ReklamaA1

Strzyżewo Paczkowe liderem odnowy wsi w powiecie gnieźnieńskim!

Informacje lokalneBiznes - InwestycjeInformacje z powiatu gnieźnieńskiego18 listopada 2023, 20:00   red. Karol Soberski1137 odsłon
Strzyżewo Paczkowe liderem odnowy wsi w powiecie gnieźnieńskim!
Przecięcia wstęgi dokonali (od lewej): Bolesław Dziel, Jarosław Maciejewski, Maria Suplicka i Paweł Dziel - fot. Karol Soberski

Kiedyś w tym miejscu była hałda ziemi w której ukryta była stara piwniczka pochodząca z początku XX wieku. Dzisiaj piwniczka bije blaskiem i historią, a nad nią wyrosła piękna plenerowa scena, z automatyczną kurtyną, scena na której już od przyszłego roku będzie się odbywało wiele wydarzeń. Warto podkreślić, że sołectwo Strzyżewo Paczkowe w gminie Gniezno – bo o tej miejscowości mówimy – pierwszym sołectwem w powiecie gnieźnieńskim, które ma własną scenę plenerową. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że Gmina Gniezno jest jednym z liderów odnowy wsi w Wielkopolsce!

Dzisiejszą uroczystość oficjalnego otwarcia sceny plenerowej przy świetlicy wiejskiej w Strzyżewie Paczkowym w gminie Gniezno rozpoczął sołtys Bolesław Dziel (i radny gminy Gniezno) i Grażyna Jastrzębska, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym. Po powitaniu gości, wśród których znaleźli się m.in. Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, Hanna Wrzaskowska, sekretarz gminy, Jarosław Maciejewski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Aleksandra Dziel, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym czy Ryszard Majewski, radny gminy, doszło do uroczystego przecięcia wstęgi.

Przecięcia wstęgę dokonali: M. Suplicka, J. Maciejewski, B. Dziel i Paweł Dziel, główny wykonawca inwestycji. Następnie zaprezentowano jak działa automatyczna kurtyna i przyszedł czas na przemówienia.

– Dzisiejszy dzień to piękna chwila dla Strzyżewa Paczkowego, ponieważ na trwałe w krajobraz tego sołectwa wpisuje się piękny obiekt. Bardzo chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tej sceny plenerowej. Zacznę od pana sołtysa Bolesława Dziela, bo to jest jego działanie i jego inicjatywa. Gratuluję panie sołtysie! Niech ta scena służy mieszkańcom! – mówi Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. – Dziękuję głównemu wykonawcy, panu Pawłowi Dzielowi, który znacząco włożył swój pomysł w zbudowanie i kreowanie tego budynku – dodaje.

Dalej wójt gminy podkreśliła, że inwestycja pod nazwą „Infrastruktura rekreacyjna – scena plenerowa przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Strzyżewo Paczkowe” w sumie kosztowała 88.559 złotych. Z czego dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wież” wyniosła 57.999 zł, wkład Gminy Gniezno to 25.000 zł, a wkład mieszkańców wyniósł 5.600 zł.

– Przyjeżdżając do Strzyżewa Paczkowego zawsze jestem pełen podziwu dla aktywności tej grupy, która tutaj realizuje zadania wpływające na to, że ta przestrzeń publiczna waszej społeczności jest coraz ciekawsza. Tutaj, bo pod sceną jest piwniczka, kiedy rozmawiałem z panem sołtysem, powiedział, że na tej hałdzie ziemi to jeszcze nie wiem co powstanie. To było kilka lat temu. Dzisiaj mogę powiedzieć z dumą, że wspaniała rzecz się stała, iż opracowaliście taki pomysł. Dzisiaj ta scena plenerowa rozwiąże wiele problemów – mówi Jarosław Maciejewski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. – Dzisiaj samorząd realizuje program „Wielkopolska odnowa wsi” i dzisiaj mogę powiedzieć, z perspektywy kilku ostatnich lat, że Gmina Gniezno jest jednym z liderem odnowy wsi w Wielkopolsce – dodaje.

Na koniec sołtys Strzyżewa Paczkowego Bolesław Dziel przypomniał, że pierwszy pomysł sceny narodził się już w 2018 roku, ale wówczas uznano, że są ważniejsze inwestycje takie jak chociażby położenie kostki brukowej na placu przy świetlicy wiejskiej, gdzie wcześniej po każdym opadzie deszczu, było błoto i kałuże. – W tym roku, po pięciu latach, udało się zrealizować tamten pomysł i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni – podkreśla B. Dziel.

Tym samym możemy śmiało powiedzieć, że Strzyżewo Paczkowe jest jednym z liderów odnowy wsi w powiecie gnieźnieńskim, na co składa się: oddana dzisiaj do użytku scena plenerowa, wspomniana piwniczka, pięknie zagospodarowana stodoła, boisko piłkarskie znajdujące się tuż przy świetlicy i sama świetlica, która znajduje się w odnowionej dawnej szkole. I tętni życiem przez cały rok!

Po przemówieniach, piękne bukiety róż trafiły do P. Dziela, głównego wykonawcy inwestycji oraz do sołtysa B. Dziela. Główny wykonawca otrzymał również pamiątkowy grawerton.

Po tej części oficjalnej, przyszedł czas na pierwszy koncert na nowej scenie. Pierwszym wykonawcą, który się zaprezentował był Chór Męski - Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon” z Gniezna.

Następnie chętni – do których my także się zaliczyliśmy – mogli zajrzeć do słynnej już piwniczki. I trzeba przyznać, że sołectwo zrobiło tam kawał dobrej roboty!

Piwniczka z jednej strony jest typową piwniczką na wino, ale z drugiej pełni rolę mini-izby pamięci, ponieważ zgromadzono w niej wiele przedmiotów codziennego użytku, które były w domach naszych prababć, babć a często i naszych mam! Piwniczka w Strzyżewie Paczkowym – można to śmiało powiedzieć – jest unikatową atrakcją gminy Gniezno!

Po części oficjalnej na nowej scenie, ze względu na niską temperaturę, całość uroczystości przeniosła się do wnętrz dawnej szkoły podstawowej (pochodzącej z początku XX wieku), która od wielu lat jest świetlicą wiejską w Strzyżewie Paczkowym.

W świetlicy, najpierw był coś dla ducha, czyli odbył się dalszy ciąg koncertu Chóru Męskiego - Towarzystwa Śpiewaczego „Dzwon”, a w drugiej przyszedł czas na coś dla ciała, czyli panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły wszystkich na poczęstunek! I był to czas wielu kuluarowych rozmów o planach sołectwa w Strzyżewie Paczkowym na przyszły rok, jak również o innych ciekawych projektach, które będą realizowane w gminie Gniezno.


Nam jako redakcji portalu Pojezierze24.pl nie pozostaje nic innego, jak tylko pogratulować społeczności Strzyżewa Paczkowego tak świetnej i potrzebnej inwestycji, a władzom gminy Gniezno tak pracowitych i kreatywnych mieszkańców.


Fot. K.  SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 208

 • 176
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 22
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3