Dzisiaj przez kilka godzin miałem wielką przyjemność opowiadać o historii Niechanowa i oprowadzać grupę blisko 30 seniorek z Poznania, po pałacu, wokół kościoła i po Sali Pamięci w Niechanowie. Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży PNE.pl z Poznania, które poprosiło mnie, bym oprowadził turystki po Niechanowie.
Dlaczego przez kilka miesięcy w pałacu w Niechanowie mieszkał Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu? Co w pałacu w czasie II wojny światowej robili SS-mani? Gdzie ukrył skarby ostatni przedwojenny właściciel majątku w Niechanowie? Co znajdziemy na poddaszu Oficyny Wschodniej? Gdzie biegnie tunel łączący kościół z pałacem? Jakie bezcenne dzieło trafiło z Rzymu do świątyni w Niechanowie? Dlaczego zostały zamurowane podziemia niechanowskiego kościoła? Jakie skarby skrywa Sala Historii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszały uczestniczki dzisiejszej wycieczki po Niechanowie.
Zwiedzanie zaczęło się od pałacu, gdzie opowiedziałem o początkach Niechanowa, o budowie pałacu, jego dziejach w XIX i XX wieku. Zajrzeliśmy także do Sali Historii, która powstała w tej rezydencji w 2015 r., jak również do innych pomieszczeń związanych z dziejami tego obiektu.
Następnie podeszliśmy do Oficyny Wschodniej gdzie opowiedziałem o historii tego budynku, jego przeznaczeniu a także zagadkach, które skrywa.
Później przyszedł czas na kościół, najważniejsze pomniki na przykościelnym cmentarzu a na koniec udaliśmy się do budynku Biblioteki, gdzie znajduje się Sala Historii.
Po kilku godzinach zwiedzania Niechanowa, panie stwierdziły, że nie spodziewały się, iż taka mała miejscowość ma tak bogatą historię i tak atrakcyjne zabytki, które warto promować i do których należy zapraszać turystów.
Organizatorem wycieczki było Biuro Podróży PNE.pl z Poznania, które poprosiło mnie, bym oprowadził turystki po Niechanowie. Dziękuję za zaufanie i do zobaczenia we wrześniu na kolejnych wycieczkach!
Dziękuję także kierownictwu OHP w Niechanowie za możliwość zwiedzania pałacu i pracownikom gminnej biblioteki za możliwość wejścia do Sali Historii.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!