W Dniu Księgowych o skarbach i tajemnicach okolic Gniezna!

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego19 czerwca 2024, 20:10   red. Aleksandra Soberska1101 odsłon
W Dniu Księgowych o skarbach i tajemnicach okolic Gniezna!
 fot. Aleksandra Soberska

Blisko 2 godziny trwała dzisiaj prelekcja pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, którą Karol Soberski (dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii) wygłosił dzisiaj w gnieźnieńskiej siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Okazją do spotkania był Dzień Księgowych. Blisko 50 uczestników wykładu nie kryło podziwu dla wiedzy i dokonań K. Soberskiego oraz zachwytu z atrakcji turystycznych i zabytków historycznych naszego regionu. Organizatorem wykładu było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu, Oddział w Gnieźnie.

Gnieźnieński oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu świętował dzisiaj Dzień Księgowych. Wprawdzie przypada on 9 czerwca, ale członkowie Stowarzyszenie spotkali się dzisiaj, by wspólnie świętować ten dzień.

Spotkanie otworzyła Elżbieta Banicka, prezes  Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu, Oddziału w Gnieźnie, która powitała wszystkich przybyłych członków Stowarzyszenia oraz przedstawiła gościa spotkania – Karola Soberskiego.

- Pan Karol Soberski to dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. I dzisiaj zapozna nas z atrakcjami turystycznymi okolic Gniezna – mówi E. Banicka.

Skarby i tajemnice

Następnie przez blisko dwie godziny K. Soberski opowiadał o „Skarbach i tajemnicach okolic Gniezna”, o atrakcjach turystycznych, zabytkach czy też o ciekawych historycznie miejscach. Historie i miejsca, które przedstawiał opisał wcześniej w swoich książkach „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024).

Świadkowie historii

Autor podkreślał także, że od kilkunastu lat zbiera różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach międzywojennych, II wojny światowej i latach komunizmu. W tych wspomnieniach jak w kalejdoskopie, możemy się przyglądać historii oczami naocznych świadków. – W trakcie tych spotkań doświadczam przeżyć, jakie nigdy nie byłby moim udziałem, przenoszę się w świat którego od dziesięcioleci już nie ma… A ja mam to szczęście, dzięki tym „świadkom historii”, że mogę uczestniczyć w tym świecie… – zaznacza. – Przez te lata zebrałem wspomnienia ponad 200 świadków historii, z czego 100 osób było urodzonych w latach 1912 - 1945 roku. Większość z nich odeszła już z tego świata, ale ich wspomnienia pozostały, są nagrane i są oraz będą publikowane w kolejnych moich książkach. Kolejnych blisko 100 urodziło się między 1946 a 1955 rokiem i ich opowieści również wnoszą wiele w dzieje naszego regionu – dodaje.

Nowa książka

W drugiej części K. Soberski przedstawił swoje plany wydawnicze na najbliższe kilka lat, w tym książkę, której premiera jest przewidziana na przełom lipca i sieprnia tego roku, czyli pozycja pt. „Głębokie. Tropami tajemnic”. – Tajna broń testowana przez Niemców pod Gnieznem w czasie II wojny światowej! Czy kilka tysięcy srebrnych monet z czasów Mieszka III, znalezionych w Głębokiem w październiku 1872 r., to wszystko, co skrywała ta niezwykła ziemia? A może to zaledwie część odnalezionego skarbu? Przed nami zagadkowe wydarzenia z okresu II wojny światowej rozgrywające się na terenie gminy Kiszkowo! Jaki mają one związek ze srebrnymi monetami? Jakie sekrety skrywał dwór w Głębokiem, który spłonął 4 marca 1914 r.? Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Głębokiem pojawia się tajemnicza roślina sprowadzona z Taszkientu. Czemu miała ona służyć? Dlaczego w lutym 1945 r. radzieckie samoloty lądowały na polach pod Głębokiem? Czego szukali żołnierze Armii Czerwonej? O tym wszystkim będzie opowiadała moja kolejna książka – zaznacza K. Soberski.

Na koniec K. Soberski zapowiedział swoje kolejne książki, które chce w tym roku wydać, czyli „Raport Habera”, drugie wydanie „Zapomnianej zbrodni” czy też swój pierwszy kryminał „Klątwa Hrabiego”. Zaprosił również zebranych na wrześniowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

Blisko 2-godzinne spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze, a obecni na sali byli oczarowani wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował.

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne, a także uzyskać dedykację od autora. Nie zabrakło też pysznej kawy i słodkiego poczęstunku.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 219

  • 122
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 25
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 72
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4