ReklamaA1 - baner

Tajemniczy „Kopiec” w Kołdrąbiu

HistoriaAtrakcje turystyczne5 marca 2021, 15:00   red. Karol Soberski2835 odsłon
Tajemniczy „Kopiec” w Kołdrąbiu
„Kopiec” w Kołdrąbiu - fot. Karol Soberski

W 1937 roku odnaleziono tam grób z płyt kamiennych zawierający sześć popielnic z kośćmi zmarłych oraz dzbanek gliniany! Jakie inne skarby skrywa „Kopiec” leżący niedaleko Kołdrąbia w gminie Janowiec Wielkopolski? Jakie tajemnice związane są z tym miejscem?

Kołdrąb to wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, 6 km na południowy wschód od Janowca Wielkopolskiego. Usytuowana jest przy szosie do Rogowa, nad brzegiem jeziora Kołdrąbskiego. I właśnie ta miejscowość skrywa tajemnice związane z miejscem nazywanym „Kopiec”.

Jak do niego trafić? Należy z centrum wsi pojechać drogą na północ, wzdłuż jeziora i po około 2 km dotrzemy do celu, który znajduje się po prawej stroni wspomnianej drogi. Niestety, do samego „Kopca” nie prowadzi żadna ścieżka. Można tam dojść przez pole, ale – uwaga – pole to teren prywatny!

Skarb z „Kopca”

Kołdrąbski „Kopiec” od wielu lat budzi zainteresowanie miłośników historii i… skarbów. Na razie jednak, oficjalnie, znamy tylko jeden udokumentowany przypadek odnalezienia tam reliktów przeszłości. Doszło do tego w czerwcu 1937 r.

Ówczesna prasa informowała:

W Kołdrąbiu na tzw. „Kopcu” odkryto niedawno grób z płyt kamiennych. W grobie tym znajdowało się sześć popielnic z kośćmi zmarłych, oraz mały dzbanuszek gliniany. Naczynia te były przykryte misami glinianymi. W grobie, pochodzącym z wczesnej epoki żelaznej lat około 700 – 400 przed narodzeniem Chrystusa spoczywają prochy najeźdźców z Pomorza tzw. Bałtów,  którzy w tym czasie napierali na prasłowian, siedzących wówczas m.in. i w Wielkopolsce. Mieszkańcy Wielkopolski wystawili wtedy przeciw Bałtom szereg grodów obronnych.

Znalezionym grobem zaopiekowali się wówczas Marian Haber, właściciel Kołdrąbia i kierownik miejscowej szkoły – Mieczysław Stachowiak. Warto dodać, że M. Haber zadeklarował w 1937 r., że  zrekonstruuje ten grób w swoim parku, wzbogacając w ten sposób swoje zbiory muzealne.

Co się stało z grobem?

Dzisiaj, 84 lata po tym odkryciu wiemy, że do tej rekonstrukcji ostatecznie nie doszło – przynajmniej nie ma nigdzie w archiwach żadnej wzmianki, że w parku przy pałacu w Kołdrąbiu taki grób zbudowano. Podobnie, jak nie wiadomo, co się stało z sześcioma popielnicami i dzbankiem glinianym. Żadne przekazy nie podają informacji, dokąd mogły trafić... Nie ma też śladu po grobie na „Kopcu”...

Być może nasi Czytelnicy mają wiedzę na temat tego tajemniczego miejsca w Kołdrąbiu (i legend z nim związanych) lub znają inne, podobne historie z terenu Pojezierza Gnieźnieńskiego. Prosimy o kontakt z naszą redakcją: info@pojezierze24.pl


Fot. K. Soberski i z arch. K. SoberskiegoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 207

 • 165
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 27
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 14
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner