ReklamaA1ReklamaA1-2

„Skarby, dzieła sztuki, archiwa...” Poznajmy sylwetki prelegentów!

Z życia FundacjiAktualności10 lipca 2024, 18:30   red. Aleksandra Soberska1956 odsłon
„Skarby, dzieła sztuki, archiwa...” Poznajmy sylwetki prelegentów!
 fot. Media Lokalne

Jak już informowaliśmy, od 13 do 15 września 2024 r. w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna, odbędzie się jubileuszowy, V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, w ramach którego zaplanowano II Międzynarodową Konferencję pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. W programie zaplanowano kilkanaście prelekcji, które wygłoszą znani i doceniani w Polsce historycy, pisarze, archiwiści, muzealnicy, podróżnicy, regionaliści, dziennikarze i odkrywcy. Dzisiaj przypominamy program wykładów oraz sylwetki prelegentów! Przypominamy, że cały czas można nabywać - w przedsprzedaży - wejściówki na Konferencję. Zapowiada się wielkie święto miłośników historii!

V edycja Festiwalu Historycznego, w ramach którego odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja pod hasłem „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone” zagości od 13 do 15 września 2024 r. w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku koło Gniezna. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Karol Soberski, Mecenasem Konferencji jest Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.

Kochasz pałace i dwory, ich skarby i dzieła sztuki, ale nie wiesz co się z nimi stało po 1945 roku? Interesujesz się losami zabytków gromadzonych w muzeach, po których wszelki ślad ginie we wrześniu 1939 roku? Chcesz wiedzieć gdzie znikały i były ukrywane dzieła sztuki, które przez wieki kolekcjonowali polscy i niemieccy właścicieli ziemscy? Zastanawiasz się, jaki los spotkał zbiory wielkich, ale też tych mniejszych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki? Chcesz usłyszeć opowieści osób, które w ostatnich latach uczestniczyły w odkrywaniu zaginionych kilkadziesiąt lat temu zabytków? O tym będzie to wydarzenie!

W ramach Konferencji odbędą się prelekcje znanych i lubianych historyków, muzealników eksploratorów, antykwariuszy, konserwatorów dzieł sztuki, archeologów, pisarzy, archiwistów, i dziennikarzy z Polski i Europy! Nie zabraknie też stoisk z książkami opowiadającymi o skarbach i tajemnicach oraz stoisk z rękodziełem.

Wkrótce przedstawimy sylwetki osób, które poprowadzą tegoroczną Konferencję i inne atrakcje!

Przypominamy, że cały czas można nabywać - w przedsprzedaży - wejściówki na Konferencję.

Kup wejściówkę!

Informujemy, że Komitet Organizacyjny Konferencji zdecydował, że ceny wejściówek w przedsprzedaży będą wyglądać następująco:

 • I pula – do 31 lipca – 50 zł na dwa dni Konferencji
 • II pula – 1 sierpnia do 31 sierpnia – 60 zł na dwa dni Konferencji
 • III pula – od 1 do 13 września – 70 zł na dwa dni Konferencji

Natomiast w dniach Konferencji, 14 i 15 września wejściówki będą w następujących cenach:

 • 14 września – 50 zł – tylko na sobotę
 • 15 września – 30 zł – tylko na niedzielę

Wejściówki na Konferencję można nabywać - w przedsprzedaży: poprzez formularz dostępny tutaj

Ilość miejsc ograniczona!!!

WAŻNE: - dzieci do lat 7 – wejście bezpłatne

UWAGA! Wejściówki niewykorzystane nie podlegają możliwości zwrotu!

Program Konferencji:

Sobota:

 • 9.15 – otwarcie Konferencji
 • 9.30Karol Soberski „Kopenhaga, Hanower, Denver... Odnalezienie archiwów majątków ziemskich pogranicza Wielkopolski i Kujaw”
 • 10.20– Magdalena Woch„Ocalone dziedzictwo: barokowe szafy Konrada Ernsta Maksymiliana z Książa"
 • 11.10 – Janusz Skowroński „Matejko i inni. Na tropach grabieży dzieł sztuki - karkonoskie ślady"
 • 12.00 – Jolanta Kaleta „Uprowadzona piękność i zaginiony młot na heretyków"
 • 12.50 – Adam Orzechowski –„Skarbiec Koronny, czy jest szansa odnalezienia?"    
 • 13.40 – Małgorzata Jackiewicz-Garniec – „Zapomniane miejsce. Utracona kolekcja dzieł sztuki rodu von Rose. Zespół dworsko-parkowy w Dylewie".
 • 14.30 – Karolina Zalewska „Tajemnica rzeźbionego torsu ze zbiorów Muzeum Warszawy"
 • 15.20 – Antoni Łęszczak „Niemiecka grabież zabytkowych mebli w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej - nieznane fakty"
 • 16.10 – Elżbieta Szumska „Rodzina Guttlerów w Złotym Stoku"
 • 17.00 – Dariusz Szymanowski „Major Hubal. Finał poszukiwań?"
 • 17.50 – Jacek Podemski - „Działalność sowieckich oddziałów trofiejnych na Ziemiach Odzyskanych z muzealnym skarbem w tle"

