ReklamaA1

Tajemnice, świadkowie historii i II wojna światowa w Klubie Garnizonowym w Witkowie

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego16 maja 2024, 20:15   red. Aleksandra Soberska1581 odsłon
Tajemnice, świadkowie historii i II wojna światowa w Klubie Garnizonowym w Witkowie
Karol Soberski podczas spotkania w Klubie Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie - fot. Aleksandra Soberska

Pisarz Karol Soberski miał dzisiaj wielką przyjemność gościć w Klubie Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie, gdzie przez blisko dwie godziny opowiadał o najnowszej książce pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”, o świadkach historii i ich wspomnieniach, jak również o planach wydawniczych na najbliższe 3 lata. Spotkanie w gronie miłośników historii zrodziło również kilka lotniczych tematów związanych z okresem II wojny światowej w powiecie gnieźnieńskim.

Spotkanie otworzył Michał Szmyd, kierownik Klubu Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, który przybliżył sylwetkę gościa popołudnia. - Pan Karol to dziennikarz, historyk i pisarz, który w swoich książkach opisuje nieznane historie z naszego regionu – podkreślił.

Następnie gość spotkania opowiedział o swoje nowej książce „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”.
– Pałac w Zdziechowie, tunel w Pyszczynie, Zbój Maciej w Modliszewie, anielska orkiestra Memlinga w Modliszewku, skarb numizmatyczny w Dębówcu, tajemnicza piwniczka w Strzyżewie Paczkowym, wiatrak w Jankowie Dolnym, organy mistrza Sauera w Strzyżewie Kościelnym, przystań wodna w Lubochni, głaz królowej Jadwigi w Skiereszewie… Ta książka jest moim autorskim przewodnikiem po gminie Gniezno. Każdy z nas swoją wędrówkę rozpocznie w innym miejscu, ale każdy z tych zakątków jest jedyny i niepowtarzalny. Naprawdę warto wybrać się w taką podróż po gminie Gniezno, do czego zachęcam – mówi Karol Soberski, autor książki.

W drugiej części opowiedział skąd czerpie wiadomości do swoich książek, jak przebiegają spotkania ze świadkami historii do których dociera i których wspomnienia oraz świadectwa publikuje później w książkach. – Historia od blisko 30 lat jest moją wielką pasją, a od 2012 roku staje się także codzienną pracą, której efektem są kolejne moje książki o dziejach regionu! Pierwsza z nich ukazała się w 2016 roku i od tego czasu napisałem 7 książek (nie licząc trzech wcześniejszych przewodników i współautorstwa w monografii o medycynie na usługach III Rzeszy). Wszystkie te książki oparte są o dokumenty, archiwalia ale przede wszystkim o wspomnienia „świadków historii” do których udało mi się dotrzeć – mówi Karol Soberski.

Dalej autor podkreśla, że od kilkunastu lat zbiera różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach międzywojennych, II wojny światowej i latach komunizmu. W tych wspomnieniach jak w kalejdoskopie, możemy się przyglądać historii oczami naocznych świadków. – W trakcie tych spotkań doświadczam przeżyć, jakie nigdy nie byłby moim udziałem, przenoszę się w świat którego od dziesięcioleci już nie ma… A ja mam to szczęście, dzięki tym „świadkom historii”, że mogę uczestniczyć w tym świecie… – zaznacza. – Przez te lata zebrałem wspomnienia ponad 200 świadków historii, z czego 100 osób było urodzonych w latach 1912 - 1945 roku. Większość z nich odeszła już z tego świata, ale ich wspomnienia pozostały, są nagrane i są oraz będą publikowane w kolejnych moich książkach. Kolejnych blisko 100 urodziło się między 1946 a 1955 rokiem i ich opowieści również wnoszą wiele w dzieje naszego regionu – dodaje.

Warto podkreślić, że wśród uczestników spotkania był m.in. Łukasz Scheffs, nowo wybrany wicestarosta gnieźnieński, pod którego w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie podlega m.in. kultura i turystyka.

Na koniec K. Soberski zapowiedział swoją kolejnej książki, które chce w tym roku wydać, czyli „Głębokie. Tropami tajemnic” oraz „Raport Habera” Zaprosił również zebranych na wrześniowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się od 13 do 15 września pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”.

Po zakończeniu spotkania można było porozmawiać z K. Soberskim na tematy historyczne (pojawiło się kilka lotniczych tematów związanych z okresem II wojny światowej w powiecie gnieźnieńskim.), a także uzyskać dedykację od autora

Kolejne spotkania odbędą się:

 • poniedziałek, 20 maja o godz. 9.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Mieleszynie – spotkanie z młodzieżą
 • środa, 22 maja o godz. 11.30 - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 276

 • 187
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 86
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3