Dziś w Gnieźnie odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca doktora Mariana Fludra, Honorowego Obywatela Miasta, cenionego lekarza i oddanego społeczności mieszkańca. W obecności pacjentów, władz miasta i mieszkańców oficjalnie otwarto po rewitalizacji skwer jego imienia a także odsłonięto pomnik z ławeczką.
Oficjalnie zakończone zostały prace na skwerze im. Doktora Mariana Fludra przy ul. Łubieńskiego w Gnieźnie. Podczas uroczystości prezydent Michał Powałowski, żona śp. Doktora – Zofia Fluder oraz inicjatorka społecznej zbiórki – Aleksandra Szeszycka dokonali wspólnie odsłonięcia pomnika autorstwa Michała Batkiewicza upamiętniającego tę wyjątkową osobę.
W uznaniu zasług Doktora Mariana Fludra, Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk przyznała mu pośmiertnie specjalne odznaczenie – medal im. Witolda Celichowskiego. W imieniu Wojewody wręczyła go Paulina Hennig-Kloska Ministra Klimatu i Środowiska.
Przypomnijmy, że upamiętnienie Honorowego Obywatela Miasta Gniezna to inicjatywa mieszkańców i pacjentów lekarza. Część środków (ok. 75 tysięcy złotych) została zebrana przez inicjatorkę pomnika – Aleksandrę Szeszycką - za pośrednictwem zbiórki internetowej, pozostałą kwotę zapewniło Miasto Gniezno.
- Zdaję sobie sprawę, jak niezwykłą postacią był doktor Marian Fluder – bardzo się cieszę, że właściwie rok po śmierci Honorowego Obywatela Miasta Gniezna możemy go w tak piękny i symboliczny sposób uhonorować. Miejsce, które wybraliśmy także jest nieprzypadkowe – dziś po rewitalizacji skweru wiem, że stanie się on kolejną wizytówką naszego miasta i będzie często odwiedzany przez gnieźnian i gnieźnianki – mówi Michał Powałowski Prezydent Miasta Gniezna.
Skwer przy ulicy Łubieńskiego przeszedł gruntowną rewitalizację dzięki środkom w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Na obszarze zielonym została wybudowana nowa wiata przystankowa z toaletą publiczną. Przestrzeń wiaty przystankowej została oświetlona przez nowe oprawy. Zgodnie z projektem został wybudowany zbiornik retencyjny, do którego będzie można zrzucać nadmiarową wodę deszczową z zielonego dachu wiaty przystankowej i z terenów utwardzonych; w zbiorniku jest zamontowana pompa, która będzie pozwalała na wykorzystanie wody opadowej do nawadniania. Na skwerze pojawiło się również poidełko – zapewniające dostęp do wody pitnej ludziom i zwierzętom. Na skwerze pojawiły się kosze na śmieci, stoliki do gry w szachy z siedziskami oraz ławeczki. Aranżacja zieleni zakładała zachowanie istniejącego na tym terenie drzewostanu. Został on uzupełniony przez platany zasadzone w północnej części skweru. Łącznie posadzono 24 drzewa (w tym 9 platanów, 15 wiśni piłkowanych). Zieleń została skomponowana w sposób mający stworzyć unikalny charakter, pasujący do jej lokalizacji w kontekście całego założenia, nie konkurujący z zabytkowym otoczeniem.
- Współpraca w ramach ZIT-ów to potężny wkład w rozwój polskiej samorządności. Wielkopolska stawia na większą autonomię w podejmowaniu decyzji przez samorządowców w zakresie wydawania środków unijnych. To właśnie za pośrednictwem ZIT-ów rozwijany jest ten model decentralizacji funduszy. ZIT-y są fundamentem realizacji wielu potrzebnych inwestycji służących mieszkańcom. Połączone ze sobą funkcjonalnie gminy borykają się ze specyficznymi i podobnymi problemami w różnych obszarach życia. Skutecznie rozwiązać można je poprzez działania zakładające międzygminną współpracę – podkreślił obecny na uroczystości Marszałek Marek Woźniak.
Wykonawcą inwestycji była firma Garte, całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 779 425,25 zł.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu: „Rozwój zintegrowanych i systemowych działań adaptacyjnych do zmian klimatu na terenach zurbanizowanych – w mieście Gnieźnie, ośrodku subregionalnym”
- priorytetu 02 „Fundusze europejskie dla zielonej Wielkopolski”,
- działania 02.06 „Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT
- programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Fot. Miasto Gniezno
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!