ReklamaA1

Śladami pilota Wiktora Pniewskiego

Z życia FundacjiHistoriaAktualności17 września 2020, 14:30   red. (kfs)1838 odsłon
Śladami pilota Wiktora Pniewskiego
Tadeusz Panowicz (z lewej) i Karol Soberski na kłeckim rynku - fot. Aleksandra Soberska

Jak już informowaliśmy trwa produkcja filmów z serii „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” realizowanych w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Obecnie trwają prace montażowe nad ostatnim odcinkiem poświęconym Tomaszowi Żółtowskiemu, którego premiera odbędzie się za tydzień. Dzisiaj natomiast odbyła się premiera filmu o pilocie Wiktorze Pniewskim. W tym odcinku wystąpili: Tadeusz Panowicz i Karol Soberski.

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego spaceru z historią w tle. Każda wycieczka on-line poświęcona jest osobom z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanym na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką.

Przypomnijmy, że W. Pniewski to powstaniec wielkopolski, uczestnik obrony Lwowa w 1919 r., weteran wojny polsko–bolszewickiej w 1920 r. oraz obu wojen światowych. Jego życie jest przebogate, ale do historii przeszedł wydarzeniami z 1918 r. Wówczas w czasie powstania wielkopolskiego, brał czynny udział w zdobyciu Stacji Lotniczej Ławica wraz z ponad 400 samolotami. Ze zdobytego sprzętu sformowano kilka eskadr lotniczych, dających początek polskiemu lotnictwu. Na zdobytych samolotach 9 stycznia 1919 r. – w odwecie za zbombardowanie przez Niemców Ławicy – wraz z poznańską eskadrą zbombardował lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Była to pierwsza akcja bojowa w dziejach polskiego lotnictwa.

W tym odcinku wystąpili: Tadeusz Panowicz, regionalista, pisarz, autor kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, bibliofil i zbieracz staroci. Od lat tworzy aforyzmy, więc zebrało się ich na pokaźny tomik. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie” czy książki „Wojciech Trąmpczynski (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej” oraz Karol Soberski, fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, eksplorator, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu: Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl). Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowe

Zdjęcia do tego odcinka zostały zrealizowane w zabytkowym wagonie kolejowym na stacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, przy obelisku ku czci W. Pniewskiego w Kłecku i na tamtejszym rynku. Autorem zdjęć i muzyki do tego odcinka jest Maciej Braciszewski z Centrum Kultury „Scena to dziwna”, a scenariusz filmu napisał Karol Soberski.

Projekt realizowany jest przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie oraz Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” w Gnieźnie i Towarzystwo Miłośników Gniezna.


O Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” więcej na: www.fundacjahistoryczna.pl



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem