ReklamaA1-3

„Siedlisko” w akcji! Ekologiczno-integracyjny projekt w gminie Gniezno

PrzyrodaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego13 stycznia 2022, 13:15   red. Karol Soberski1020 odsłon
„Siedlisko” w akcji! Ekologiczno-integracyjny projekt w gminie Gniezno
 fot. Karol Soberski

Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni ruszyło z projektem pod hasłem „EKO SPADEK = wiedza seniorów + działanie młodych”. Projekt, który potrwa od stycznia 2022 r. do września 2023 r., ma na celu integrować starszych i młodszych mieszkańców gminy Gniezno, zdobywać umiejętności cyfrowe, poszerzać wiedzę na tematy ekologii, zmian klimatycznych oraz wprowadzać je w życie poprzez liczne warsztaty, wycieczki i wspólne działania. Efektem projektu – według członków Stowarzyszenia – ma być trwały ślad w przestrzeni gminy, czyli ogrody deszczowe, ogrody pięciu zmysłów, wystawa powarsztatowa oraz w sposobie życia i myślenia o naszym otoczeniu. „Siedlisko” na projekt pozyskało 20 tys. euro.

– Gmina Gniezno jest partnerem projektu prospołecznego, który jest realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni. Projekt właśnie się rozpoczyna i będzie realizowane do września 2023 roku. Projekt dotyczy integracji międzypokoleniowej i pozwoli również podnieść kompetencje cyfrowe, ale przede wszystkim podniesie świadomość ekologiczną. I jest skierowany do mieszkańców gminy Gniezno – mówi Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. – Do tego projektu zostały zaangażowane Kluby Seniora z gminy Gniezno, które będą mogły skorzystać z prospołecznych działań na rzecz naszych mieszkańców – dodaje.

Następnie Maria Brykczyńska, prezes Stowarzyszenie na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” poinformowała, że Stowarzyszenie przystąpiło do programu Aktywni Obywatele – Funduszu Krajowego, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i otrzymało dofinansowanie w wysokości 20 tys. euro na całość projektu.

– Z danych gminy Gniezno wynika, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba jej mieszkańców, obecnie ponad 13 tysięcy. Nowi mieszkańcy to głównie młode rodziny z dziećmi, które zamieszkują blisko siebie i rzadko wchodzą w głębsze relacje z dotychczasowymi mieszkańcami. Wyczuwalny jest dystans między tymi grupami. Jednocześnie coraz częściej starsi mieszkańcy gminy odczuwają ograniczenia dotyczące uczestnictwa w życiu społecznym gminy - część informacji do nich nie dociera, a pandemia nie sprzyja organizacji wydarzeń. W trakcie przeprowadzonych konsultacji i badań okazało się, że jednym z tematów szczególnie istotnych dla młodszych mieszkańców gminy jest ekologia i ograniczanie odpadów – podkreśla M. Brykczyńska i zaznacza, że Stowarzyszenie odpowiedziało na potrzeby mieszkańców i napisało wspomniany projekt.

Jak podkreśla Małgorzata Reszko ze Stowarzyszenia „Siedlisko” poprzez projekt chcemy integrować międzypokoleniowo i międzysąsiedzko, a tym samym budować wspólne działania na rzecz społeczności lokalnej oraz lokalnego środowiska naturalnego, a także poprzez uczenie się od siebie nawzajem jak żyć życzliwie, z szacunkiem dla siebie, sąsiadów i przyrody. – W rezultacie, w przyszłości gmina Gniezno stanie się  bardziej ekologiczna, przyjaźniejsza dla ludzi i przyrody – wskazuje.

Trzy moduły projektu

– Projekt jest podzielony na trzy moduły: „W sąsiedzkiej sieci”, „Razem w ogrodzie” i „Jedenaste: nie marnuj” – zapowiada Renata Borkowska-Kędzierska ze Stowarzyszenia „Siedlisko”.

„W sąsiedzkiej sieci” - działania integrujące, mające na celu poprawę międzypokoleniowej komunikacji interpersonalnej i prowadzenia dialogu społecznego ponad podziałami, zmniejszenie wykluczenia cyfrowego i poczucia izolacji oraz poprawa przepływu informacji na temat życia gminy.  
„Razem w ogrodzie” - wzmocnienie sąsiedzkich więzi poprzez zakładanie nowych lub adaptację istniejących ogrodów przystosowanych do zmian klimatycznych, w tym: zwiększenie wykorzystywania wody opadowej, zakładanie ogrodów deszczowych, wprowadzanie nowych gatunków roślin, ochrona bioróżnorodności (także starych, sprawdzonych odmian) i dzikich zapylaczy.
„Po jedenaste: nie marnuj” - działania promujące styl życia zero waste (zero marnotrawstwa, polegające na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym; stosowanie 5 zasad:odmawiaj, ograniczaj, wykorzystaj ponownie, recyklinguj, kompostuj). Tego rodzaju działania są znane starszym pokoleniom, zwłaszcza na terenie Wielkopolski. Seniorzy będą mieli okazję podzielić się wiedzą w tym zakresie.

Co powstanie w ramach projektu?

W ramach projektu, który potrwa 21 miesięcy, zorganizowanych zostanie: 13 warsztatów, 2 wycieczki do ogrodu przypasiecznego „Darz UL” w Trzuskołoniu, wystawę powarsztatową, konkurs na „Ogród z klimatem”, debatę publiczna z udziałem władz samorządowych - Jak się żyje w naszej gminie z perspektywy młodszych i starszych mieszkańców?, konsultacje społeczne - Jakie działania Gmina Gniezno powinna podjąć, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatycznych na terenie gminy?, Święto Sąsiadów z Pchlim Targiem, do udziału w którym zaprosimy wszystkich mieszkańców Gminy.

Ponadto zostanie wydrukowanych 180 plakatów, stworzone zostanę trzy społeczne Ogrody 5 Zmysłów, cyfrowy  kalendarz z radami seniorów dotyczącymi zdrowej kuchni, ogrodu, wykorzystania różnych materiałów ponownie oraz wystawa fotografii.

Pierwsze działania

Pierwsze spotkanie w ramach projektu pt. „Między nami sąsiadami” odbędzie się 12 lutego w godz. od 9.00 do 13.00 w świetlicy w Lubochni. W jego trakcie odbędą się  warsztaty umożliwiające bliższe poznanie się i  wspomagające przeprowadzenie debaty publicznej. Warsztaty poprowadzi psycholożka Katarzyna Tomaszewska.

Drugie spotkanie - warsztaty cyfrowe odbędzie się 26 lutego od godz. 9.00 do 13.00 w świetlicy w Wierzbiczanach. Podczas zajęć będzie można nauczyć się korzystania z aplikacji NiceTown, skanera QR kodów oraz narzędzi umożliwiających współpracę i  komunikację z wykorzystaniem możliwości jakie daje internet. Liczymy na to, że młodsi uczestnicy pomogą seniorom oswoić technologię.

Z kolei trzecie spotkanie zaplanowano na 26 marca *także od godz. 9.00 do 13.00) w świetlicy w Lubochni. Hasło spotkania brzmi: „Dogadajmy się” - warsztaty komunikacji interpersonalnej.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 217

 • 120
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 90
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2