ReklamaA1ReklamaA1-2

Spacerkiem po Janowcu Wielkopolskim

HistoriaAtrakcje turystyczne8 lipca 2024, 16:00   red. Joanna Bejma8029 odsłon
Spacerkiem po Janowcu Wielkopolskim
 fot. Joanna Bejma

Janowiec Wielkopolski to małe, aczkolwiek urocze miasteczko w powiecie żnińskim, leżące nad nad rzeką Wełną na skraju historycznej krainy jaką są Pałuki.  Właściwie to sprawa dyskusyjna, czy jest to miasto bardziej Wielkopolskie - w końcu drugi człon nazwy właśnie na to wskazuje - czy pałuckie? Po jednej stronie Wełny mają być Pałuki, po drugiej - Wielkopolska. Jedno jest pewne - Janowiec Wielkopolski warto zobaczyć.

Ten kto zawita do Janowca Wielkopolskiego, chociażby przejazdem bądź po prostu zatrzyma się tu na lody, z pewnością zauważy, że jest tu sporo zieleni. Blisko centrum zresztą znajduje się park z wieloma wysokimi i niemłodymi już drzewami. Przez park przepływa wspomniana Wełna.

Domy kryte słomą

Janowiec Wielkopolski, pierwotnie nazywany Janowym Młynem jest jednym z najstarszych miast powiatu żnińskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1295 roku. Świadczy o tym dokument, pochodzący właśnie z tego roku. Dokument wystawiony jest przez księcia wielkopolskiego Przemysława II, i nadaje on w nim rycerzowi Wojciechowi - synowi Jana - prawo lokacyjne do Janowego Młyna na prawie niemieckim.

Od  XIV wieku miasto było własnością prywatną i należało do licznych rodów wielkopolskich i pałuckich. Miastem prywatnym Leszczyków Janowskich zostało na początku XV wieku. Warto wiedzieć, że w 1683 roku przez miasto wiódł szlak króla Jana III Sobieskiego podążającego na odsiecz Wiednia.

Ciekawostką z pewnością jest fakt, iż do końca XVIII wieku w Janowcu Wielkopolskim dominowała zabudowa drewniana, parterowa i kalenicowa. W ostatniej ćwierci XVIII w. w miasteczku znajdowało się aż 40 domów, których dachy kryte były słomą! Miasto było otwarte i nie otaczały go mury. Mieszkańcy mogli swobodnie przekraczać rzekę Wełnę, przechodząc na przeciwległy brzeg po moście znajdującym się tuż za Janowcem.

Brali udział w obronie

Życie miasta znacznie ożywiło się po uruchomieniu linii kolejowej w 1887 roku. Okres przed wybuchem I wojny światowej to dla Janowca wzmożona działalność w obronie polskości. Mieszkańcy Janowca brali udział w powstaniu wielkopolskim 1918/1919 r. Spora liczba mieszkańców miasta i okolic uczestniczyła także w cywilnej obronie Kłecka we wrześniu 1939 r.

Spacerując janowieckimi uliczkami, tuż przy rynku, znajdziecie kościół pw. św. Mikołaja z 1840 roku (rozbudowany w latach 1922 - 1924), traficie też m.in. na budynek ratusza z przełomu XIX i XX wieku czy budynek dworca kolejowego z końca XIX wieku.

Na samym rynku, czyli Placu Wolności, znajduje się Pomnik Walki i Męczeństwa, postawiony przez społeczeństwo miasta w 25. rocznicę wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej. Upamiętnia 136 poległych i pomordowanych ofiar pochodzących z Janowca i okolic.

Wieża ciśnień

Najnowszą atrakcją Janowca Wielkopolskiego jest XIX-wieczna wieża ciśnień. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 1 lipca. Odnowiona i zmodernizowana kolejowa wieża ciśnień, zbudowana w 1887 roku, jest perełką miasta. I wszystko wskazuje na to, że będzie wizytówką Janowca Wielkopolskiego. Zapraszamy do jej obejrzenia, zarówno na żywo, jak i u nas w fotorelacji. Na zdjęciach możemy zobaczyć, jak wyglądał przed modernizacją i jak się obecnie prezentuje.

Do Janowca Wielkopolskiego każdy turysta powinien obowiązkowo zawitać. Naprawdę warto!


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 263

 • 205
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 31
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 9
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2