ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Uczestnicy kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim zwiedzali pałac w Czerniejewie

Wędrówki z historiąAktualności14 października 2023, 20:00   red. Karol Soberski1104 odsłon
Uczestnicy kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim zwiedzali pałac w Czerniejewie
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj miałem kolejne oprowadzanie po dziejach pałacu w Czerniejewie. Ale tym razem było ono szczególne, ponieważ po tej pięknej rezydencji oprowadzałem 18 uczestników kursu przewodnickiego po Szlaku Piastowskim organizowanego przez Organizację Turystyczną „Szlak Piastowski” (dzięki współfinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego). Tym samym dołożyłem swoją cegiełkę do podnoszenie kompetencji kadr turystycznych w zakresie Szlaku Piastowskiego.

Zwiedzanie trwało nieco ponad 1,5 godziny i w tym czasie jego uczestnicy poznali dzieje pałacu w Czerniejewie, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.

Na początku przybliżyłem historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu. Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli od oranżerii, skąd przeszli do Sypialni Hrabiego i Saloniku Hrabiego.

Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do podziemi pałacowych.

Przez cały czas wielu uczestników zwiedzania – uczestników kursu na przewodnika po Szlaku Piastowskim skrupulatnie notowali to wszystko, co im opowiadałem o dziejach zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.

W trakcie zwiedzania przekazał informacje o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.

Kurs organizowany jest dzięki współfinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach realizacji w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w roku 2023 - podnoszenie kompetencji kadr turystycznych w zakresie Szlaku Piastowskiego.

O przewodniku

Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii (soberski.pl). Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (odbyły się cztery edycje: w 2019 r. w Czerniejewie, w 2021 r. w Gnieźnie, w 2022 r. w Janowcu Wielkopolskim i w 2023 r. ponownie w pałacu w Czerniejewie).

Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na konferencje popularno-naukowe w całej Polsce m.in. na Zamku Książ, Brodnicy, Liskowie koło Kalisza, Gnieźnie, Uniejowie, na Zamku Czocha czy w Łodzi.

Od czerwcu 2023 r. jest także przewodniczącym Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Gnieźnie.

O wszystkich zwiedzaniach można się też dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 231

 • 115
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 116
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3