Położona w północnej Wielkopolsce Trzcianka to wyjątkowe miejsce w skali całego kraju, posiadające bogate tradycje oraz wyjątkowy klimat. Największym skarbem gminy jest nieskażona natura. To tu znaleźć można czyste wody, bogate w runo leśne lasy, piękne krajobrazy i świeże powietrze. Warto wybrać się w okolice jezior i rzeki Noteć, która płynie doliną oraz nad Bukówkę, a szczególnie w okolice Smolarni! Na turystów czekają trasy spacerowe, ścieżki rowerowe, trasy Nordic Walking i zabytki. Nie tylko przyroda jest wyróżnikiem gminy Trzcianka, ale także mieszkańcy, ich aktywność i otwartość!
Trzcianka to miejsce gdzie można aktywnie spędzić czas. 141 kilometrów tras rowerowych wśród lasów, jezior i łąk sprawi, że nie będziesz się nudzić. Ciekawe szlaki znajdą dla siebie również miłośnicy pieszych wycieczek, a imponujące 94 kilometry na terenie gminy Trzcianka sprawią, że jeden dzień pobytu tutaj, to zdecydowanie za mało! Atrakcje czekają również na miłośników spływów kajakowych oraz wycieczek konnych. Nasze trasy wiją się wśród pięknych krajobrazów, nieodkrytych lasów, zabytków oraz miejsc związanych z tajemniczymi, lokalnymi legendami. Gmina Trzcianka powinna kojarzyć się Wam z pięknymi lasami, które stanowią aż ponad połowę jej powierzchni. Szczęściarze i uważni obserwatorzy mogą natrafić na wyjątkowe w skali kraju ssaki, takie jak dziko żyjące żubry, rysie, łosie czy jenoty, a także ptaki: bocian czarny, orzeł krzykliwy, rybołów, błotniak, krogulec, derkacz, płomykówka, puszczyk, dudek i wiele innych. Spotkać można również wyjątkowe gady i płazy.
Przez gminę Trzcianka prowadzi jedyny międzynarodowy szlak rowerowy biegnący przez Polskę – Międzynarodowa Trasa Rowerowa Euro Route (R-1), który rozpoczyna się w Bolougne nad kanałem La Manche i prowadzi przez Francję, Holandię, Niemcy i Polskę, aż do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Swoich sił możecie spróbować również poruszając się Transwielkopolską Trasą Rowerową, łączącą wiele ciekawostek architektonicznych i przyrodniczych.
Jesteśmy otwarci na przybycie gości! Dlatego na terenie gminy powstają kolejne ścieżki piesze i rowerowe, łączące Trzciankę z wsiami turystycznymi, na terenie których znajduje się bogata baza agroturystyczna i noclegowa. Obecnie trwają prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej z Trzcianki do Smolarni, a ukończona została utwardzona droga ze Smolarni do Stradunia. Wszystko to sprawia, że idea „Pętli Trzcianeckiej” nabiera rumieńców! Turystyka rowerowa to podstawa, dlatego powstają Miejsca Obsługi Rowerzystów, wiaty, samoobsługowe stacje naprawy rowerów, a w najbardziej uczęszczanych miejscach stojaki na rowery. Liczne inwestycje, podnoszące atrakcyjność turystyczną, prowadzone są nad trzcianeckimi akwenami, które pozwalają na uprawianie sportów wodnych takich jak windserfing czy żeglarstwo. W sezonie letnim, w Trzciance funkcjonują trzy kąpieliska zabezpieczone przez ratowników WOPR.
Niezwykłym miejscem jest pierwszy w Polsce, bezpłatny i całoroczny Park Ryb Słodkowodnych, który powstał na terenach rekreacyjnych Trzcianki, nad jeziorem Sarcze, przy drodze wojewódzkiej 178 (Poznań – Kołobrzeg). Jest to jeden z elementów projektu Nadnoteckiej Grupy Rybackiej pn. „Wody pełne ryb – powstanie Parku Ryb Słodkowodnych”.
Z dala od hałasu i masowej turystyki można aktywnie spędzić wolny czas poznając budowę anatomiczną najbardziej charakterystycznych gatunków ryb słodkowodnych. Wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych, ustawionych zostało 10 makiet gigantycznych ryb wykonanych ze szczególną precyzją: pstrąg tęczowy, okoń, lipień, lin, karp, jaź, szczupak, sum, jesiotr zachodni oraz sandacz. O rozmnażaniu ryb, narzędziach rybackich, czy wartościach odżywczych ryb zainteresowani mogą dowiedzieć się z rozstawionych dodatkowo tablic edukacyjnych.
