ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Świat melodii węgla i papieru”

Z życia FundacjiAktualności30 września 2023, 22:00   red. Karol Soberski1173 odsłon
„Świat melodii węgla i papieru”
Piotr Karsznia w swoim żywiole -  fot. Aleksandra Soberska

I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, miała – oprócz kilkunastu prelekcji i kilku wystaw – także gościa specjalnego. Był nim człowiek niezwykły, obdarzony wielkim talentem i charyzmą! Tym gościem był Piotr Karsznia artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Jego mentorem był prof. Wiktor Zin, a przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg i Szymon Kobyliński.

Piotr Karsznia, rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Mentorem Piotra był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta).

Piotr – na specjalnym stoisku w Saloniku Hrabiego – zaprosił uczestników Konferencji w świat „melodii węgla i papieru”! Uczestnicy spotkania z Piotrem mieli możliwość wysłuchania ciekawych opowieści.

Piotr, poprzez przydrożne kapliczki, krzyże, wierzby i dwory, zabrał nas w świat wspomnień i snów o dawnej wsi. Piotr zabrał nas w świat, który zniknął wiele lat temu… Jego artystyczno-edukacyjny performance łączący rysunek z muzyką i opowieściami o dawnej Polsce, sprawił, że wokół Piotra ciągle było wielu słuchających, którzy – wraz z Piotrem – powędrowali śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego.

Te dwa niezwykłe dni spędzone z Piotrem, dni pełne historii, fantastycznych opowieści i „melodii węgla i papieru”, zapadły na długo w pamięć uczestników Konferencji.

Dla tych wszystkich, którzy nie zdążyli spotkać się z Piotrem Karsznią podczas Konferencji mamy dobre wiadomości - Piotr już wkrótce ponownie zawita do naszego regionu!

Oprócz prelekcji i spotkania z Piotrem Karsznią uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:

I wystawę „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego:

Można była także zobaczyć wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.

Unikatową wystawa, która po raz pierwszy zagościła w Wielkopolsce – była ekspozycja pt. „Japońskie militaria”, czyli kolekcja mieczów samurajskich ze zbiorów śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, którą do pałacu w Czerniejewie przywiozła żona generała – Agnieszka Petelicka.

Był także Kiermasz Książki Historycznej i Rękodzieła Historycznego oraz możliwość podziwiania aut i dorożek z okresu międzywojennego.

O ostatnich prelekcjach Konferencji i o tym, co działo się w kuluarach, już wkrótce.

Fot. A. Soberska, W. Biront, M. RankeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 256

 • 179
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 77
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3