Uhonorowano kolejne osoby, które zapisały się w historii Szubina

HistoriaAktualności25 października 2022, 9:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa1394 odsłon0 Komentarzy
Uhonorowano kolejne osoby, które zapisały się w historii Szubina
 fot. Piotr Bembenek

Za nami spacer historyczny – inaugurujący kolejną odsłonę Systemu Informacji Wizualnej w Szubinie. Tym razem odsłonięto trzy tabliczki związane z ważnymi dla miasta i regionu osobami. Partnerami Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego były szubińskie instytucje kultury - Muzeum Ziemi Szubińskiej, Szubiński Dom Kultury, Rejonowa Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie.

Julian Karnowski

Jako pierwszą odsłonięto tabliczkę poświęconą Julianowi Karnowskiemu. Tabliczkę odsłaniał jego syn Edmund Karnowski, wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i zastępcą burmistrza Szubina Wiolettą Borys-Stachowiak. Julian Karnowski (1898-1979) urodził się 9 stycznia 1898 r. w Żukowie koło Chojnic. Z chwilą wybuchu I wojny światowej został powołany do wojska niemieckiego. Biorąc udział w walkach na froncie zachodnim, został ranny, a następnie dostał się do niewoli angielskiej. Tam wstąpił do Armii Polskiej we Francji i pod dowództwem gen. Józefa Hallera przeszedł szlak bojowy.

W 1919 r. wraz z Błękitną Armią wrócił do Polski, gdzie brał udział w walkach o granice odrodzonej Polski. Po zdemobilizowaniu prowadził piekarnię i cukiernię w Gnieźnie. Pod koniec lat 20. XX w. zamieszkał w Szubinie i kontynuował działalność w zawodzie. Działał jako prezes w Towarzystwie Hallerczyków w Szubinie. Wyróżniony Odznaką „Miecze Hallerowskie” na pamiątkę wiernej służby dla Ojczyzny we Francji i we Włoszech 1918-1920. Zmarł 5 września 1979 r. Spoczywa na cmentarzu w Szubinie.

Henryk Józef Wojtas

Następnie zebrani przeszli do domu kultury, gdzie odsłonięto tabliczkę poświęconą Henrykowi Józefowi Wojtasowi. Tabliczkę odsłoniła żona Anna Wojtas wraz z wnukiem Dominikiem oraz wiceprezes Alina Gordon. Henryk Józef Wojtas (1946-2015) urodził się 14 stycznia 1956 r. w Sipiorach. Ukończył Liceum Pedagogiczne i studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Swoje życie zawodowe związał z Szubinem i regionem. Pracował jako nauczyciel i instruktor w szkołach, domach kultury, zakładach poprawczych. Równolegle realizował się twórczo jako artysta plastyk. Uprawiał malarstwo, rysunek, fotografię, grafikę i rzeźbę. Projektował pomniki, medale, tablice pamiątkowe i inne elementy sztuki użytkowej oraz organizował plenery malarskie. Był jednym z założycieli Grupy Plastyków Plama’s. Współtworzył czasopismo „Szubiński Pelikan”. Działał w organizacjach społeczno-kulturalnych i w harcerstwie. Uhonorowany epitafium w Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku. Zmarł 3 stycznia 2015 r. Spoczywa na cmentarzu w Szubinie.

Andrzej Klawitter

Po sąsiedzku – na bibliotece – odsłonięto tabliczkę pamięci Andrzeja Klawittera, a dokonała tego córka Monika Klawitter wraz z prezesem Mirosławem Rzeszowskim. Andrzej Klawitter (1952-2019) urodził się 7 czerwca 1952 r. w Szamocinie. Z wykształcenia był ekonomistą. W 1980 r. zamieszkał w Bydgoszczy, następnie przeprowadził się do Szubina, w którym żył i tworzył do końca swojego życia. Zadebiutował w 1984 r. słuchowiskiem dla Polskiego Radia. Autor powieści, opowiadań oraz słuchowisk radiowych dla dorosłych i młodzieży.

Akcję kilku swoich powieści osadził w regionie kujawsko-pomorskim. Wielokrotnie gościł na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie i spotkaniach autorskich. Od 2007 r. pracował w Szubińskim Domu Kultury Był redaktorem pisma „Szubiński Pelikan”. Zmarł 28 czerwca 2019 r. w Szubinie. Spoczywa na cmentarzu w Szamocinie.

Podczas inauguracji kolejnej odsłony Systemu Informacji Wizualnej nie zabrakło wspomnieć i anegdot, które dotyczyły uhonorowanych osób.

W sobotnim wydarzeniu brali udział m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i zastępca burmistrza Szubina - Wioletta Borys-Stachowiak, radni Hanna Adamczewska i Stanisław Wypych, prezes TPPW Mariola Polańska i prezes AK Słupy - Marlena Posadzy oraz dyrektor Pałacu Lubostroń - Andrzej Budziak. Tłumaczenia społecznie wykonali – na język niemiecki Aurelia Kasprzak i na język angielski Hubert Budny. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była wiceprezes Kamila Czechowska. Projekt Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego został sfinansowany z budżetu powiatu nakielskiego.


Fot. P. Bembenek/Muzeum Ziemi Szubińskiej



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 177

  • 129
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 48
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4