Niedziela:

 • 9.00 – Dariusz Garba „Zrabowane, zaginione, znalezione. Tajemnice z archiwum Muzeum Narodowego w Poznaniu"
 • 9.50 – Paweł Becker– „Utracone dzieła sztuki z muzeum Wacława Mieczkowskiego w Niedźwiedziu"
 • 10.40 – dr Andrzej Prinke– „Walka prof. Józefa Kostrzewskiego o odzyskanie wielkopolskich dóbr kultury zrabowanych przez niemieckiego okupanta".
 • 11.30 – Krzysztof Krzyżanowski –„Gutenberg w bagażniku - zaskakujące losy dzieł sztuki z Dolnego Śląska".
 • 12.20 – Sebastian Mazurkiewicz „Utracone w czasie II wojny światowej muzealia, archiwalia i dzieła sztuki tworzącego się wrzesińskiego muzeum"
 • 13.10 – zakończenie Konferencji

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie, czyli mogą dojść jeszcze dodatkowe prelekcje!

Sylwetki prelegentów

Karol Soberski

Karol Soberski - dziennikarz z 28-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl). Pomysłodawca Konferencji. Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach. W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.
Zajmując się dziejami ziemiaństwa odnalazł wiele unikatowych fotografii z okresu międzywojennego, pamiętników, listów, dokumentów i innych materiałów archiwalnych związanych z ziemiaństwem na pograniczu Wielkopolski i Kujaw.
Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na konferencje popularno-naukowe w całej Polsce. Więcej o nim na stronie: soberski.pl

Magdalena Woch

Magdalena Woch – absolwentka szkoły muzycznej, wykształcenie wyższe Uniwersytet Wrocławski (mgr filologii germańskiej), tłumaczka języka niemieckiego, nauczyciel akademicki. Obecnie specjalistka do spraw naukowych i projektów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Wcześniej kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.; aktywnie zajmuje się gromadzeniem dokumentów archiwalnych na temat regionu i Zamku Książ, współtwórczyni lekcji zamkowych oraz wystawy pt. „Sekrety z zamkowej szuflady”, współorganizatorka wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” – otwartej w lipcu 2015 we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, i współkurator wystawy „Książ od kuchni. Zamek Książ w obiektywie Louisa Hardouina” – otwartej w lutym 2017, współautorka publikacji na temat historii regionu i zamku Książ, m.in. „Ocalić od zapomnienia”, „Zamek Książ – Fascynujące dziś i wczoraj”, „Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku”, czy „Zamek Książ. Historia i tajemnice”; koordynator merytoryczny i uczestnik programów dokumentalnych i filmów na temat historii Zamku Książ i regionu, m.in. „Księżna Daisy – wspomnienie minionego czasu”, „Riese – tajemnice wykute w skale”, uczestnik programów w TVP Historia, opiekun merytoryczny publikacji dotyczących zamku Książ i rodu von Hochberg, m.in. „Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless (polskiego tłumaczenia II tomu pamiętników Księżnej Daisy), współorganizatorka konferencji naukowych, konsultant historyczny w projekcie Wałbrzyskiego Teatru Lalek i Aktora pt. „Bolko Świdnicki: Mały wielki książę” (premiera: listopad 2018). Wielbicielka współczesnej polskiej literatury i starej porcelany.

Janusz Skowroński

Janusz Skowroński - wieloletni współpracownik „Odkrywcy”, autor kilkunastu książek o wojennych tajemnicach Dolnego Śląska (literatura faktu) i relacjach polsko-niemieckich w następstwie wojny, do 2023 roku dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze; prezes Stowarzyszenia „Zamek Czocha”.
Wkrótce ukaże się jego najnowsza książka pt. „Lorentz: Odnalazłem Matejkę! Na tropach grabieży dzieł sztuki” będąca kontynuacją książki  „Zapomnianych tajemnic Karkonoszy”.


