„Tradycja i nowoczesność” – to hasło tegorocznej edycji XVI Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie. Jak informują Organizatorzy, z uwagi na sytuację pandemiczną w naszym kraju, nie są w stanie przeprowadzić tradycyjnej (bezpiecznej) edycji Festiwalu, z licznym udziałem publiczności.
Stawiamy na nowoczesność, zmuszeni poniekąd, i przygotowujemy wybrane fragmenty z tradycyjnego Festiwalu w wersji on-line. Szczegółowy program podamy niebawem.
Dzięki uprzejmości rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie rozpoczęliśmy nagrania wykładów popularno-naukowych. Zarejestrowany materiał zostanie opublikowany 5 i 6 września 2020 r. w trakcie trwania Festiwalu – on-line. Dla nas wszystkich jest to absolutna nowość, ale właśnie tak, m.in. realizujemy tegoroczne hasło, łącząc tradycję z nowoczesnością.
Przypomnijmy, że w związku z panującym stanem epidemicznym XVI Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą nie odbył się w planowanym terminie (6-7 czerwca 2020 r.).
Zaplanowany na pierwszy weekend czerwca Festiwal w Lądzie nie dobył się z wiadomych wszystkim względów. Przypomnijmy, iż pogoda w tym czasie nie była zbytnio festiwalowa, więc można rzec, że chyba dobrze iż nie zmokliśmy. Ale pozostaje niedosyt. Niestety sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna, trudno też przewidzieć co nas czeka, ze strony koronavirusa, po wakacjach.
Dlatego też, aby choć namiastkę XVI Festiwalu można przeprowadzić, organizatorzy zdecydowali o mocno okrojonej wersji on-line. Ważnym aspektem, poza panującą pandemią, są wkrótce rozpoczynające się prace konserwatorskie w kościele i klasztorze w Lądzie (część obiektów ze względu na prowadzone prace nie będzie dostępna). Mamy także informacje, iż inne tego typu wydarzenia historyczno-kulturalne również nie odbędą się w zaplanowanej formie.
Tegoroczna edycja Festiwalu nosi tytuł “Tradycja i nowoczesność”. Kierownictwo i pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu obmyślając tematykę Festiwalu’2020 nie przypuszczali, że tak bardzo wpisze się ona w panujące realia. Tematyka tradycji historycznej zostanie zaprezentowana festiwalowej publiczności on-line – jakże to współczesne. Zdalne lekcje, zdalna praca, zdalne spotkania rodzinne. My chcemy Państwa zaprosić na wyjątkową edycję, bowiem internetową. Dokładny program jest w opracowaniu i przedstawimy go jak najszybciej. Wydarzenia festiwalowe w wersji on-line odbędą się w pierwszy weekend września 5-6 września 2020 r.
Żywimy nadzieję, iż rozumiecie Państwo nasze obawy przed organizowaniem tak ogromnej imprezy w tak szczególnym czasie. Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze – zarówno grup rekonstrukcyjnych, wystawców, organizatorów, jak i publiczności.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!