Sierpniowe popołudnie w pałacu w Czerniejewie

Wędrówki z historiąAktualności17 sierpnia 2024, 21:30   red. Aleksandra Soberska1172 odsłon
Sierpniowe popołudnie w pałacu w Czerniejewie
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj, w godzinach popołudniowych, po raz kolejny w tym roku, Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, badacz lokalnej historii oprowadzał turystów z całej Polski po zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Przez dwie godziny opowiadał o dziejach tej rezydencji, o jej budowniczym, kolejnych właścicielach i oczywiście o skarbach, także tych ukrytych oraz tajemnicach czerniejewskiego pałacu. Nie brakowało opowieści z mrocznych czasów II wojny światowej.

W gronie 60 uczestników sobotniego zwiedzania znaleźli się mieszkańcy m.in. ze Starczanowa (gmina Nekla) i Gniezna, Swarzędza i Wrześni, Poznania i Łubowa, Złotnik (gmina Suchy Las) i Torunia, Witkowa i Konina, Mnichowa i Żydowa, Grabów i Trzemeszna, a także z Dolnego Śląska.

Uczestnicy zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Kawiarni-cukierni „Wozownia” (która znajduje się w miejscu dawnej restauracji – obecnie Restauracja znajduje się w pałacu), następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, by na koniec udać się do podziemi pałacowych.

W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał wiele  informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Pomysłodawca zwiedzania

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski (soberski.pl), dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r., trzecia – w 2022 r., czwarta - w 2023 r., a piąta odbędzie się we wrześniu tego roku).

Kolejne terminy zwiedzań pałacu w Czerniejewie:

  • 28 września - godz. 12.00
  • 19 października - godz. 12.00
  • 9 listopada - godz. 12.00


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 226

  • 148
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 8
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 69
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4