Ponadto, na terenie parku znajdują się trzy modele zwierząt leśnych: dzika, jelenia oraz wilka, sześć modeli grzybów: muchomor, koźlarz czerwony, borowik, gąska zielonka i dwie kurki. Osobom, które lubią obserwować drzewa, z pewnością ukaże się olbrzymi, ale łagodny i przyjazny pająk krzyżak.
Dodatkową atrakcją Parku jest jego otoczenie, czyli bliskość jeziora i lasu. W sąsiedztwie znajdują się pomosty, slip do wodowania sprzętu wodnego, baza gastronomiczna i hotelowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, nowoczesne korty tenisowe, wiata z miejscem do grillowania, siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci oraz Bezasekuracyjny Park Linowy. Nasz Park Linowy w 2016 r. został zwycięzcą w konkursie „Turystyczne Hity Wielkopolan”, zorganizowanym przez Głos Wielkopolski.
Wzdłuż rzeki Bukówki znajdują się lasy, w których leśnicy zorganizowali ścieżkę przyrodniczą „Nad Bukówką”. Najbardziej atrakcyjny pod względem przyrodniczym fragment ścieżki prowadzi przez park podworski położony na obszarze wyraźnie wykształconego ozu, utworzonego podczas ostatniego zlodowacenia. Niesamowity krajobraz stanowią drzewa, m.in. 500-letni dąb szypułkowy „Wojtek”, którego obwód wynosi 7,5 metra, a wysokość około 24 metrów. Ponadto, podziwiać można 200-letnie sosny, klony, jawory i lipy. Dookoła rozlewiska i urokliwego Stawu Rychlickiego, występuje flora torfowiskowa, w runie leśnym natomiast zawilce, przylaszczki, konwalia majowa i kokoryczki. Jeżeli będziecie wyjątkowo czujni, spotkacie aktywne w tym rejonie bobry. W lesie można również zobaczyć rzadkość dendrologiczną – olszę czarną z trzema konarami zrośniętymi z jaworem. Kolejne niesamowite miejsce, obowiązkowe do zobaczenia podczas pobytu nad Bukówką, znajduje się niecały kilometr od wsi Smolarnia, rosną tam dwa buki o wartości historycznej. Drzewa zostały posadzone na ówczesnej granicy między Księstwem Warszawskim a Królestwem Prus. Buki objęte są ochroną i noszą nazwę „Buki graniczne Księstwa Warszawskiego”.
Dolina Noteci obejmuje tereny czterech sołectw. Jest to wyrzeźbione przez wody topniejącego lodowca obniżenie terenu o szerokości 3 do 6 km, którego środkiem płynie Noteć. Dolina jest największym korytarzem ekologicznym między Odrą i Wisłą. Występuje tu wiele rzadkich i ginących gatunków roślin, zwierząt, a w szczególności ptaków wodno-błotnych. Stwierdzono występowanie blisko 240 gatunków ptactwa, co stanowi 70% ptaków gniazdujących w Polsce.
W pobliżu Trzcianki, w marcu i kwietniu gromadzą się wyjątkowo duże stada łabędzi niemych, gęsi zbożowych i białoczelnych, cyraneczek, świstunów i krzyżówek. W trosce o ich ochronę, całą Dolinę Noteci uznano za tereny ochronne Natura 2000.
Na terenie gminy Trzcianka znajdują się dwa obszary - Dolina Środkowej Noteci (wg dyrektywy siedliskowej) oraz Nadnoteckie Łęgi (wg dyrektywy ptasiej). Dolina jest również bardzo ważną trasą migracji ptaków. Jesienią i wiosną miliony skrzydlatych przelatują tędy między lęgowiskami a zimowiskami.
Niedaleko Trzcianki znajduje się również inny wspaniały obszar – Puszcza Drawska. Jest to popularna lokalizacja organizacji spływów kajakowych. Wzdłuż rzek wyznaczono miejsca postojowe dla kajaków i do biwakowania. Szlaki piesze i rowerowe koncentrują się wokół Drawieńskiego Parku Narodowego na południu Puszczy. Pozostała część, ze względu na większe odległości między miejscowościami, jest bardziej atrakcyjna dla miłośników turystyki rowerowej i konnej.
Gmina Trzcianka leży w północno – zachodniej części Wielkopolski, na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej, w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim. Dzięki dogodnemu układowi komunikacyjnemu, przy drogach wojewódzkich 178 i 180, z Trzcianki wszędzie jest blisko: 170 km do granicy z Niemcami, 170 km do Szczecina, 90 km do Poznania, 25 km do Piły i 120 km do Bydgoszczy.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!