ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Spacerem po tajemnicach Głębokiego

Informacje lokalneKsiążki2 marca 2024, 19:00   red. Karol Soberski1304 odsłon0 Komentarzy
Spacerem po tajemnicach Głębokiego
Stefan Zarębski, sołtys Głębokiego (z prawej) i Karol Soberski -  fot. Aleksandra Soberska

W czwartek, 21 marca o godz. 19.00 w hali widowiskowej w Zdziechowie odbędzie się premiera mojej najnowszej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. Ta książka jest już napisana, a obecnie pracuję nad kolejną, której premiera odbędzie się w czerwcu tego roku. Książką niezwykłą, opowiadającą o dziejach małej wsi Głębokie koło Kiszkowa, miejscowości pełnej tajemnic… Na miejscu okazało się, że termin przyjazdu do Głębokiego także nie był przypadkowy...

Pomysł książki o Głębokiem narodził się w 2022 roku. Wówczas spotkałem się z panem Aleksandrem Kujawskim, który 24 lata temu kupił teren dawnego folwarku i dzisiaj, wraz z synem Marcinem, prowadzą tam Gospodarstwo Rolne Kujawscy. Pana Aleksandra znam od kilku lat, ale dopiero w 2022 roku, podczas III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w Janowcu Wielkopolskim, odbyliśmy dłuższą rozmowę na temat historii miejscowości Głębokie i okolic. I wtedy padł pomysł napisania tej książki.

Jednakże inne zobowiązanie wynikające z napisania książki pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” spowodował, że napisanie książki o Głębokiem czekało w kolekcje. Książka o Zdziechowie już napisana, czas więc na Głębokie.

Przez te dwa lata zgromadziłem już sporo materiałów o Głębokiem, ale najważniejsi się ludzie mieszkający w tej miejscowości. Dlatego dzisiaj spotkałem się z Panem Stefanem Zarębskim, który od 34 lat jest sołtysem Głębokiego. Główny celem spotkania było uzgodnienie terminu w którym będę mógł się spotkać z mieszkańcami Głębokiego.

Ale nie zabrakło też naszego wspólnego spaceru po wsi, gdzie Pan Stefan opowiedział mi o czworakach z czasów, gdy wieś należała do rodziny Chełmickich, pokazał mi pozostałości po Chełmickich i przekazała kilka innych ciekawych wiadomości.

Nie zabrakło też spaceru po dawnym parku podworskim w którym do 4 marca 1914 roku stał dwór (tego dnia strawił go pożar). Dlatego nasz dzisiejszy wyjazd do Głębokiego, w przededniu 110. rocznicy tego wydarzenia nie był przypadkiem...

Uzgodniliśmy, że takie spotkanie odbędzie się w piątek, 15 marca o godz. 18.00 w świetlicy w Głębokiem.

Na spotkania zapraszamy mieszkańców Głębokiego i okolic, jak również tych wszystkich, którzy posiadają fotografie z życia Głębokiego z okresu międzywojennego aż po koniec lat 90-tych XX wieku, dokumenty związane z historią miejscowości, wszelkie archiwalia i wspomnienia, które można wykorzystać w książce o dziejach tej miejscowości.

O czym będzie książka?

Książki o Głębokiem, pt. „Głębokie. Tropem tajemnic” będzie opowiadała o historii miejscowości od pierwszej o niej wzmiance, aż do czasów współczesnych.

Jednak największy nacisk będzie położony na wiek XIX i XX, gdy Głębokie należało od 1878 r. do tzw. klucza zakrzewskiego którego właścicielem był Wojciech Chełmicki. Po nim majątek należał do jego syna Stanisława, który w 1931 r. (według innej wersji w 1933 r.) sprzedał Głębokie architektowi Czesławowi Leitgeberowi.

Będzie dużo wydarzeń (w tym tych dramatycznych) z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Datą graniczną będą lata 90. XX wieku. 

W książce nie zabraknie też legend i skarbów związanych z Głębokiem, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zapowiada się wyjątkowo ciekawa publikacja.

Apel do Czytelników

Z tego względu zwracamy się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje ale przede wszystkim fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat miejscowości Głębokie, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic. Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom. Dlatego zapraszam na wspomniane spotkanie w piątek, 15 marca o godz. 18.00 do świetlicy w Głębokiem.

Szukamy rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 189

 • 111
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 71
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3