ReklamaA1 - baner

Spacer śladami Zygmunta Wilkońskiego za nami

HistoriaAktualności15 września 2020, 14:30   red. - inf. prasowa381 odsłon
Spacer śladami Zygmunta Wilkońskiego za nami
 fot. Biblioteka Miejska im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu

Przez ponad trzy godziny miłośnicy marszruty przemierzali ulice Inowrocławia i alejki Parku Solankowego w poszukiwaniu miejsc związanych z Zygmuntem Wilkońskim, założycielem uzdrowiska. Przewodnikiem grupy była dr Katarzyna Podczaska.

Podróż śladami naszego bohatera rozpoczęła się w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza, gdzie na uczestników czekała ekspozycja prezentująca unikalne archiwalia i zbiory biblioteczne tematycznie związane ze spacerem, a zakończyła w Rąbinku.

W dawnej wsi, obecnie dzielnicy miasta, do dziś stoi dworek, w którym Zygmunt Wilkoński spędził ostatnie lata życia. Nieruchomość jest własnością prywatną, na co dzień nie udostępnianą turystom. Tym razem dzięki uprzejmości właścicielki domu, można było wejść na teren posesji, przyjrzeć się budynkowi z bliska, wysłuchać jego historii oraz pospacerować po parku, którego atrakcją jest słony staw.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu. Spacer zorganizowano w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się pod hasłem „Moja droga”.

Zygmunt Wilkoński

to założyciel inowrocławskiego uzdrowiska. Okazją do zorganizowania wydarzenia była przypadające w roku bieżącym, dwie rocznice: 145. powstania zdrojowiska i 140. śmierci jego twórcy. Ten znakomity przedsiębiorca, wychowany w duchu patriotycznym, w II połowie XIX w. życiu miasta i regionu odegrał znaczącą rolę. Zajmował stanowisko asesora w Sądzie Powiatowym w Inowrocławiu.

Po odmowie wyjazdu do pracy w głąb Niemiec został wydalony dyscyplinarnie ze służby państwowej. Od tego momentu poświęcił się gospodarowaniu (był m.in. właścicielem majątku Rąbinek) i działalności społecznej.

Warto wspomnieć, że jako pierwszy na Kujawach zastosował pług parowy. Za jego sprawą zbudowano cukrownię w Janikowie. Największą jednak zasługą Zygmunta Wilkońskiego było założenie Solanek. Plan zbudowania   zakładu kąpielowego propagował wśród bogatych obywateli i ziemian. W 1875 roku powstała spółka akcyjna „Solanki Inowrocławskie” i od tej pory Inowrocław rozwija się jako miasto uzdrowiskowe.


Fot. Biblioteka Miejska im. J. Kasprowicza w InowrocławiuJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner