ReklamaA1

Sierpniowe zwiedzanie czerniejewskiego pałacu

Wędrówki z historiąHistoria12 sierpnia 2023, 21:00   red. Aleksandra Soberska1287 odsłon
Sierpniowe zwiedzanie czerniejewskiego pałacu
 fot. Aleksandra Soberska

Za nami kolejne wakacyjne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie organizowane w ramach cyklu „Wędrówki z historią” przez Karola Soberskiego, dziennikarza, pisarza, eksploratora, niezależnego badacza lokalnej historii i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Uczestnicy dzisiejszego zwiedzania przybyli do Czerniejewa z takich miejscowości jak: Warszawa, Poznań, Gniezno, Rakowo, Pobiedziska, Chwałkówko, Mieścisko, Tarnowo Podgórne, Września, Swarzędz, Rogoźno i Czerniejewo.

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski (soberski.pl), dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r., trzecia – w 2022 r., a czwarta odbędzie się we wrześniu tego roku).

W gronie 65 uczestników sobotniego zwiedzania znaleźli się mieszkańcy takich miejscowości jak Warszawa, Poznań, Gniezno, Rakowo, Pobiedziska, Chwałkówko, Mieścisko, Tarnowo Podgórne, Września, Rogoźno, Swarzędz i Czerniejewo. Oni wszyscy chcieli zwiedzić pałac z Karolem Soberskim, w roli przewodnika.

Uczestnicy zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Kawiarni-cukierni „Wozownia” (która znajduje się w miejscu dawnej restauracji – obecnie Restauracja znajduje się w pałacu), następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny.

Stamtąd poszli do Sali zabaw dla dzieci, gdzie spotkało ich miłe zaskoczenie – krótki koncert fortepianowy 8-letniego Bogusia. Dalej poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, by na koniec udać się do podziemi pałacowych.

W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacje o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Wędrówka zakończyła się w w ogródku Restauracji Pałacowej, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Powiat Gnieźnieński i nasz portal).

Chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 352

 • 163
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 175
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3