pamięć

Wzruszającym momentem uroczystości było odsłonięcie tablicy przez wnuka bohatera, Grzegorza Pawłowskiego. Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Andrzej Szczęsny.

Uroczystość w naszej szkole stała się wyrazem hołdu i pamięci dla bohaterskiej postawy Józefa Pawłowskiego – człowieka, który oddał życie w walce o wolną Polskę. Odsłonięta tablica pamiątkowa będzie przypominać kolejnym pokoleniom o jego odwadze, patriotyzmie i poświęceniu.


Fot. SP GoślinowoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 88

 • 55
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 26
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3