ReklamaA1ReklamaA1-2

Śladami walk o niepodległość. Od Zakrzewa przez Łopienno do Kłecka

Wędrówki z historiąAktualności13 listopada 2022, 21:00   red. Aleksandra Soberska1231 odsłon
Śladami walk o niepodległość. Od Zakrzewa przez Łopienno do Kłecka
Członkowie PTTK Pracowników Politechniki Poznańskiej przy rzeźbie Zielarki na Kusiu -  fot. Aleksandra Soberska

Koło PTTK Pracowników Politechniki Poznańskiej, tradycyjnie jak co roku w okolicach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, wybrało się na rajd śladami wydarzeń związanych z walkami o niepodległość, przy okazji poznając przepiękne tereny naszego kraju. Tegoroczna wyprawa wiodła z pałacu w Zakrzewie, przez Kuś, Łopienno, Gącz do Kłecka. Przewodnikiem po trasie (jak i jej autorem) był Karol Soberski, pisarza, dziennikarz i niezależny badacz lokalnej historii. Wycieczka i miejsca, które przewodnik pokazał uczestnikom, na długo zapadną w ich pamięć.

Sobotnia, 12 listopada, wycieczka rozpoczęła się w Zakrzewie, gdzie – dzięki uprzejmości właściciela pałacu firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., - mogli zobaczyć wnętrza rezydencji, park, a także poznać ich niezwykłą historię. W dawny świat tego pałacu wprowadził Karol Soberski, autor książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Po Zakrzewie, turyści udali się do miejscowości Gorzuchowo, a konkretnie do miejsca zwanego Kuś, gdzie 30 września 1761 r. doszło do spalenia 10 kobiet-zielarek oskarżonych o czary. Dzieje tych wydarzeń szczegółowo opowiedział K. Soberski.

Przewodnikiem był Karol Soberski – prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl. Od blisko 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego dwie edycje odbyły się w 2019 i 2021 r. (jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów), festiwalu „Historyczne Konfrontacje” oraz projektu dla miłośników historii „Pałace Tajemnic”.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
 
Z Kusia uczestnicy wycieczki pojechali do Łopienna, gdzie – dzięki uprzejmości ks. Roberta Waszaka, proboszcza miejscowej parafii – mogli zobaczyć wnętrza łopieńskiej świątyni. Natomiast K. Soberski przybliżył im skarby kościoła i jego tajemnice.

Następnie wszyscy wyszli na zewnątrz świątyni i zapoznali się z historią najmniejszej Kalwarii w Polsce.

Stamtąd udali się w kierunku cmentarza w Łopiennie, gdzie zapalili znicz na grobie Franciszka Adamczaka, pierwszej ofiary Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Gnieźnieńskiej. Po drodze zatrzymali się jeszcze przy Zdroju w Łopiennie.

Z Łopienna grupa pojechała na dworzec w Gączu (dawniej dworzec należał do Łopienna), gdzie K. Soberski opowiedział o wydarzenia, które rozegrały się tutaj 30 grudnia 1918 r.  Wydarzenia Powstania Wielkopolskiego mające ogromny wpływ na przebieg powstania w naszym regionie.

Z Gącza droga powiodła do Kłecka – zwanego Wielkopolskim Westerplatte – gdzie na rynku, przy tamtejszym pomniku, K. Soberski przybliżył wydarzenia związane z wrześniem 1939 roku i cywilną obroną Kłecka. Tutaj również zapłonął znicz.

Z rynku turyści udali się na kłecką nekropolią, po drodze zatrzymując się przy obelisku upamiętniającym płk. pilota Wiktora Pniewskiego. Zanim uczestnicy zapalili znicz, K. Soberski opowiedział o tej niezwykłej postaci. Później przyszedł czas na oddanie czci poległym w walce o niepodległości Polski, a spoczywającym na cmentarzu.

Ostatnim punktem wycieczki było zejście nad jez. Kłeckie, gdzie członkowie PTTK, zobaczyli kolejowy most kratownicowy i zapoznali się z jego historią.

Na koniec grupa udała się do restauracji na kłeckim rynku na pyszny obiad i marcińskie rogale.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 167

 • 117
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 45
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4