ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Sekrety ołowianych znaków pieczętnych

Z życia FundacjiAktualności29 września 2023, 21:30   red. Karol Soberski1128 odsłon
Sekrety ołowianych znaków pieczętnych
Aleksander Wielgórski, autor wystawy z żoną Katarzyną -  fot. Aleksandra Soberska

Od kilku dni informujemy o wydarzeniach, które składały się na odbywającą się 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie I Międzynarodową Konferencję „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Oprócz kilkunastu prelekcji, były też wystawy, w tym jedna niepowtarzalna – wystawa pod hasłem „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego.

Podczas I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbyła się 23 i 24 września w pałacu Czerniejewo, w gronie wystaw towarzyszących Konferencji, jedna z nich była niepowtarzalna – wystawa pod hasłem „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego, którą można było oglądać w Salonie Złotym czerniejewskiej rezydencji.

Wystawa ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium” to zbiory jedne z największych w Polsce i po raz pierwszy prezentowane w  Wielkopolsce.

W trakcie ekspozycji – cieszącej się sporym zainteresowaniem uczestników Konferencji -  Aleksander Wielgórski wraz z towarzyszącą mu żoną Katarzyną, zaprosił wszystkich do niesamowitego świata ukrytego w tych małych reliktach historii. Dzięki jego opowieściom mogliśmy przenieść się setki lat w przeszłość, poznając historię ludzi najróżniejszych narodowości, profesji oraz wyznań. Poznaliśmy przeszłość Polski oraz świata na podstawie przedmiotów, które przez wieki towarzyszyły ludzkości zarówno w codziennym życiu, jak i w przełomowych wydarzeniach historycznych.

W trakcie opowieści A. Wielgórskiego przekonaliśmy się, ile cennych informacji możemy wyczytać z kawałka ołowiu i czy przedmioty na pozór tak proste mogą być traktowane jako źródło historyczne.

Podczas wystawy nie zabrakło też opowieści A. Wielgórskiego o historii poszczególnych plomb, oraz ich sekretach. Ponad 1000 wyselekcjonowanych oraz skatalogowanych eksponatów było bowiem dostępne dla uczestników Konferencji do wspólnych badań historii.

– Miałem zaszczyt być częścią wspaniałej imprezy Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Zaprezentowałem oraz opowiedziałem o plombach ołowianych jako o doskonałym źródle historycznym oraz poznałem wielu bardzo ciekawych oraz inspirujących ludzi. Bardzo dziękuję organizatorom imprezy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” za stworzenie miejsca, w którym dosłownie można było oddychać historią i liczę na dalszą wspólną współpracę! – mówi A. Wielgórski.  – Ogromne podziękowania dla prowadzących Konferencję, prelegentów oraz dla wystawców za wspaniałe wystąpienia, które nie tylko były pouczające, ale również inspirujące. Dziękuję również wszystkim gościom Konferencji za ogromne zainteresowanie oraz za miłość do historii – dodaje.

Kilka słów o twórcy kolekcji

Aleksander Wielgórski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od stycznia tego roku. Od urodzenia mieszkaniec Warszawy. Zawodowo logistyk, a z zamiłowania pasjonat oraz propagator historii. Kolekcjoner oraz ekspert w dziedzinie ołowianych znaków pieczętnych (plomb). Twórca strony internetowej „Plombarium” dotyczącej tworzonej kolekcji plomb (https://myvimu.com/profile/plombarium) i fanpagu (https://www.facebook.com/profile.php?id=61552028390694). Hobbystycznie detektorysta oraz inicjator akcji związanych z aktywnym poszukiwaniem historii.

W wolnych od historii chwilach lubi czytać książki, oglądać filmy oraz poznawać nowe miejsca na mapie Polski. Właściciel prywatnego zwierzyńca w postaci dwóch psów oraz dwóch kotów. Na co dzień jego najważniejszą rolą jest bycie tatą Idy, w której codziennie stara się zaszczepiać miłość do historii.

Oprócz prelekcji i wystawy A. Wielgórskiego, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż inne ekspozycje: starych samochodów i dorożek, która była prezentowana na zielonym zapleczu pałacu, oryginalne „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego, wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” i wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:

Była też wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, które przywiozła jego żona Agnieszka Petelicka, prezes Fundacji GROM Siła i Honor.

Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).

Tradycyjnie już Konferencji/Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego.

O wszystkich tych atrakcjach i dalszych prelekcjach już wkrótce.

Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 134

 • 83
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 22
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 29
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3