ReklamaA1ReklamaA1-2

Upamiętniono Bitwę pod Mątwami

HistoriaAktualności10:00   red. - inf. prasowa386 odsłon
Upamiętniono Bitwę pod Mątwami
 fot. Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu

W Mątwach odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały tu miejsce 13 lipca 1666 r. W Bitwie pod Mątwami poległo około trzech tysięcy żołnierzy, Polaków, z jednej strony wojsk królewskich kierowanych przez króla Jana Kazimierza, z drugiej zaś zbuntowanej szlachty dowodzonej przez hetmana Jerzego Sebastiana Lubomirskiego. Bitwa nie miała zwycięzców. Porażkę poniosły obie strony konfliktu – przegrała Rzeczpospolita.

We wczorajszej uroczystości, którą rozpoczęła mszą św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu uczestniczyły władze powiatu, miasta i gmin z terenu Powiatu Inowrocławskiego: Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Knop, Członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Skrobacki, Maciej Basiński i Wojciech Gerus, Prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok, jego zastępca Szymon Łepski, Wójt Gminy Inowrocław Grzegorz Piątek, Zastępca Burmistrza Pakości Radosław Siekierka, Przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Tomasz Marcinkowski i wielu mieszkańców.

- Dzisiejsza uroczystość ma dla nas wszystkich wyjątkowe znaczenie. Składamy hołd wydarzeniom, które odcisnęły trwały ślad w historii naszej Małej Ojczyzny – Bitwie pod Mątwami z 1666 roku. To tutaj, na tej ziemi, rozegrał się dramat bratobójczej walki, która do dziś przypomina nam, jak wielką wartością jest jedność i pokój. Z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością pragnę podziękować Panu Prezydentowi i Radzie Miejskiej Inowrocławia za podjęcie uchwały nadającej temu miejscu nazwę Skweru Pamięci Bitwy pod Mątwami – powiedziała starosta Wiesława Pawłowska.

- Dzięki współpracy samorządów możliwe jest budowanie przestrzeni, która nie tylko służy mieszkańcom, ale również pielęgnuje pamięć o przeszłości.  Niech ten skwer będzie miejscem zadumy, refleksji i wspólnoty. Nadanie skwerowi nazwy „Pamięci pod Mątwami w 1666 r.” nie tylko wzmocni lokalną tożsamość, ale również przypomni mieszkańcom Inowrocławia i wszystkim Polakom o wartości pamięci o kluczowych momentach w historii naszego narodu – mówił na skwerze prezydent Arkadiusz Fajok.

O historii Bitwy pod Mątwami mówił dyrektor powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Marcin Wożniak – autor wystawy, która towarzyszyła uroczystości.

W przyszłym roku w 360 rocznicę dramatycznych wydarzeń na skwerze „Pamięci Bitwy pod Mątwami w 1666 r.” stanie pomnik upamiętniający bitwę. Jego autor - inowrocławski rzeźbiarz Andrzej Porkopiuk opowiedział zgromadzonym o idei tej pracy i przedstawił makietę planowanego pomnika.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił zespół muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierunkiem Danuty Szymy i Izabeli Szymy – Wysockiej oraz Magdalena Poronin.


Fot. Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 179

  • 85
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 88
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3