Jolanta Maria Kaleta

Jolanta Maria Kaleta – urodziła się we Wrocławiu i tam spędziła większość swojego życia. Trzy lata temu przeprowadziła się do Poznania, skąd pochodził jej ojciec i jego przodkowie. Z wykształcenia jest historyczką i politolożką. Pracowała w Muzeum Historycznym i Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu oraz uczyła historii i WOS w kilku wrocławskich liceach. Jest mężatką i ma dorosłego już syna, aktora w Teatrze Polskim w Poznaniu. Wolny czas spędza, zwiedzając ciekawe zakątki naszego kraju. Ale jej największą pasją jest historia i genealogia, co znalazło odzwierciedlenie w jej twórczości. Zaczęła wydawać stosunkowo późno, bo dopiero od 2012 roku, kiedy zrezygnowała z pracy zawodowej i uporała się z opracowaniem rodzinnych dziejów na przestrzeni ostatnich wieków. Od tego czasu wydała 12 powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowych, których akcja rozgrywa się w czasach Polski Ludowej, a za punkt wyjścia biorą nierozwiązane do dziś zagadki z czasów II wojny. Jedna z nich „Testament templariusza” doczekała się już wznowienia
Wydała też dwie trylogie historyczne. Pierwsza z nich „Wojna i miłość” zainspirowana dziejami rodzinnymi (dziadek męża był carskim dragonem), napisana ku czci 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Druga trylogia „Tron we krwi” zainspirowana losami śląskiego wielmoży, palatyna na dworze Bolesława Krzywoustego, Piotra Włostowica.

Adam Orzechowski

Adam Orzechowski – antykwariusz, specjalista w dziedzinie złotnictwa, numizmatyki, felerystyki. Doprowadził do rekonstrukcji insygniów Królestwa Polskiego. Współpracował w tym temacie z profesorami Michałem Rożkiem i Jerzym Lileyko. Przez wiele lat współpracował z tymi uczonymi.


 

Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Małgorzata Jackiewicz-Garniec – urodzona w Olsztynie, absolwentka konserwatorstwa i muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1986-1994 pracowała w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków i Państwowej Służbie Ochrony Zabytków w Olsztynie, od 1994 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie, w latach 2010-2015 jego dyrektorka, zrealizowała tam kilkadziesiąt autorskich wystaw. Od 2015 roku kierownik/kustosz Zamku w Lidzbarku Warmińskim, Oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W latach 1993 - 1999 pracowała społecznie we Wspólnocie Kulturowej Borussia, od 2005 r. współtworzy kolekcję sztuki współczesnej w ramach Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Olsztynie. Autorka wielu artykułów, publikacji, odczytów na temat dziedzictwa kulturowego, zabytków, regionu oraz książek; - wspólnie z Mirosławem Garniec: „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich”, Olsztyn 1999, wydanie III uzupełnione 2001, „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach.”, Olsztyn 2006, wydanie II uzupełnione 2009, tłumaczonych na j. niemiecki i angielski oraz „Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim. Przewodnik”. Olsztyn 2017 (także w tłumaczeniu j. ang, niem. i ros.). W 2018 roku ukazał się album fotografii; „Lidzbark Warmiński. Opowieść o mieście”, Radosław Niemczynowicz, teksty: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, prof. Zbigniew Mikołejko.
W 2014 r. zrealizowała film dla TVP Olsztyn, z cyklu Warmia i Mazury nieznane, pt. „O majątku ziemskim w Dylewie, rodzie von Rose i rzeźbiarzu Wildt’cie”. Według scenariusza i z udziałem MJG, w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej. Przygotowała audycje radiowe dla ogólnopolskiego Programu 2 Polskiego Radia: 2005 r. - przygotowanie i nagranie cykl czternastu 25-minutowych audycji, pt. „Zaginiony Świat - szlakiem pałaców dawnych Prus Wschodnich”, emitowane VI – IX; 2006 r. – przygotowanie i nagranie cyklu piętnastu 30-minutowych audycji, pt. „Śladami rycerzy mnichów – zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach”, emitowane VI – IX; 2008 r. – opracowanie i nagranie cyklu dwunastu 30-minutowych audycji pt. „Mapa miejsc odnalezionych. Górne Prusy, Warmia, Mazury”; 2013 – Zaginiony świat – powroty. Cykl 15 audycji, z uaktualnionymi zapowiedziami powtórek audycji Małgorzaty Jackiewicz-Garniec.

