Szesnastu rowerzystów z Klubu Turystyki Rowerowej „Kujawiak” z Inowrocławia w 6 dni pokonało blisko 600 km z Parchania do Tuszowa Narodowego. Okazją do takiej wyprawy był obchodzony w tym roku w Powiecie Inowrocławskim Rok. gen. Władysława Sikorskiego. Na trasie promowano Powiat Inowrocławski
Dlaczego cykliści pokonali właśnie tę trasę? Wszystko związane jest z osobą Generała. Sto lat temu kupił on dwór i gospodarstwo rolne w Parchaniu (na terenie dzisiejszej Gminy Dąbrowa Biskupia), gdzie zamierzał stworzyć swoje gniazdo rodzinne. Pisał tu książki i artykuły publicystyczne, pracował w ogrodzie, jeździł konno, pilnował prac polowych. Tutaj wydał za mąż swoją jedyną córkę - Zosię. Opuścił Parchanie na zawsze tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, pozostała jednak po nim dobra pamięć. W Tuszowie Narodowym, niedaleko Mielca, znajduje się natomiast zabytkowy dom urodzenia Władysława Sikorskiego. Funkcjonuje w nim Gminna Biblioteka Publiczna i w jej strukturach Centrum Pamięci Generała Sikorskiego.
Rowerzystów do Tuszowa Narodowego wystartowała w ubiegłą sobotę sprzed dworu w Parchaniu Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska - Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Alicją Przybylińską. Obecni byli także członkowie Komitetu: Barbara Kwiatkowska – była dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu, radny powiatowy Edmund Mikołajczak oraz Prezes PTTK Oddział w Inowrocławiu Radosław Balmowski. Towarzyszyła im radna powiatowa Jolanta Mrówczyńska.
– Trzy lata temu uczciliśmy rok Jana Kasprowicza jadąc do Zakopanego, a teraz uhonorowaliśmy gen. Władysława Sikorskiego. Trasa była długa, ale nasi cykliści to twardzi ludzie, dla których rowerowe wyprawy to prawdziwa pasja – mówi Radosław Balmowski, prezes PTTK .
- Pomimo żaru lejącego się z nieba pokonywaliśmy kolejne odcinki naszej wyprawy. Nie było to jednak uciążliwe, bowiem część trasy wiodła przez lasy czy w pobliżu wody. Ochładzał nas też wiaterek. Kondycja wszystkich była dobra. Po drodze odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, promując nasz Powiat. Zwiedziliśmy między innymi Piotrków Kujawski, Sompolno, Koło, były nazistowski obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem i Łódź, gdzie byliśmy tuż przy samej ul. Piotrkowskiej. Przejechaliśmy przez Łęczycę, byliśmy też w geograficznym środku Polski...Piątku - relacjonują rowerzyści.
Uczestnicy wyprawy, którą wspierał Powiat Inowrocławski, spali głównie w schroniskach turystycznych, a dojazd do mety przy Centrum Pamięci Generała Sikorskiego w Tuszowie Narodowym nastąpił wczoraj. Tam powitały ich władze samorządowe, którym przekazano upominki powiatowe.
- Gratuluję Państwu podjęcia się tego wyzwania. To niezapomniana przygoda, dzięki której powiatowe obchody Roku gen. Władysława Sikorskiego, Wielkiego Polaka i żołnierza, na długi czas zapiszą się w naszej pamięci. Zwiedziliście Polskę, odwiedziliście wiele miast i miasteczek. Wszędzie tam promowaliście Powiat Inowrocławski. Dziękuję za to. Podziwiam Państwa kondycję, wytrwałość i zapał. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć Wasze działania. Władzom Tuszowa Narodowego – Panu Wójtowi, Pani Sekretarz Gminy i Dyrektor Biblioteki – dziękuję za ciepłe i serdeczne przyjęcie naszych rowerzystów. W ten niezwykły sposób osoba Generała połączyła nasze samorządy. Dziękuję za kilkumiesięczną współpracę, która przygotowała nas do tego dnia - powiedziała Wiesława Pawłowska, Starosta Inowrocławski.
- Bardzo się cieszę, że w ramach 80. rocznicy tragicznej śmierci generała Sikorskiego delegacja z Powiatu Inowrocławskiego swoim przyjazdem do Tuszowa Narodowego w ramach rajdu rowerowego upamiętnia postać naszego Wielkiego Rodaka. Ta wybitna postać, którą niewątpliwie jest Generał Sikorski, połączyła nasze samorządy w trosce o rozpowszechnianie wartości, jakie reprezentował Generał, tj. Bóg – Honor – Ojczyzna. Tuszów Narodowy to od lat strażnica pamięci o Generale i jego żołnierzach, to tutaj pod wiejską strzechą się urodził, a dziś jako równy królom spoczywa na Wawelu. Dom jego urodzenia ocalał z wojennej i powojennej pożogi. Mieści się w nim Centrum Pamięci Generała – mówi Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy.
W tym niezapomnianym rajdzie udział wzięło 16 rowerzystów: Dariusz Dekański, Grzegorz Kaczmarek, Lidia Kaczmarek, Maria Kasprzak, Irena Kopyszka, Mariola Kulpińska, Andrzej Niwiński, Katarzyna Pacholska, Mirosława Piątek, Elżbieta Siwińska, Marcin Szyperski, Agnieszka Wiśniewska, Maciej Wyka, Aneta Zdziarska, Paweł Zdziarski i Roman Kopyszka.
Fot. Powiat Inowrocławski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!