W 1937 roku odnaleziono tam grób z płyt kamiennych zawierający sześć popielnic z kośćmi zmarłych oraz dzbanek gliniany! Jakie inne skarby skrywa „Kopiec” leżący niedaleko Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski? Jakie tajemnice związane są z tym miejscem?
Kołdrąb to wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, 6 km na południowy wschód od Janowca Wielkopolskiego. Usytuowana jest przy szosie do Rogowa, nad brzegiem jeziora Kołdrąbskiego. I właśnie ta miejscowość skrywa tajemnice związane z miejscem nazywanym „Kopiec”.
Jak do niego trafić? Należy z centrum wsi pojechać drogą na północ, wzdłuż jeziora i po około 2 km dotrzemy do celu, który znajduje się po prawej stroni wspomnianej drogi. Niestety, do samego „Kopca” nie prowadzi żadna ścieżka. Można tam dojść przez pole, ale – uwaga – pole to teren prywatny!
Kołdrąbski „Kopiec” od wielu lat budzi zainteresowanie miłośników historii i… skarbów. Na razie jednak, oficjalnie, znamy tylko jeden udokumentowany przypadek odnalezienia tam reliktów przeszłości. Doszło do tego w czerwcu 1937 r.
Ówczesna prasa informowała:
W Kołdrąbiu na tzw. „Kopcu” odkryto niedawno grób z płyt kamiennych. W grobie tym znajdowało się sześć popielnic z kośćmi zmarłych, oraz mały dzbanuszek gliniany. Naczynia te były przykryte misami glinianymi. W grobie, pochodzącym z wczesnej epoki żelaznej lat około 700 – 400 przed narodzeniem Chrystusa spoczywają prochy najeźdźców z Pomorza tzw. Bałtów, którzy w tym czasie napierali na prasłowian, siedzących wówczas m.in. i w Wielkopolsce. Mieszkańcy Wielkopolski wystawili wtedy przeciw Bałtom szereg grodów obronnych.
Znalezionym grobem zaopiekowali się wówczas Marian Haber, właściciel Kołdrąbia i kierownik miejscowej szkoły – Mieczysław Stachowiak. Warto dodać, że M. Haber zadeklarował w 1937 r., że zrekonstruuje ten grób w swoim parku, wzbogacając w ten sposób swoje zbiory muzealne.
Dzisiaj, 87 lat po tym odkryciu wiemy, że do tej rekonstrukcji ostatecznie nie doszło – przynajmniej nie ma nigdzie w archiwach żadnej wzmianki, że w parku przy pałacu w Kołdrąbiu taki grób zbudowano. Podobnie, jak nie wiadomo, co się stało z sześcioma popielnicami i dzbankiem glinianym. Żadne przekazy nie podają informacji, dokąd mogły trafić... Nie ma też śladu po grobie na „Kopcu”...
Być może nasi Czytelnicy mają wiedzę na temat tego tajemniczego miejsca w Kołdrąbiu (i legend z nim związanych) lub znają inne, podobne historie z terenu Pojezierza Gnieźnieńskiego. Prosimy o kontakt z naszą redakcją: info@pojezierze24.pl
Fot. K. Soberski i z arch. K. Soberskiego
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!