ReklamaA1ReklamaA1-2

„Tu spoczywa Hubal” – wyjątkowa książka! Wkrótce wyjątkowe spotkanie!

HistoriaKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego14 marca 2023, 17:00   red. Karol Soberski1628 odsłon
„Tu spoczywa Hubal” – wyjątkowa książka! Wkrótce wyjątkowe spotkanie!
 fot. strona tytułowa książki

„Tu spoczywa Hubal” – tę książkę autorstwa Dariusza Szymanowskiego powinien w swojej bibliotece mieć każdy eksplorator, miłośnik historii, tajemnic i zagadek II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej historii drugowojennej! Powiem więcej – ta książka powinna być w szkolnych bibliotekach! Książka o jednej z największych zagadek II wojny światowej, czyli miejscu spoczynku „Hubala” jest pozycją wyjątkową! Unikatową! A już w kwietniu spotkania autorskie z D. Szymanowskim!

Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ten sam, który wraz ze swoim Stowarzyszeniem, odnalazł szczątki kapitana Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 r., nazywanych również „polskimi Termopilami”, który zginął na stanowisku, dotrzymując przysięgi, że nie odda żywy bronionej pozycji – tym razem zaprasza nas do wędrówki śladami poszukiwań miejsca spoczynku mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”, żołnierza, który również przysięgi żołnierskiej nie złamał. I jest to wędrówka niezwykle ekscytująca!

Książkę „Tu spoczywa Hubal” (wydaną przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”, w Wołominie, w kwietniu 2022 r.) przeczytałem jednym tchem! Jest REWELACYJNA! To co Darek Szymanowski opisuje w tej książce, to jest MAGIA! Książka, łączy w sobie wszystko to, co kochają miłośnicy historii i tajemnic, miłośnicy eksploracji i zagadek!

W książce jest wszystko! Zagadkowe miejsca, mroczne krypty, komunistyczne służby specjalne, tajne skrytki w kościele, niecodzienni „świadkowie historii”, tajemnicze telefony od jeszcze bardziej tajemniczych ludzi... I jest wielka historia o człowieku, który honoru polskiego żołnierza nie splamił, historia niecodzienna...

Książka, która mówi o jednej z największych polskich zagadek II wojny światowej, czyli miejscu spoczynku „Hubala” jest książką o ważnej części naszej polskiej historii! Książka pokazuje bardzo ważny dla naszej historii temat, temat poważny i doniosły. Ale jednocześnie czyta się tę pozycję jak kryminał, jak książkę sensacyjną z wieloma wątkami, ale co najważniejsze - książka nie jest fikcją literacką, ale mówi o wydarzeniach, które rozegrały się naprawdę i to w niedalekiej przeszłości…

Książka napisana jest językiem zrozumiałym dla każdego i mimo, iż jest oparta na badaniach terenowych oraz na kwerendach archiwalnych, nie jest książką naukową, czyli nudną. Wręcz przeciwnie. Jest napisana dynamicznie, z nutką romantyzmu i wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Bogate źródła, wiele godzin poszukiwań i wiele przejechanych kilometrów oraz realizm miejsc opisanych przez Autora, sprawiają, że w trakcie czytania zdaje się, że stajemy obok D. Szymanowskiego i wraz z nim przeżywamy tę fascynującą przygodę z historią.

Dariusz Szymanowski wykonała kawał dobrej roboty, pochylił się nad sprawą bardzo ważną dla Polski, ale jednocześnie jakby w ostatnich latach przez wielu zapomnianą. Dlatego Autorowi należą się wielkie podziękowania i wielki szacunek za podjęty trud. Trud, który – na co wszystko wskazuje – doprowadzi do końca tę wielką tajemnicę związaną z „Hubalem”.

Jak bowiem czytamy:

...konkluzja płynąca z zaprezentowanych analiz: szczątki Hubala spoczywają w kościele św. Idziego w Inowłodzu.

Tę książką naprawdę warto nabyć i przeczytać. Takiej książki od wielu lat brakowało i wreszcie się jej doczekaliśmy!

Ważna informacja!

Już w kwietniu Dariusz Szymanowski, autor książki „Tu spoczywa Hubal”, przyjedzie do naszego regionu na spotkanie z Czytelnikami, miłośnikami historii, eksploratorami i opowie o poszukiwaniach miejsca spoczynku „Hubala”! To będzie niezapomniane spotkanie! Termin spotkania podamy już wkrótce!

Wkrótce także o innym spotkaniu z D. Szymanowskim i Marcinem Sochoniem, autorami wyjątkowej książki pt. „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”. Recenzja tej książki już w najbliższych dniach!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 271

 • 219
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 36
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 16
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3