ReklamaA1

Szukamy pamiątek na wystawę o ziemiaństwie

Z życia FundacjiAktualności3 grudnia 2023, 15:30   red. Karol Soberski2165 odsłon
Szukamy pamiątek na wystawę o ziemiaństwie
Zdjęcie ilustracyjne -  fot. Karol Soberski

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” w Gnieźnie poszukuje pamiątek, które stanowić będą przyszłą ekspozycję poświęconą rodom ziemiańskim z powiatu gnieźnieńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem rodów: Węsierskich, Chełmickich, Pągowskich, Żółtowskich, Skórzewskich, Saskowskich, Rzewuskich, Karłowskich, Galińskich, Szulczewskich, Paruszewskich, Kijewskich, von Wendorffów, von Sprengerów i Haberów. Wystawa zostanie zorganizowana na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Wystawa zostanie zaprezentowana na terenie powiatu gnieźnieńskiego, a okazją są przypadające w roku 2022 i 2023 rocznice związane z ziemiaństwem w powiecie gnieźnieńskim i okolicach. Między innymi: 150 rocznica wybudowania pałacu w Zakrzewie; 210. rocznica urodzin hr. Albina Węsierskiego; 85. rocznica przebudowy pałacu w Popowie Ignacewie, 120. rocznica urodzin Tadeusza Kijewskiego, właściciela Popowa Podleśnego, 120. rocznica urodzin Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia; 110. rocznica tragicznej śmierci Witolda Skórzewskiego czy też 250. rocznica rozpoczęcia budowy zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.

Pamiątki, które chcemy zaprezentować na wystawie, mogą być różne. Zarówno zdjęcia, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, sprzęt wykorzystywany w dawnych majątkach, a nawet meble. Jedyny warunek jest taki, że muszą być związane z ziemiaństwem z powiatu gnieźnieńskiego lub najbliższą okolicą. Będą przyjmowane na czas wystawy za pokwitowaniem (po wystawie zostaną zwrócone).

Prezentowane na wystawie przedmioty mogą być oznaczone (jeśli dana osoba sobie tego życzy) kto je ofiarował na ekspozycję.

Jeśli ktoś nie chce się rozstać z dokumentem lub przedmiotem, to prosimy o jego wypożyczenie do sfotografowania lub skopiowania.

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi lub zapamiętanymi wspomnieniami – zapraszamy.
Zadzwoń: 515 980 504; e-mail: fundacjahistoryczna@post.pl


O Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” więcej na: www.fundacjahistoryczna.plJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 55

 • 55
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3