ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Skarby klasztoru i zagadki pałacu von Treskow w Owińskach

HistoriaAtrakcje turystyczne15 maja 2024, 15:45   red. Daniel Sypniewski7893 odsłon0 Komentarzy
Skarby klasztoru i zagadki pałacu von Treskow w Owińskach
Klasztor w Owińskach -  fot. Daniel Sypniewski

Owińska to spora wieś leżąca nad prawym brzegiem Warty przy drodze Poznań-Wągrowiec. Nazwa wzięła się od owien, staropolskiego określenia barana i owiec, które pasły się dawniej nad brzegami rzeki. Wieś ta posiada wiele cennych zabytków architektury, wydarzyły się tu dramatyczne sceny podczas II wojny światowej, a także był tu w listopadzie 1806 r. sam Napoleon Bonaparte.

Nad brzegiem rzeki rośnie dumnie jeden z największych dębów (770 cm obwodu) w Wielkopolsce o nazwie... a jakże „Bartek”. W latach 1242-1252 Przemysł I i jego brat Bolesław Pobożny nadali Owińska cysterkom z Trzebnicy. Potem dobra klasztorne liczyły, aż 13 wsi, wiele jezior i hektary pól oraz lasów.

Po zaborach rząd pruski przejął dobra, część sprzedał berlińskiemu bankierowi von Treskowi. W budynkach poklasztornych utworzono zakład psychiatryczny, który działał, aż do 1939 r. W tymże roku wkroczyli do Owińsk hitlerowcy i wywieźli do lasów obornickich, niedaleko wsi Rożnowice ponad 1000 pacjentów zakładu, których wymordowali.

Do budynków wprowadziło się SS, które pod koniec wojny sprowadziło tu faszystowską dywizję ukraińską. W styczniu 1945 r. Armia Czerwona w Owińskach sforsowała rzekę i oskrzydliła Poznań od północy. Po wojnie znajdował się tu Zakład Wychowawczy i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci Niewidomych.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół poklasztorny pw. św. Jana Chrzciciela to jeden z najcenniejszych barokowych kościołów w Wielkopolsce. Został wzniesiony dzięki kseni cysterskiej Joannie Malczewskiej po pożarze starszego w 1720 r. Jego projektantem był Pompeo Ferrari. Późnobarokowe wnętrza kościoła zostały wykonane przez rydzyńskich stolarzy również w/g projektu Ferrariego.

W latach 1729-30 polichromię figularną wymalował malarz franciszkański Adam Swach. Bardzo ciekawy jest bogato zdobiony ołtarz główny z rzeźbionymi kolumnami,  intarsjowane stalle z postaciami świętych oraz rokokowe konfesjonały, wokół wiszą cenne obrazy z XVII XVIII w.

Sam klasztor z początku XVIII w. zaprojektował i rozpoczął prace budowlane Jan Catenazzi, dokończył Pompeo Ferrari. Potem cały klasztor był jeszcze kilkakrotnie lekko modernizowany i remontowany. Obecnie dzięki funduszom z Unii Europejskiej prezentuje się imponująco, odnowiono elewacje i odtworzono okna.
Za klasztorem znajduje się jedyny w Europie Park Orientacji Przestrzennej dla osób niewidomych i niedowidzących utworzony w 2012 r.

Kościół gotycki

Dalej znajduje się kościół gotycki św. Mikołaja z XVI w. W 1972 r. odkryto w nim część stropu renesansowego na profilowanych belkach z napisem fundatora Jana młynarza z Owińsk. Obecnie kościół jest odnowiony, obok znajduje się zabytkowy cmentarz.

Pałac von Treskow

Po drugiej stronie drogi Poznań - Wągrowiec znajduje się klasycystyczny pałac rodziny von Treskow z lat 1804-1806 zaprojektowany przez berlińskich architektów Karola Fryderyka Schinkla i Franciszka Catela, choć ostatnie badania dowodzą, że twórcą pałacu był Dawid Gilly. Ten ogromny piętnastoosiowy budynek z dwiema czteroosiowymi dobudówkami gospodarczymi z drogi prezentuje się znakomicie.

Fasada frontowa jest lekko wysunięta, została poprzedzona portykiem na czterech doryckich kolumnach podpierających nie duży balkon. Z tyłu pałacu znajduje się weranda. Dach czterospadowy pokryty czerwoną dachówką z okienkami tzw. powiekowymi.

Niestety wnętrz nie mogę opisać, gdyż pałac jest zamknięty. Przez wyrwane zabezpieczenia okien dostrzegłem tylko, że są zrujnowane. Przy pałacu znajduje się 15 ha park z pomnikami przyrody zaprojektowany przez twórcę ogrodów poczdamskich Piotra Lenne.

Przed pałacem nie duża pozostałość po fontannie, właściwie został tylko basen, a za nim spory staw. Po jego bokach znajdują się dwie klasycystyczne ujęte pilastrami i zwieńczone trójkątnymi frontami bramy wjazdowe.

Tak w skrócie, wręcz prawie telegraficznie opisałem najważniejsze zabytki Owińsk, a jest jeszcze wiele innych...


Fot. D. SypniewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 107

 • 52
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 25
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 23
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3