Karolina Zalewska

Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, badaczka niezależna, edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 15 lat prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby badań proweniencyjnych, prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych. Od 10 lat współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najpierw z Wydziałem, a obecnie Departamentem Restytucji Dóbr Kultury. W tym czasie wykonała szereg ekspertyz proweniencyjnych i poszukiwała wizerunków zaginionych dzieł sztuki. Współpracuje z Narodowym Instytutem Muzeów prowadząc szkolenia w zakresie proweniencji dzieł sztuki (w szczególności z kolekcji prywatnych i zbiorów kościelnych) i opiniując wnioski o dotacje na zakupy muzealiów. Na co dzień pracuje z konserwatorami zabytków analizując wszechstronnie dzieła sztuki i zbierając materiały do ich rekonstrukcji. Brała udział w projektach dotyczących Łazienek Królewskich w Warszawie, zamku w Malborku, kamienic Muzeum Warszawy, katedr w Koszalinie, Kołobrzegu, Warszawie, Łomży, Kamieniu Pomorskim, pałaców warszawskich Błękitnego, Branickich i Krasińskich, pałacu w Sannikach oraz pewnie już setek kamienic, kościołów i klasztorów w całej Polsce. Zafascynowana postacią Jana Marksena, konserwatora, który w czasie II wojny światowej brał udział w ratowaniu dzieł Jana Matejki.
Autorka i współautorka artykułów i publikacji m in. „Katalog wystawy Muzeum Diecezjalnego w Łomży” (Warszawa 2017), „Uszkodzenia obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki – prawda i mity” (Tarnów 2018), „Wskazówki do identyfikacji utraconych dzieł sztuki na podstawie źródeł archiwalnych” (Legionowo 2018), „Kraków – Florencja – Poznań. Losy atlasu ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich” (Wrocław 2020), „Jeśli jest jeszcze interes do zrobienia sam go na siebie biorę - kulisy zakupu kolekcji Edwarda Rastawieckiego przez Seweryna Mielżyńskiego” (Poznań 2021), „Wojna i pokój w konserwatorskiej biografii Jana Marksena” (Zakopane 2023).

Antoni Łęszczak

Antoni Łęszczak – historyk, pedagog, eksplorator, podróżnik. Od ponad 40 lat zajmuje się rozwiązywaniem zagadek historii. W latach 80. współzałożyciel i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Eksploracyjnego, pierwszego w wolnej Polsce stowarzyszenia historyczno-poszukiwawczego. Obecnie zawodowo antykwariusz i marszand.
Prowadzi kanał na YT „Antyk w akcji” na którym pokazuje w głównej mierze miejsca mało znane, choć często bez wgłębiania się w ich dokładne dzieje. Chce promować historię i ciekawe miejsca w kontekście eksploracji i „poszukiwania skarbów”.

Elżbieta Szumska

Elżbieta Szumska - właścicielka Kopalni Złota w Złotym Stoku, od 4 lat w ścisłej setce najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce, laureatka europejskiej  nagrody Europa Nostra w kategorii Mistrzowie Dziedzictwa .Nominowana w plebiscycie „Nieustraszona w pracy”. Laureatka wielu nagród biznesowych i turystycznych w kraju. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych i historycznych związanych ze Złotym Stokiem
Swoim niestrudzonym zaangażowaniem pomogła przekształcić dawną kopalnię złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski. Kiedy w 1996 roku podziemne muzeum kopalni zostało otwarte dla publiczności, Elżbieta Szumska rozpoczęła tam pracę jako przewodnik wycieczek i głęboko doceniła dziedzictwo i historię kopalni. W 2001 roku została głównym udziałowcem Kopalni i wyruszyła w długą i inspirującą podróż w celu odrestaurowania całego obszaru. Dzięki swoim badaniom Elżbieta Szumska odnalazła 3 zaginione sztolnie - wejścia do kopalń - które odrestaurowała i udostępniła zwiedzającym. W 2014 roku założyła Muzeum Górnictwa i historii Miasta Złoty Stok. Muzeum prezentujące tysiące eksponatów o wartości historycznej, akredytowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa. Jako trzecia osoba z Polski w roku 2022 została wyróżniona tytułem Mistrz Dziedzictwa przez Europa Nostra.
Kopalni rocznie odwiedza ponad 250 tys. turystów. Dba o to by każdy nawet  najbardziej wymagający turysta znalazł tu dla siebie coś wyjątkowego, coś co zostanie mu na zawsze w jego w sercu i pamięci bo pamiętać trzeba, że „najpiękniejsze rzeczy w życiu to nie rzeczy, to są chwile, uczucia i wspomnienia”.

