ReklamaA1

Upamiętnili 26. Pułk Ułanów Wielkopolskich

HistoriaAktualności25 sierpnia 2020, 9:30   red. Radosław Jagieła1444 odsłon
Upamiętnili 26. Pułk Ułanów Wielkopolskich
 fot. Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej

W pobliżu pałacu w Iwnie w gminie Kostrzyn w powiecie poznańskim, odbyła się uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę powstania 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Karola Chodkiewicza.

Przypomnijmy, że 15 lipca 1920 r. rotmistrz Ignacy Mielżyński otrzymał od Naczelnego Dowództwa zezwolenie na formowanie ochotniczego pułku kawalerii. Początkowo miał być utworzony przy szwadronie zapasowym 16 pułku ułanów w Bydgoszczy, ale na prośbę Mielżyńskiego został przeniesiony do szwadronu zapasowego 15 pułku ułanów w Poznaniu i otrzymał nazwę 1 Ochotniczy Pułk Jazdy Wielkopolskiej Nr 215.

Po dwóch tygodniach pułk liczył już przeszło 400 ochotników pochodzących z kręgów ziemiańskich, akademickich i rolniczych, przychodzących do jednostki z własnymi końmi i rzędem. Ochotnikami byli ludźmi nie podlegającymi służbie wojskowej, a mający za sobą służbę w armii niemieckiej bądź też w wieku 16–18 lat. Pułk walczył m.in na froncie Pomorskim i na Białorusi. 18 października przeszedł do Rakowa, a dalej do Iwieńca, gdzie został dla niego wyznaczony postój tymczasowy.

Z rejonu Iwieńca pułk przeszedł na linię demarkacyjną obejmując odcinek Raków – Sieniawka, tworząc punkty kontrolne w Rakowie, Stołpcach, Nieświeżu i Sieniawce. W drugiej połowie stycznia 1921 r. ściągnięto pułk do rejonu Żuchowicz w celu odtransportowania go do Wielkopolski. Za zasługi bojowe i żołnierską postawę na rozkaz Naczelnego Wodza pułk został przemianowany z pułku ochotniczego na 26 pułk Ułanów Wielkopolskich, a odchodzący do rezerwy dowódca pułku mjr Mielżyński otrzymał od dowódcy Okręgu Korpusu Poznań podziękowanie w rozkazie nr 62/21.

19 maja 1927 r. Minister Spraw Wojskowych marszałek Polski Józef Piłsudski ustalił i zatwierdził dzień 18 sierpnia, jako datę święta pułkowego. Pułk obchodził swoje święto w rocznicę swojego pierwszego boju stoczonego w 1920 r. pod Brodnicą.

W sobotniej uroczystości

wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn, zastępca burmistrza Waldemar Biskupski, przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Banaszak, radny Szymon Nadolny, a także przedstawicielki rodzin ułańskich i współorganizatorki corocznych spotkań, Magdalena Duszyńska i Katarzyna Góralczyk-Herwart.

Rys historyczny przedstawił regionalista Kazimierz Matysek. Później nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą hrabiego Ignacego Mielżyńskiego, pierwszego dowódcy wspomnianego pułku.


Fot. Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem