– Sensacyjne odkrycie konserwatorów podczas renowacji średniowiecznego kościoła pw. św. Małgorzaty w Graboszewie. Znalezione za ołtarzem malowidła wstępnie datowane są na XIV wiek! Prawdopodobnie są to jedne z najstarszych zachowanych polichromii w Wielkopolsce – napisał na swoim fanpagu Jacek Bartkowiak, starosta słupecki.
W kościele pw. św. Małgorzaty w Graboszewie w gminie Strzałkowo w powiecie słupeckim, podczas prac konserwatorskich, za ołtarzem odkryto polichromie wstępnie datowane prawdopodobnie na XIV wiek. Jeśli to się potwierdzi, będą to jedne z najstarszych zachowanych polichromii w Wielkopolsce!
– W takim małym, wiejskim, drewnianym kościele znaleziono malowidła wstępnie datowane na XIV wiek! Prawdopodobnie są to jedne z najstarszych zachowanych polichromii w Wielkopolsce! – mówi Jacek Bartkowiak starosta słupecki.
Polichromie przedstawiają śmierć Judasza oraz chrzest Jezusa i jego nauczanie w Świątyni Jerozolimskiej. Malowidłami zajmą się teraz historycy sztuki. – Będą określali ich wiek, warsztat malarski i metodę w jaki sposób te polichromie powstały – podkreśla ks. Grzegorz Kwaśniewski, proboszcz parafii w Grabowszewie.
Aktualnie uważa się, że kościół w Graboszewie pochodzi z końca XVI wieku. Jeśli historycy sztuki potwierdzą, że odkryte polichromie pochodzą z XIV wieku, to świątynia okaże się starsza o 200 lat.
Fot. (3x) fb Jacek Bartkowiak, starosta słupecki; (1x) archidiecezja.pl
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!