ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Śladami tajemnic, kręgów i zielarek, czyli z Kłecka przez Zakrzewo do Kusia!

Śladami tajemnic, kręgów i zielarek, czyli z Kłecka przez Zakrzewo do Kusia!
Część uczestników rajdu przed bramą pałacu w Zakrzewie -  fot. Lidia Pietrzak

Dzisiaj zostałem zaproszony by być przewodnikiem w rajdzie pieszym i rowerowym zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku, którego trasa wiodła z Kłecka przez Zakrzewo do kręgu kamiennego i z powrotem przez Kuś do Kłecka.  W rajdzie uczestniczyły 124 osoby z całej Wielkopolski. Miałem przyjemność opowiedzieć o historii pałacu w Zakrzewie i jego budowniczym hr. Albinie Węsierskim, jak również o zagadkach kręgu kamiennego i miejsca zwanego Wygon, a także o dziejach zielarek spalonych w miejscu zwanym Kuś. Rajd po raz kolejny pokazał, jak bogata w atrakcje turystyczne jest gmina Kłecko i powiat gnieźnieński.

Tradycyjnie 1 maja Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku zorganizował pieszy i rowerowy rajd, którego trasa – w tym roku – z Kłecka przez Dziećmiarki, Kamionek, Bieszczady Kłeckie, Zakrzewo do kręgu kamiennego leżącego dwa kilometry za Zakrzewem i z powrotem przez Kuś do Kłecka (dla rowerzystów).

Z kolei piechurzy mieli do pokonania trasę z Zakrzewa do kręgu kamiennego i z powrotem do Zakrzewa, a dalej do Kusia i do Kłecka.

Komandorem rajdu był Jacek Molenda, regionalista z Kłecka a przednikiem - moja osoba. W trakcie rajdu miałem przyjemność opowiedzieć o historii pałacu w Zakrzewie i jego budowniczym hr. Albinie Węsierskim, jak również o zagadkach kręgu kamiennego i miejsca zwanego Wygon, a także o dziejach zielarek spalonych w miejscu zwanym Kuś.

W rajdzie uczestniczyło 92 cyklistów oraz 32 piechurów. Najmłodsza uczestniczka miała rok i 8 miesięcy, natomiast najstarszy uczestnik 72 lata.

Rajd po raz kolejny pokazał, jak bogatq w atrakcje turystyczne jest gmina Kłecko i powiat gnieźnieński.

Zakończenie rajdu odbyło się w Parku Miejskim gdzie odbyło się ognisko z pieczonymi kiełbaskami, kawą i herbatą oraz rozmowami na temat odwiedzonych miejsc. Dzisiejsze wydarzenia trwało blisko pięć godzin!

Organizatorzy dziękujemy Komisariatowi Policji w Kłecku za zabezpieczenie trasy oraz ZGK Kłecko za udostępnienie auta, które było zabezpieczeniem serwisowym rajdu.

Wielkie słowa uznania należą skierować także do Roberta Zgoły, dyrektora  Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku za koordynowanie całości dzisiejszego rajdu. Oby więcej takich przedsięwzięć turystyczno-historycznych!


Fot. L. Pietrzak. J. Pietrzak. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 152

 • 101
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 49
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3