ReklamaA1

Usunięcie WIBOR z umowy kredytowej

AktualnościArtykuł promocyjny3 lipca 2024, 7:00   red. - art. promocyjny615 odsłon
Usunięcie WIBOR z umowy kredytowej
 fot. nadesłane

Coraz częściej kredytobiorcy świadomi swoich praw wnoszą o usunięcie WIBOR z umowy kredytowej. Na czym polega korzyść z usunięcia tego wskaźnika z zapisów umownych? Jak się okazało WIBOR nie jest zgodny z prawem, tym samym może powodować abuzywność umowy i w konsekwencji jej nieważność. Podważenie umowy rodzi korzyści finansowe dla kredytobiorcy w postaci darmowego kredytu.

Zanim złożysz pozew do sądu o usunięcie WIBOR z umowy

Drożejące kredyty a raczej koszty okołokredytowe skłoniły kredytobiorców do wnikliwej analizy prawnej podstaw podwyżek oprocentowania i w konsekwencji przyrostu kosztów kredytu. Owocem analizy są roszczenia takie jak sankcja kredytu darmowego. Sporów z bankami przybywa, które finalnie lądują przed sądem. Podobnie przybywa wygranych kredytobiorców, którzy są doskonałą motywacją dla pozostałych. Udowodnienie, iż WIBOR posłużył bankom do zwiększenia zysków z udzielonych kredytów nie jest trudne, za to wyjątkowo opłacalne co wyraźnie pokazuje sankcja kredytu darmowego kalkulator. Z uwagi na fakt, że marża banku jest stała dla umowy zaczęto żonglować wysokością wskaźnika WIBOR wpływając na wysokość ostatecznej raty kredytu hipotecznego opartego na zmiennym oprocentowaniu, a takie właśnie kredyty są na rynku najpopularniejsze. Z uwagi na nagłe i nieuzasadnione, częste wzrosty WIBOR uznano, że działanie to jest sprzeczne z prawem i krzywdzące dla kredytobiorców.

Na czym polega wadliwość WIBOR

Problematyczny jest sposób ustalania wskaźnika WIBOR poprzez umowę między bankami i abstrakcyjny koszyk transakcji. Ryzyko wzrostu stóp procentowych obarcza kosztami jedynie kredytobiorcę. W tym zakresie bank ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku informacyjnego względem klienta. Najczęściej informacja o ryzyku związanym z WIBOR nie została kredytobiorcy przekazana lub też w taki sposób, który nie można uznać za prosty i zrozumiały. Takie uchybienia są wystarczające aby uznać zapisy o WIBOR jako abuzywne i je unieważnić a w skrajnych przypadkach unieważnić całą umowę.

Weryfikacja umowy kredytowej i pozew z roszczeniem sankcji kredytu darmowego

Darmowy kredyt to spora oszczędność, jednak droga ku niemu jest daleka i wyboista. pierwszym krokiem jest analiza prawna umowy kredytowej i znalezienie punktów będących podstawą dla pozwu. Efektem sprawy może być całkowite unieważnienie tzw. darmowy kredyt lub usunięcie WIBOR z umowy i oparcie oprocentowania wyłącznie o marżę banku. Możliwe jest również usunięcie zupełnie oprocentowania i spłata wyłącznie kapitału.

Sama weryfikacja umowy nic nie kosztuje, w odróżnieniu od dalszych kroków. Oczywiście sporządzając pozew a najpierw wezwanie dla banku do usunięcia wad w umowie samodzielnie również nic nie zapłacimy, jednak skorzystanie z profesjonalnej kancelarii będzie pociągało koszty. Wniesienie pozwu generuje dla kredytobiorcy koszty sądowe które w razie przegranej obciążają kredytobiorcę. Do czasu wydania orzeczenia przez sąd kredyt jest aktywny na dotychczasowych warunkach. Niestety sprawy sądowe trwają długo i trudno przewidzieć ostateczny czas w jakim uzyskamy prawomocny wyrok sądu.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 111

  • 88
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 21
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2