W połowie 1944 r. niemal wszyscy w III Rzeszy zdawali sobie sprawę z nieuchronnej porażki. Byli jednak tez tacy, którzy nadal ufali w wielkość swojego Führera i zapowiadana przez niego zwycięstwo za pomocą cudownych broni (Wunderwaffe). Jak wiadomo cudowne bronie raczej doprowadziły do szybszej klęski niż do upragnionego zwycięstwa. Armia Czerwona parła na Zachód, a jej dowódcy nie liczyli się ze stratami w ludziach. Celem do osiągnięcia był Berlin.
O stolicę mającej istnieć tysiąc lat III Rzeszy trwał wyścig pomiędzy Giorgijem Żukowem i Iwanem Koniewem. Zanim jednak sowieci dotarli do Berlina należało zdobyć wiele innych, mniejszych miejscowości. Jedną z nich był Inowrocław, noszący w trakcie drugiej wojny światowej nazwę Hohensalza. Jednym z niemieckich obrońców miasta był Adrian von Fölkersam
Fölkersam urodził się 20 grudnia 1914 roku w arystokratycznej niemieckiej rodzinie tzw. Balendeutsche, z długą historią służby w Imperium Rosyjskim. Rodzina Fölkersamów uciekła z Rosji po rewolucji rosyjskiej i osiedliła się na Łotwie. Od 1934 r. Studiował ekonomię na uniwersytetach w Monachium, Królewcu i Wiedniu. W tym czasie został członkiem NSDAP i SA. W maju 1940 r. rozpoczął służbę w dywizji Brandenburczyków. Była to jednostka wojskowa przeznaczona do działań specjalnych (dywersyjno-rozpoznawczych), pod koniec wojny przekształcona w dywizję grenadierów pancernych.
Fölkersam w ramach dywizji stworzył oddział składający się z etnicznych Niemców pochodzenia rosyjskiego. Jego jednostka prowadziła działania podczas operacji Barbarossa, w tym w trakcie operacj zdobycia pól naftowych Maikop.
W 1944 roku jednostka Fölkersama została przeniesiona do Waffen-SS i weszła w skład SS-Jagdverband Ost, dowodzonej przez SS-Obersturmbannführera Otto Skorzennego. Jednostka ta działała na froncie wschodnim i brała udział w porwaniu Miklósa Horthy'ego Jr. i uwięzieniu jego ojca, węgierskiego regenta Miklósa Horthy'ego w ramach operacji Panzerfaust. W styczniu 1945 r. Fölkersam został skierowany do służby na froncie wschodnim. Tak trafił do Inowrocławia. 21 stycznia 1945 roku I Batalion Strzelców Wyborowych (J.v OST 1.1-J.v SS-Jagdverbande) którym osobiście dowodził został całkowicie rozbity w Inowrocławiu. Sam ciężko ranny w głowę podczas walk z Rosjanami zmarł nie odzyskawszy przytomności. Jego zwłoki ułożono na ciągniku artyleryjskim przygotowując się do szybkiej ewakuacji z miasta. Kolumnie w której znajdowały się zwłoki Fölkersama, w wyniku walk z Rosjanami nie udało się jednak zbyt daleko odjechać od Inowrocławia.
Adrian von Fölkersam zginął w akcji 21 stycznia 1945 r. pod Inowrocławiem.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!