ReklamaA1

Tajemnice pałaców i dworów, czyli wyjątkowe wydarzenie w pałacu w Czerniejewie!

Z życia FundacjiHistoriaAktualności20 lutego 2023, 12:30   red. Aleksandra Soberska1827 odsłon
Tajemnice pałaców i dworów, czyli wyjątkowe wydarzenie w pałacu w Czerniejewie!
Pałac w Czerniejewie -  fot. Aleksandra Soberska

To będzie bezprecedensowe wydarzenie w naszym kraju! Już 23 i 24 września z pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z kart historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska. Od dzisiaj można już nabywać wejściówki na Konferencję.

Pomysłodawcą i organizatorem Konferencji jest Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który nie ma żadnych związków z ziemiaństwem (nie licząc faktu, że urodził się w pałacu), ale który od blisko 20 wielu lat popularyzuje dzieje ziemiaństwa na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.

Konferencje będzie bezprecedensowa właśnie z tego względu, że za jego organizacją stoi osoba nie związana ze środowiskiem ziemiańskim w Polsce. Konferencja będzie kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” (organizowanego przez K. Soberskiego i jego Fundację w 2019 r., 2021 r. i 2022 r.). I będzie to pierwsza taka konferencja w Polsce i ma być organizowana co roku. Celem Konferencji jest przywrócenie pamięci o ziemiaństwie, które jest zapomniane i wymazane z karet historii, oraz popularyzacja ich dziejów, wydarzeń i ludzi wywodzących się z tego środowiska.  Czyli coś, czego nie ma w szkołach.

- W sensie materialnym dwór skończył się nieodwracalnie razem z II wojną światową i żadne reanimacyjne próby prawdziwego życia mu nie zwrócą. Została przerwana cywilizacyjna ciągłość, a to, czego nie zniszczyła nienawiść sprzężona z głupotą, jest tylko wspomnieniem, czasem nawet muzeum dworu, ale nie jego istotą. Jednak bardzo krzepiąca pozostaje myśl, że dwór i wszystko, co z nim związane, istniał jeszcze niedawno w realnej rzeczywistości, że mimo metodycznie przeprowadzonej zagłady pozostało wielu ludzi, którzy noszą go w sobie, że udało im się jego ideę zaszczepić dzieciom, a także postronnym, których przodkowie nigdy we dworze nie mieszkali – napisała Joanna Sypuła-Gliwa w książce „Dwór, pejzaż okaleczony” (wydanej w 2007 r.), pisarka zaproszona do udziału we wrześniowej Konferencji.

Konferencja będzie też zaczątkiem pewnego projektu historycznego, którego realizację już wkrótce ogłosi K. Soberski, projektu związanego z Wielkopolską i Kujawami, projektu dotyczącego lat 1795-1948.

Konferencja skupiać się będzie głównie na ziemiaństwie Wielkopolski i Kujaw, ale chcę ma pokazać ziemiaństwo w innych regionach Polski, także ziemiaństwo na Kresach oraz związki ziemian z Europą. W ramach konferencji odbędą się prelekcje zarówno o historii ziemiaństwa, o dziejach pałaców i dworów, o skradzionych dziełach sztuki, o obyczajach świątecznych w majątkach ziemskich, o współczesnych problemach potomków dawnych właścicieli ziemskich i o wszystkim tym, co związane jest z ziemiaństwem polskim i na ziemiach polskich.

W ramach Konferencji odbędą się prelekcje znanych i lubianych historyków, eksploratorów, archeologów, pisarzy i dziennikarzy z Polski i Europy, będą wystawy i panele dyskusyjne! Nie zabraknie też stoisk z książkami opowiadającymi o pałacach i dworach oraz stoisk z rękodziełem!

Prelegenci, którzy potwierdzili obecność…

W ramach I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” zaplanowanych będzie kilkanaście prelekcji. W gronie prelegentów są osoby, które już wcześniej gościły na Festiwalach Historycznych, ale też grono nowych prelegentów z Polski i Europy.

