ReklamaA1ReklamaA1-2

Tylko w Żninie! Jedyne takie muzeum i aleja motorowodniaków

HistoriaAtrakcje turystyczne24 lutego 2023, 15:30   red. Joanna Bejma2265 odsłon
Tylko w Żninie! Jedyne takie muzeum i aleja motorowodniaków
Aleja Sław Sportu Motorowodnego w Żninie - fot. Joanna Bejma

Dla miłośników sportu motorowodnego, Żnin to miasto wyjątkowe. Dlaczego? Tu znajdują się dwa niezwykłe miejsca. Pierwsze to jedyne w Europie Muzeum Sportów Motorowodnych, drugie to jedyna na świecie – Aleja Sław Sportu Motorowodnego. Oba te unikaty powstały w 2004 roku na 25-lecie organizacji w Żninie pierwszych zmagań motorowodnych. Te po raz pierwszy odbyły się w 1979 roku. Od tego czasu przez wiele kolejnych lat w motorowodne szranki stawali najlepsi przedstawiciele tego sportu z Polski, Europy i świata!

Muzeum Sportów Motorowodnych jest wyjątkowe nie tylko dlatego, że jest jedyne w Europie i możemy tu zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, ale także dlatego, że to muzeum, które swoją siedzibę posiada… w muzeum! Tak, tak, nie przeczytaliście źle. To muzeum, które jest częścią Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Zlokalizowanie tego miejsca nie jest trudne ponieważ mieści się w samym centrum miasta, tuż przy samej Baszcie – najbardziej znanym obiekcie w Żninie, i które również stanowi część pałuckiego muzeum.

Muzeum Sportów Motorowodnych powstało z inicjatywy Józefa Kowalkiewicza z Poznania - Honorowego Obywatela Gminy Żnin oraz Stefana Czarneckiego - Zasłużonego dla Gminy Żnin. Obaj inicjatorzy dostarczyli do niego niemal wszystkie zbiory tej ekspozycji. Są to m.in. silniki - najstarsze powstały w dwudziestoleciu międzywojennym, śruby napędowe, medale, fotografie, afisze i programy z imprez motorowodnych rozgrywanych w Żninie oraz na wodach całego świata.

– A to wszystko po to, aby zachować w pamięci dokonania żnińskich społecznych działaczy sportowych i władz miasta, którzy wykorzystując naturalne warunki, bez budowy basenów, bieżni i stadionów, na bazie społecznej integracji i entuzjazmu sprowadzili wielki, światowy sport do małej miejscowości, bawiąc się przy tym i promując motorowodniactwo w Polsce, Europie i na świecie – mówi Stefan Czarnecki, wieloletni menedżer Tadeusza Haręzy oraz rzecznik Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. On także jest inicjatorem powstania w grodzie Śniadeckich Alei Sław Sportu Motorowodnego.

Aleja znajduje się naprzeciwko Muzeum Ziemi Pałuckiej, po drugiej stronie Rynku. – Chciałem w ten sposób oddać hołd wielkim mistrzom jakimi są: Waldemar Marszałek, Tadeusz Haręza oraz Lechosław Rybarczyk. Oni wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzowskie. Łącznie ponad 50 medali w mistrzostwach Europy i świata – dodaje Stefan Czarnecki.

Jedna gwiazda – w sumie są ich cztery – poświęcona jest najwybitniejszemu działaczowi motorowodnemu na starym kontynencie, a mianowicie Józefowi Kowalkiewiczowi. To on zorganizował aż 100 zawodów motorowodnych i odkrył 17 miast, w których się odbywały. Rzucone przez niego ziarno najlepiej zakiełkowało w Żninie. Tu przypomnijmy w samym centrum miasta znajdują się dwa jeziora – Małe i Duże. Impreza odbyła się aż 40 razy. 19 razy miała rangę mistrzostw Europy i 10 razy – mistrzostw świata.

Warto dodać, że w latach 2015 , 2016 i 2020 impreza nie odbyła się. Z kolei w latach od 2012 do 2014 organizowano w Żninie zawody w narciarstwie wodnym i wyścigi skuterów, które również zaliczamy do sportu motorowodnego.


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 122

 • 92
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 22
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3