Dariusz Szymanowski

Dariusz Szymanowski – członek, założyciel i prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”, prezes Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa, autor i współautor książek „Gdzie spoczywa Hubal?”; „Tu spoczywa Hubal”; „Nie tylko polskie Termopile. Wizna w latach 1939-1945”; „Bój pod Łączką. Powstanie Styczniowe 1863”; „Bój pod Paprocią i Pęchratką. 4 VIII 1920”; „By nie zapomnieć. Ossów 1920”; Tragedia „Karasia” z 55. Eskadry pod Wołominem”; „Tynne – historia na nowo pisana (3 części)”, oraz „Jedwabne. Niemieckie zbrodnie na Polakach”; autor artykułu naukowego „Porucznik Bołbott w walkach na odcinku Tynne”.
Z zawodu specjalista geodezji i kartografii; geofizyk i poszukiwacz z pasji. Jako pierwszy zastosował w badaniach terenowych metodę kartograficzną w połączeniu z historycznymi przekazami. Niespokojny duch, który setki godzin spędza w terenie, w tym także na zbieraniu relacji od świadków historycznych wydarzeń. Od ponad 14 lat bada historię obrony odcinka „Wizna” oraz jego obrońców. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat mjr. Władysława Raginisa.
Kierownik i organizator wielu ekspedycji badawczych i poszukiwawczych, m.in. związanych z poszukiwaniem zatartych mogił żołnierzy polskich, na polach bitew z różnych okresów historycznych. Badacz zbrodni niemieckich i sowieckich, które dokumentuje, zbiera ich dowody i potwierdza w publikacjach. Ale przede wszystkim człowiek pasji historycznej, w której realizuje hasło Stowarzyszenia, że historia, to nie tylko dokumenty i relacje świadków, ale przede wszystkim badania terenowe.

Jacek Podemski

Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.
Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.

Dariusz Garba

Dariusz Garba – Poznaniak mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy. Od ponad 30 lat bada tajny projekt budowlany znany pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”) w Górach Sowich oraz zagadki II wojny światowej związane z okupowaną przez Niemców Wielkopolską. Autor książki pt. „Tajny projekt III Rzeszy FHQu Riese” (2012) oraz jedynej, jak do tej pory, na obszarze niemieckojęzycznym książki o „Riese” – pt. „Riese. Das Rätsel um Hitlers Hauptquartier in Niederschlesien” (2000). Współautor filmu dla „Pro 7” redakcji Galileo pt. „Bunkier Hitlera – Riese”. Oprowadza w nim widzów po podziemnych kompleksach „Riese” (2001).
Autor artykułów na temat poznańskich tajemnic publikowanych w miesięczniku „Odkrywca”. Redaktor cyklu „Zagadki Poznania” na stronach Facebooka „Poznań w przeszłości”. Prelegent na licznych festiwalach tajemnic, zagadek historycznych i poszukiwań skarbów. Obecnie pracuje nad paroma projektami związanymi z Poznaniem i Wielkopolską.

Paweł Becker

Paweł Becker – historyk, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Autor kilku opracowań i programów telewizyjnych dotyczących historii regionu Wąbrzeźna, jego postaci, baśni, legend oraz biografii ludowych poetów świętokrzyskich – Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków. Autor książek pt. „Wąbrzeźno - miasta Ojca Bernarda”, „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, „Skarbiec legend wąbrzeskich” i współautor książki pt. „Skarby wąbrzeskie”.
Podharcmistrz, działacz harcerski uhonorowany tytułem Niezwyczajny Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Jeden z inicjatorów organizacji Wąbrzeskiego Festiwalu Historycznego. Jest przewodniczącym Komisji Historycznej Hufca Toruń.

