I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, miała – oprócz kilkunastu prelekcji i kilku wystaw – także gościa specjalnego. Był nim człowiek niezwykły, obdarzony wielkim talentem i charyzmą! Tym gościem był Piotr Karsznia artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Jego mentorem był prof. Wiktor Zin, a przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg i Szymon Kobyliński.
Piotr Karsznia, rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Mentorem Piotra był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta).
Piotr – na specjalnym stoisku w Saloniku Hrabiego – zaprosił uczestników Konferencji w świat „melodii węgla i papieru”! Uczestnicy spotkania z Piotrem mieli możliwość wysłuchania ciekawych opowieści.
Piotr, poprzez przydrożne kapliczki, krzyże, wierzby i dwory, zabrał nas w świat wspomnień i snów o dawnej wsi. Piotr zabrał nas w świat, który zniknął wiele lat temu… Jego artystyczno-edukacyjny performance łączący rysunek z muzyką i opowieściami o dawnej Polsce, sprawił, że wokół Piotra ciągle było wielu słuchających, którzy – wraz z Piotrem – powędrowali śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego.
Te dwa niezwykłe dni spędzone z Piotrem, dni pełne historii, fantastycznych opowieści i „melodii węgla i papieru”, zapadły na długo w pamięć uczestników Konferencji.
Dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli spotkać się z Piotrem Karsznią podczas Konferencji mamy dobre wiadomości - Piotr już wkrótce ponownie zawita do naszego regionu!
Oprócz prelekcji i spotkania z Piotrem Karsznią uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:
I wystawę „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego:
Można była także zobaczyć wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.
Unikatową wystawa, która po raz pierwszy zagościła w Wielkopolsce – była ekspozycja pt. „Japońskie militaria”, czyli kolekcja mieczów samurajskich ze zbiorów śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, którą do pałacu w Czerniejewie przywiozła żona generała – Agnieszka Petelicka.
Był także Kiermasz Książki Historycznej i Rękodzieła Historycznego oraz możliwość podziwiania aut i dorożek z okresu międzywojennego.
O ostatnich prelekcjach Konferencji i o tym, co działo się w kuluarach, już wkrótce.
Fot. A. Soberska, W. Biront, M. Ranke
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!