W Hali Widowiskowo-Sportowej w Kiszkowie odbyły się warsztaty, w których wzięli udział przedstawiciele sołectw Charzewo, Rybno Wielkie i Turostowo z terenu gminy Kiszkowo. Celem spotkań było przygotowanie „Sołeckich strategii rozwoju” dla wsi, które biorą udział w programie „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Warsztaty poprowadziły Mirosława Woźniak i Ewa Jankowiak, które od wielu lat są certyfikowanymi moderatorkami Wielkopolskiej Odnowy Wsi oraz mają bardzo bogate doświadczenie w przygotowaniu sołeckich strategii rozwoju.
Wstępem do warsztatów było wypełnienie przez mieszkańców wsi ankiet opisujących w usystematyzowany sposób każde sołectwo. Kolejnym elementem przygotowującym była wizja lokalna, w trakcie której panie moderatorki zapoznały się z ciekawymi i charakterystycznymi miejscami, obiektami, zabytkami, świetlicami i zabudową wspomnianych wsi. Efektem wizyty było powstanie bogatej dokumentacji fotograficznej oraz zapoznanie się moderatorek z zasobami sołectw.
– Po tym przygotowaniu zarówno prowadzących jak i uczestników odbyły się warsztaty, prawdziwa „burza mózgów”, której efektem było w pierwszej kolejności przygotowanie analizy SWOT, czyli określenie słabych i mocnych stron oraz szans i zagrożeń, które występują w poszczególnych sołectwach. Dopiero po tej analizie można było przejść do kolejnego etapu czyli przygotowania planów krótko i długoterminowych, których realizacja w różnych wymiarach powinna przyczynić się do rozwoju sołectw i ich mieszkańców z dużym naciskiem na integrację, poprawę życia, infrastruktury czy budowanie i utrwalanie własnej tożsamości kulturowej, kulinarnej czy historycznej. Mirka i Ewa (tak panie moderatorki prosiły, aby się do nich zwracać w trakcie warsztatów) były pod wrażeniem merytorycznego przygotowania i zaangażowania uczestników warsztatów – relacjonuje Leszek Czubaszek, Gminny Koordynator Programu Wielkopolska Odnowa Wsi.
Spotkanie umiliły ciasta upieczone przez panie z Charzewa i Turostowa oraz wyroby KGW „Grupa dla Rybna Wielkiego”, które pochwaliły się swoim sztandarowym produktem – smalcem z mięsem z piekarnika, za który otrzymały nagrodę „Perła 2021” w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Oprócz wybornego smalcu uczestnicy warsztatów mieli możliwość skosztowania innych wyrobów KGW takich jak drzemy, marmolady czy kiszone ogórki.
– Efektem warsztatów będą „Sołeckie strategie rozwoju wsi”, które po pozytywnym zaakceptowaniu przez Zebrania Wiejskie i Radę Gminy Kiszkowo staną się dokumentami, dzięki którym sołectwa będą mogły aplikować w konkursach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego o środki finansowe na realizację swoich planów, a Urząd Gminy będzie mógł wnioskować o dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych – dodaje L. Czubaszek.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!