Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu we współpracy z Wielkopolską Akademią Nauki i Rozwoju zaprezentował strategię rozwoju gminy na lata 2021-2030. Jest w niej dość sporo odniesień do rozwoju turystyki i rekreacji. To jeden z rozważanych celów wspomnianego dokumentu.
W strategii zostały zaprezentowane wyniki badań ankietowych, w których mogli wziąć udział mieszkańcy gminy. Pod uwagę wzięto sześć głównych obszarów: gospodarkę, edukację i kulturę, infrastrukturę techniczną, społeczeństwo, turystykę i rekreację oraz środowisko i przestrzeń.
W skali 1-5 ocena turystyki i rekreacji w gminie wyniosła 2,81. Ankietowani w tym obszarze najlepiej ocenili wyposażenie placów zabaw i siłowni zewnętrznych, a najgorzej działania promocyjne mające na celu upowszechnianie turystyki i rekreacji. Mieszkańców gminy zapytano też o główne priorytety, które powinny być najważniejsze dla władz gminy w kolejnych latach. Najważniejszym postulatem jest poprawa infrastruktury drogowej, czyli dróg i chodników. Tę odpowiedź wskazało łącznie 507 osób. Nieco mniej postawiło też na rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych (470). Inwestycje w zakresie turystyki w rozpoczynającym się dziesięcioleciu są ważne dla 127 mieszkańców.
Gmina Swarzędz w najbliższych latach ma stać się przede wszystkim gminą otwartą na mieszkańców, przyjazną, bezpieczną i rozwijającą się, wspierającą aktywność społeczności lokalnej, przedsiębiorców i inwestorów. Ma też łączyć historię i tradycję z nowoczesnością oraz poszanowaniem środowiska naturalnego. Tak brzmi wizja określona w strategii. Urzędnicy ze swarzędzkiego magistratu chcą postawić na trzy cele strategiczne: rozwój przestrzenny, gospodarczy i społeczny.
W planach rozwoju przestrzennego jest m.in. poprawa dostępności komunikacyjnej. Dotyczy to m.in. stworzenia spójnej sieci dróg z węzłami przesiadkowymi w Swarzędzu, Kobylnicy i Paczkowie, a także połączenia sieci ścieżek rowerowych gminy Swarzędz z Poznaniem. Pojawiają się także strategiczne drogowe inwestycje, takie jak budowa obwodnicy na osi północ-południe czy też budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. W dokumencie jest też wpisana tzw. poprawa estetyki przestrzeni publicznej. Ma to dotyczyć m.in. rewitalizacji śródmieścia, w tym remontu nawierzchni rynku.
Na rozwój gospodarczy gminy na wpływać m.in. wzmocnienie znaczenia turystyki i rekreacji. Plany wyznaczają rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej i sportowej przy Jeziorze Swarzędzkim. Ma tam powstać m.in. przystań i miejska plaża. Jednym z priorytetowych zadań ma być kontynuacja budowy ścieżki rowerowej wokół Jeziora Swarzędzkiego i wzdłuż Doliny Cybiny do Uzarzewa. Urzędnicy chcą również wspierać prywatne podmioty, głównie sektor hotelarski i gastronomiczny. Podjęta ma być też współpraca z Nadleśnictwem Babki w celu zwiększenia i uatrakcyjnienia dostępu do lasów.
Jednym z założeniem jest też tzw. intensyfikowanie działań promocyjnych gminy. Gmina chce wspierać istniejące produkty turystyczne i tworzyć nowe. Obecnie najbardziej znanym produktem turystycznym w gminie jest Swarzędzki Szlak Meblowy, który ma być nadal promowany. W planach jest stworzenie nowego szlaku z uwzględnieniem historii i tradycji gminy. Założenie obejmują również tzw. zdefiniowanie punktów informacji turystycznej i rozwój informacji wizualnej.
Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie www.swarzedz.pl. Link prezentujemy TUTAJ.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!