W Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyła się prelekcja multimedialna dra Roberta Zadury, historyka i dyplomaty pt. „Ks. Tadeusz Federowicz. Piękno kapłaństwa ponad podziałami”. Wykład był osadzony w szerokim kontekście historycznym, który pozwalał na głębsze zrozumienie z czym musiał się mierzyć Bohater spotkania żyjący w latach 1907-2002.
Prelegent podczas prezentacji przedstawił historię życia i dokonań tego niezwykłego człowieka i kapłana charakteryzującego się niezwykłą dostępnością dla innych. Dr Robert Zadura wskazywał, że o tej tej dostępności bardzo wymownie mówi dobrowolna zgoda księdza Tadeusza w 1940 r. na deportację na Syberię oraz do Kazachstanu, aby pełnić wśród wywiezionych tam Polaków posługę kapłańską. Dał tam trwając mocno w wierze w Bożą Opatrzność - argumentował Zadura - świadectwo człowieczeństwa dojrzewającego w nieludzkich warunkach. Historyk ukazywał, że wiele lat kapłańskiego życia ks. Fedorowicza to praca w ośrodku dla ociemniałych w Laskach, gdzie przybył na zaproszenie ks. Korniłowicza, a tam zaprzyjaźnił się chociażby z matką Różą Czacką.
Pełniąc posługę w Laskach stał się autorytetem i przewodnikiem dla wielu przedstawicieli polskiej inteligencji. Ks. Tadeusz Federowicz - jak kilkakrotnie zaznaczał prelegent - został dostrzeżony przez najwybitniejsze postaci polskiego Kościoła: prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz kard. Karola Wojtyłę/Jana Pawła II, z którym znał się od lat 50-tych.
Ks. Fedorowicz był spowiednikiem Jana Pawła II. Prelegent mówił ponadto, że ważnym kwestią dla zrozumienia osoby księdza było jego otwarcie na piękno przyrody. Nie może więc dziwić, że jedną z jego pasji była ornitologia. Wędrując z młodzieżą potrafił ukazywać im Boga w najmniejszym fragmencie przyrody. Nigdy jednak niczego młodym ludziom nie narzucał, gdyż zaznaczał, że wiara w Boga polega na wyborze osobistym. Podczas wykładu w inowrocławskim Instytucie nie zabrakło też nawiązania do relacji, która łączyła prymasa Józefa Glempa z ks. Tadeuszem Fedorowiczem. W czasie ich ostatniego spotkania 2001 r. prymas Glemp m. in. udzielił zgodny ciężko choremu wtedy księdzu na odprawianie mszy św. w jego pokoju, nie musiał już więc więcej schodzić do kaplicy. Prymas Glemp brał też udział w pogrzebie ks. Fedorowicz.
Całość prelekcji zakończyły cytaty i złote myśli ks. Tadeusza z których biła nadzieja, głęboka wiara, radość życia, humor oraz niezwykła umiejętność syntezy. Jeden z przedstawianych cytatów brzmiał: „Szczęśliwi, którzy potrafią śmiać się z samych siebie – będą mieli radość i zabawę przez całe życie”. W drugiej części spotkania pytania mogli zadawać słuchacze wykładu.
Wydarzenie odbyło się pod auspicjami poseł Magdaleny Łośko.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!