Wśród prelegentów, którzy już potwierdzili swoją obecność są:

 • Karol Soberski, organizator Konferencji, opowie o wybitnych właścicielach ziemskich i ich tajemnicach z pogranicza Wielkopolski i Kujaw
 • dr Agnieszka Fulińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która opowie o związkach ziemiaństwa z dworami europejskimi;
 • Magdalena Woch, kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ, która opowie o najsłynniejszej mieszkance Zamku Książ – księżnej Daisy;
 • Marzena Jaworska, kierownik Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki z Warszawy która opowie o pewnym niezwykłym pałacu rodziny Thetschlów w Jaszczurowej koło Wadowic;
 • Joanna Sypula-Gliwa, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat mieszkająca w Australii, znawczyni tematów ziemiańskich, autorka wyjątkowej książki „Dwór, pejzaż okaleczony”;
 • Paweł Becker, historyk z Wąbrzeźna, który opowie o dziejach ziemiaństwa na Pomorza Nadwiślańskiego;
 • Antoni Łęszczak, historyk i eksplorator, którego prelekcja będzie poświęcona wnętrzom pałaców i dworów;
 • Dariusz Garba, historyk mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy, szczególnie Zamku w Poznaniu;
 • Sebastian Mazurkiewicz, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, który opowie o historii rodu Ponińskich z Wrześni.
 • Krzysztof Krzyżanowski, pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii - poprowadzi panel dyskusyjny pt. „Utracone decorum, czyli grabież dóbr kultury z majątków ziemskich”.
 • Paulina Maciejewska, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a zawodowo zajmuję się fotografią. Autorka blogu „Pałacowym Szlakiem” w którym łączę swoje dwie pasje – fotografię oraz zamiłowanie do architektury rezydencjonalnej.
 • dr Andrzej Prinke, archeolog. W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m.in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie. W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Opowie o kradzieży dzieł sztuki przez Niemców w czasie II wojny światowej w majątkach ziemskich w Wielkopolsce.

Ponadto prowadzone są rozmowy z kilkoma innymi, pisarzami, historykami i innymi znawcami tematów ziemiańskich.

Ostateczną listę prelegentów i tematów Konferencji przedstawimy na początku kwietnia.

Kilka wystaw

W trakcie trwania Konferencji przewidziano również kilka wystaw. Jedną z nich będzie wystawa ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium”. Ekspozycja przeniesie nas do niesamowitego świata ukrytego w tych małych reliktach historii. Przeniesiemy się w przeszłość, poznając historię ludzi najróżniejszych narodowości, profesji oraz wyznań. Poznamy przeszłość Polski oraz świata na podstawie przedmiotów, które przez wieki towarzyszyły ludzkości zarówno w codziennym życiu, jak i w przełomowych wydarzeniach historycznych. Przekonamy się, ile cennych informacji możemy wyczytać z kawałka ołowiu i czy przedmioty, na pozór tak proste, mogą być traktowane jako źródło historyczne. Ponad 1000 wyselekcjonowanych oraz skatalogowanych eksponatów będzie dostępne dla Państwa do wspólnych badań historii.

Inną wystawą będzie ekspozycja pt. „Zagadkowi arystokraci” - wystawa portretów najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw autorstwa malarki Danuty Weber.
Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 r. swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki. We wrześniu 2018 r. w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac D. Weber, ukazujący różnorodność twórczości artystki.

Więcej o tych wystawach, jak i innych, które planujemy, już wkrótce!

Wejściówki

Od dzisiaj – w przedsprzedaży – można już nabywać wejściówki na I Międzynarodową Konferencję pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbędzie się w pałacu w Czerniejewie.

Cena wejściówki w przedsprzedaży (do 30 czerwca 2023 r.) wynosi: 50 zł od osoby na dwa dni Konferencji.

Wejściówki można nabyć poprzez formularz dostępny tutaj

Ilość miejsc ograniczona!!!

WAŻNE: - dzieci do lat 7 – wejście bezpłatne

UWAGA! Wejściówki niewykorzystane nie podlegają możliwości zwrotu!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 223

 • 109
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 36
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 78
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3