Janowiec Wielkopolski to małe, aczkolwiek urocze miasteczko w powiecie żnińskim, leżące nad nad rzeką Wełną na skraju historycznej krainy jaką są Pałuki. Właściwie to sprawa dyskusyjna, czy jest to miasto bardziej Wielkopolskie - w końcu drugi człon nazwy właśnie na to wskazuje - czy pałuckie? Po jednej stronie Wełny mają być Pałuki, po drugiej - Wielkopolska. Jedno jest pewne - Janowiec Wielkopolski warto zobaczyć.
Ten kto zawita do Janowca Wielkopolskiego, chociażby przejazdem bądź po prostu zatrzyma się tu na lody, z pewnością zauważy, że jest tu sporo zieleni. Blisko centrum zresztą znajduje się park z wieloma wysokimi i niemłodymi już drzewami. Przez park przepływa wspomniana Wełna.
Janowiec Wielkopolski, pierwotnie nazywany Janowym Młynem jest jednym z najstarszych miast powiatu żnińskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1295 roku. Świadczy o tym dokument, pochodzący właśnie z tego roku. Dokument wystawiony jest przez księcia wielkopolskiego Przemysława II, i nadaje on w nim rycerzowi Wojciechowi - synowi Jana - prawo lokacyjne do Janowego Młyna na prawie niemieckim.
Od XIV wieku miasto było własnością prywatną i należało do licznych rodów wielkopolskich i pałuckich. Miastem prywatnym Leszczyków Janowskich zostało na początku XV wieku. Warto wiedzieć, że w 1683 roku przez miasto wiódł szlak króla Jana III Sobieskiego podążającego na odsiecz Wiednia.
Ciekawostką z pewnością jest fakt, iż do końca XVIII wieku w Janowcu Wielkopolskim dominowała zabudowa drewniana, parterowa i kalenicowa. W ostatniej ćwierci XVIII w. w miasteczku znajdowało się aż 40 domów, których dachy kryte były słomą! Miasto było otwarte i nie otaczały go mury. Mieszkańcy mogli swobodnie przekraczać rzekę Wełnę, przechodząc na przeciwległy brzeg po moście znajdującym się tuż za Janowcem.
Życie miasta znacznie ożywiło się po uruchomieniu linii kolejowej w 1887 roku. Okres przed wybuchem I wojny światowej to dla Janowca wzmożona działalność w obronie polskości. Mieszkańcy Janowca brali udział w powstaniu wielkopolskim 1918/1919 r. Spora liczba mieszkańców miasta i okolic uczestniczyła także w cywilnej obronie Kłecka we wrześniu 1939 r.
Spacerując janowieckimi uliczkami, tuż przy rynku, znajdziecie kościół pw. św. Mikołaja z 1840 roku (rozbudowany w latach 1922 - 1924), traficie też m.in. na budynek ratusza z przełomu XIX i XX wieku czy budynek dworca kolejowego z końca XIX wieku.
Na samym rynku, czyli Placu Wolności, znajduje się Pomnik Walki i Męczeństwa, postawiony przez społeczeństwo miasta w 25. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Upamiętnia 136 poległych i pomordowanych ofiar pochodzących z Janowca i okolic.
Najnowszą atrakcją Janowca Wielkopolskiego jest XIX-wieczna wieża ciśnień. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 1 lipca. Odnowiona i zmodernizowana kolejowa wieża ciśnień, zbudowana w 1887 roku, jest perełką miasta. I wszystko wskazuje na to, że będzie wizytówką Janowca Wielkopolskiego. Zapraszamy do jej obejrzenia, zarówno na żywo, jak i u nas w fotorelacji. Na zdjęciach możemy zobaczyć, jak wyglądał przed modernizacją i jak się obecnie prezentuje.
Do Janowca Wielkopolskiego każdy turysta powinien obowiązkowo zawitać. Naprawdę warto!
Fot. J. Bejma
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!