ReklamaA1ReklamaA1-2

Świątkowo – wieś pełna Poniatówek

HistoriaAtrakcje turystyczne22 sierpnia 2023, 14:00   red. Szymon Raith6028 odsłon0 Komentarzy
Świątkowo – wieś pełna Poniatówek
Jedna z Poniatówek w Świątkowie –  fot. Szymon Raith

Przejeżdżając w okolicy Janowca Wielkopolskiego warto zajechać do niewielkiej, ale bardzo rozproszonej w terenie wioski Świątkowo. Miejscowość podzielona jest na 5 części a poszczególne nazwy to: Bógdarka, Kozłowiec, Parcele nad Szosą, Parcele w Boru oraz Pietrzkowiec. Nazwy te są historyczne i używane były przez mieszkańców w dawnych latach.

Zapytacie drodzy Czytelnicy co ciekawego jest w tej miejscowości? Otóż są to tzw. Poniatówki, czyli drewniane domy stylizowane na budownictwo góralskie, zbudowane na terenach całej Polski  w celach osadniczych w ramach przeprowadzanej reformy rolnej. Zadaniem reformy było rozwiązanie problemu przeludnienia wsi i tzw. głodu ziemi co wynikało z tego, że w rękach około 0,5 proc. społeczeństwa znajdowało się 45 proc. gruntów.

Domy powstały w 1935 roku, zostały wstępnie stworzone z gotowych elementów w okolicy Krakowa, potem przewiezione koleją a na końcu postawione w finalnym miejscu.

Cechy Poniatówek

W domu znajduje się 6 pomieszczeń: sień, kuchnia, dwa pokoje, niewielka spiżarka i poddasze. Oprócz domu, każde gospodarstwo dodatkowo posiadało stodołę oraz oborę. Całość była budowana według jednego i tego samego wzoru.

Cechą charakterystyczną Poniatówek jest łamany dach tworzący okap oraz drewniany, jak cała konstrukcja, ganek. Materiałem, który używano do budowy było drzewo świerkowe, które zapewniło, że domy te stoją do dzisiaj.

Skąd nazwa Poniatówki?

Otóż nazwa pochodzi od nazwiska Juliusza Poniatowskiego. Był on w okresie między wojennym sześciokrotnym ministrem rolnictwa,  a zarazem głównym pomysłodawcą takiej idei rozwoju wsi.

Poniatówki dzisiaj

Jak wyglądają dzisiaj te domu, po blisko 85 latach od zbudowania?  Na terenie wsi i okolic według oficjalnych danych znajdują się 24 domy, których stan jest różny. Jednak najczęściej są dalej zamieszkałe.

Osobiście jednak tylu domów nie widziałem, ale jestem pod wrażeniem tego, że domy te dalej są wykorzystywane. Owszem w niektórych gospodarstwach widać, że zostały przebudowane i unowocześnione. Najczęściej jednak widać, że właściciele dbają o te zabytki historii i tym samym możemy podziwiać te zabytki polskiej architektury.

Najciekawsze i najlepiej zachowane domy znajdują się przy głównej drodze z Janowca Wielkopolskiego do Żnina.


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 97

 • 86
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 9
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2