Aż do 6 listopada w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Rogowie można oglądać magiczną wystawę fotograficzną o pewnym tajemniczym pałacu, zatytułowaną „Ślady”. Ekspozycja, którą można od wczoraj podziwiać w GDK-u to efekt współpracy ośrodka kultury z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”.
Wczoraj w Gminnym Dom Kultury w Rogowie, dzięki współpracy tej placówki z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, odbył się wernisaż wystawy zdjęć Radka Jaworskiego pt. „Ślady”. Wernisaż wystawy połączony był z prelekcją Karola Soberskiego pt. „Bankierzy Tajemnic. Zagadki pałaców okolic Rogowa”.
Cykl czarno-białych fotografii, zatytułowany „Ślady” powstał we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej, w miejscu magicznym, w którym historia odcisnęła swoje piętno. Echa minionych lat świetności, ślady jego dawnych mieszkańców nie rzucają się na pierwszy rzut oka. Są ukryte w zapomnianych kątach, w cieniu, a nawet w mroku. Przestrzeń opuszczonego pałacu, doświadczanego upływem czasu, stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju. Pustka widoczna na zdjęciach nie jest w tej narracji najważniejsza. Istotne jest przemijanie ludzi i rzeczy.
Autorem fotografii jest Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Czarno-białe fotografie zostały zrobione - jak wspomnieliśmy - we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej. Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas. Choć na zdjęciach nie ma ludzi to właśnie ślady ich obecności, jego dawnych mieszkańców, są tu najważniejsze. Subtelne, poetyckie kadry, chwytają szczególne chwile „tu i teraz”. Rejestrują zastaną rzeczywistość i przeistaczają się w narzędzie opowiadania.
Wystawa prezentowana w Rogowie, wcześniej była pokazywana podczas I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, a później z tajemniczymi fotografiami można się było zapoznać w „Galerii Małej” Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie.
Wystawę w Gminnym Domu Kultury w Rogowie można oglądać do 6 listopada. Ekspozycja jest możliwa dzięki współpracy GDK z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Później wystawa będzie dostępna w innych placówkach kulturalnych w naszym regionie.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!