ReklamaA1 - banerReklamaA1-2

Trwa renowacja domu podcieniowego w Pyzdrach

Biznes - InwestycjeAtrakcje turystyczne23 lutego 2021, 15:45   red. Radosław Jagieła550 odsłon
Trwa renowacja domu podcieniowego w Pyzdrach
Dom podcieniowy w Pyzdrach pochodzi z XVIII wieku - fot. Urząd Miasta i Gminy Pyzdry

Najstarszy budynek w mieście odzyskuje swój blask. Po pracach związanych z remontem elewacji zewnętrznej teraz przyszedł czas na działania konserwacyjno-budowlane w środku obiektu.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Pyzdrach, realizowana inwestycja polega na gruntownym remoncie poddasza, izb warsztatowych, werandy, klatki schodowej oraz dawnych pomieszczeniach sklepu i piekarni. Według planów ma tu znajdować się ekspozycja wystawowa poświęcona wnętrzu domu mieszczańskiego dawnych pyzdrzan. Powstać ma również pracownia rekonstrukcyjna stare rzemiosła. Piętro pozostanie miejscem spotkań oświatowych, prelekcji, prezentacji i wykładów.

Wartość zadania opiewa na kwotę 146 tys. zł. Dofinansowanie w kwocie 72 tys. 117 zł gmina pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dom podcieniowy, czyli budynek z historią

Budynek pochodzi z XVIII wieku, a dokładnie został zbudowany w 1768 r. Jest ustawiony szczytowo do rynku i drewniany o konstrukcji sumikowo-łątkowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów od frontu jest podcień wsparty na czterech drewnianych słupach. To najstarszy budynek, który zachował się w Pyzdrach. W 2017 r. został gruntownie wyremontowany. Wymieniono pokrycie dachowe oraz wykonano roboty ślusarsko-kowalskie i remontowe ze stolarką okienną i drzwiową.

W 2018 r. w piwnicach budynku została otwarta wystawa poświęcona czasom piastowskim. W szczególności dotyczy to władców, którzy zostawili w Pyzdrach swój ślad. Nawiązuje do czasów Przemysła II, Władysław Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Powstanie ekspozycji było warunkiem wpisania miejscowości na Szlak Piastowski. Jest częścią Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej.

Dom podcieniowy w Pyzdrach pochodzi z XVIII wieku.


Fot. Urząd Miasta i Gminy PyzdryJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 154

 • 116
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 32
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3