Dr Andrzej Prinke

Dr Andrzej Prinke – ur. 1948 w Szczecinie; archeolog (mgr UAM 1970, dr UAM 1975) i etnograf (mgr UAM 1971). W latach 1970-2014 – pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie m. in. pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Archeologicznych na woj. poznańskie, a następnie – Konserwatora Zabytków Archeologicznych Miasta Poznania. W latach 2014-2016 – kustosz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu; obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań wykopaliskowych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Algierii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Czynny uczestnik konferencji naukowych (krajowych i międzynarodowych – m. in. w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowenii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dania, Grecja) oraz British Council (Wielka Brytania). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Konsultant ds. ochrony zabytków archeologicznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, stosowanie komputerów w archeologii (bazy danych, portale internetowe, systemy GIS, e-publikacje), archeologia lotnicza i historia archeologii. Koordynator ze strony polskiej pięciu długofalowych projektów europejskich w ramach programów INCO-COPERNICUS i CULTURE 2000 (1999-2008). Wykładowca na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza i w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Krzysztof Krzyżanowski

Krzysztof Krzyżanowski – znany i popularny na Dolnym Śląsku pisarz, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. Z wykształcenia prawnik po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Konsultant filmów dokumentalnych dotyczących zagadek Dolnego Śląska, zarówno produkcji polskiej, jak i międzynarodowej. Od wielu lat jako prelegent uczestniczy w konferencjach naukowych i popularno-naukowych w całej Polsce.
Organizator badawczych akcji eksploracyjnych. Członek grupy eksploracyjnej GEMO. Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1, 2 i 3). Autor bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej w 2015 roku, książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” z roku 2018 i najnowszej „Depozyt” wydanej 4 listopada 2023 roku.

Sebastian Mazurkiewicz

Sebastian Mazurkiewicz – historyk (UAM), teolog (UAM), spec. archiwistyki (UAM), studia podyplom. muzealnictwa (UMK) oraz zarządzania ochroną dóbr kultury (UAM), przygotowanie pedagogiczne (UAM). Autor monografii Nekli (2005), kościoła Świętego Krzyża na Lipówce (2006, 2020), Targowej Górki (2008), o kościołach i cmentarzach ewangelickich ziemi wrzesińskiej (2017), kościoła Świętego Ducha we Wrześni (2019) współautor monografii Wrześni (2006), Witkowa (2010) i Powiatu Wrzesińskiego (2018), redaktor publikacji o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich (2021), redaktor naczelny „Museiona Wrzesińskiego” oraz autor przyczynków i licznych artykułów (ponad 110) z dziedziny historii regionalnej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Przez 10 lat nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, religii i filozofii oraz nauczyciel bibliotekarz w różnych szkołach.
Od 2007 r. dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, w latach 2009-2010 równocześnie dyrektor Wrzesińskiego Ośrodka Kultury. Autor programu edukacyjnego „Dokumentujemy dziedzictwo kulturowe ziemi wrzesińskiej”, za który muzeum otrzymało w 2010 r. I nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „Izabella 2010” za działalność edukacyjną, promocyjną i marketingową. Autor licznych wystąpień, prelekcji i wykładów, rajdów i wycieczek. Organizator i prowadzący uroczystości patriotyczne. Autor dokumentów realizujących ochronę dóbr kultury na terenie ziemi wrzesińskiej.
W 2010 r. odznaczony przez Wielkopolską Korporację PTTK medalem im. Franciszka Jaśkowiaka „Za zasługi w krzewieniu krajoznawstwa i turystyki w Wielkopolsce”.  W 2011 r. odznaczony przez Krajową Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa „Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci”. Od 2012 r. na mocy uchwał Sejmiku Województwa Wielkopolskiego członek Rady Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W 2014 r. z rekomendacji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu ustanowiony Społecznym Opiekunem Zabytków. W 2014 r. za swoją działalność na rzecz ochrony dziedzictwa uhonorowany przez Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej tytułem Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej (CustosMonumentorum Rei Publicae). W 2015 r. wyróżniony przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej za organizowanie akcji „Zapal znicz pamięci”. W 2016 r. wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za działalność na rzecz organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa. Za krzewienie wartości patriotycznych i kultywowanie oręża Wojska Polskiego w 2017 r. odznaczony Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Związku Oficerów Rezerwy RP".
W 2019 r. za aktywną działalność społeczną i zawodową budującą wspólnotę i tożsamość narodową odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości”. W 2022 r. wyróżniony przez Ministra Sportu i Turystyki odznaką „Odznaką Honorową za Zasługi dla Turystyki”.


A tak było na Konferencji w 2023 roku:


Natomiast w 2022 roku na III Festiwalu Historycznym było tak:


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 323

 • 231
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 91
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2