ReklamaA1 - baner

Śladami Karola Marcinkowskiego, czyli ruiny z romansem w tle

HistoriaAtrakcje turystyczne8 lipca 2020, 14:00   red. Izabela Ławniczak909 odsłon4 Komentarzy
Śladami Karola Marcinkowskiego, czyli ruiny z romansem w tle
Ruiny pałacu w Dąbrówce Ludomskiej - fot. Izabela Ławniczak

Dąbrówka Ludomska to wieś w Wielkopolsce, położona na południowym krańcu Wału Ryczywolskiego (biegnie od Skrzetusza na północy do Dąbrówki Ludomskiej na południu i rozciąga się na długość około 12 km a jest szeroki na około 1 km), leżąca w gminie Ryczywół w powiecie obornickim. Tę miejscowość trzeba odwiedzić ze względu na ruiny pałacu i związaną z nim historię Karola Marcinkowskiego.

Ta niewielka wieś była chętnie odwiedzana przez Karola Marcinkowskiego, znanego szanowanego lekarza, społecznika, współtwórcę Bazaru Poznańskiego i założyciela Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Marcinkowski, który chorował na gruźlicę przyjeżdżał tutaj do przyjaciela hrabiego Wiktora Łakomickiego, by ratować swoje wątłe zdrowie.

Panowie poznali się u państwa Kolskich, którzy prowadzili Aptekę pod Złotym Lwem na Starym Rynku w Poznaniu. Marcinkowski wynajmował pokój w kamienicy aptecznej, a hrabia starał się o rękę Anny - córki aptekarzy.

Po ślubie, Anna i Wiktor zamieszkali w pałacu w Dąbrówce Ludomskiej, gdzie Karol był częstym gościem. Bywała tam też Eleonora piękna wdowa po aptekarzu. Ponoć plotkowano o tym wówczas w Poznaniu, gdyż ani Kolscy ani Marcinkowski nie byli tak biedni by podnajmować pokój...

Kiedy Eleonora przeprowadziła się na ul. Podgórną 7, K. Marcinkowski przeprowadził się wraz z nią...

Po pięknym XIX-wiecznym pałacu w którym mieszkali Anna i Wiktor zostały już tylko malownicze ruiny. Jego obecny stan spowodowany jest zapewne w dużej mierze pożarem który pozbawił go dachu. Niewiele zostało też po parku jaki go otaczał, parę starych drzew i staw, układ parku wydaje się być już całkowicie nieczytelny.

Ciekawostką jest obelisk upamiętniający Karola Marcinkowskiego ufundowany przez samego Wiktora Łakomickiego po śmierci Karola, który zmarł tutaj podczas swojej ostatniej wizyty 6 listopada 1846 r.

Niepokojąca jest tablica umieszczona przy zamkniętej bramie: „Teren rozbiórki”!

Koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce zanim ulegnie całkowitej zagładzie. Nie bez przeszkód, ale można się jeszcze dostać do ruin…

Warto to miejsce odwiedzić i wsłuchać się w echa dawnej miłości Eleonory i Karola...


Fot. I. Ławniczak


Pałac w Dąbrówce Ludomskiej - galeria zdjęć


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner