Od kilkunastu lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego konsekwentnie dba o pamięć Powstania Wielkopolskiego i bohaterów zrywu. Teraz będzie mógł dopełnić te działania, dzięki ustaleniom z miastem Poznań. Zgodnie z nimi Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, pod które podlega Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, ma trafić pod skrzydła samorządu wojewódzkiego.
O budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które wchodzi w skład Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości miasto Poznań zabiega już od kilku lat. Do tej pory udało się znaleźć działkę dla tej inwestycji, która zlokalizowana jest przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu. W ubiegłym roku Prezydent Jacek Jaśkowiak zatwierdził też projekt architektoniczny i wydał pozwolenie na budowę nowej siedziby.
Największym problemem było do tej pory sfinansowanie inwestycji, która ma kosztować ok. 300 mln zł. Deklarację współfinansowania inwestycji złożyło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Początkowo deklaracja obejmowała 50 proc., ale ostatecznie wzrosła do 60 proc. Miasto Poznań chciało z kolei dołożyć 10 proc. Nastąpił impas, który trwał do piątku 18 lutego.
- To ważny dzień, ponieważ nastąpiła zasadnicza zmiana sytuacji w kwestii budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Po dłuższej analizie, zaproponowałem Panu Prezydentowi, abyśmy zamienili się instytucjami, które funkcjonują w Poznaniu. Województwo obejmie nadzór nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznym, a Miasto przejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską - ogłosił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Marszałek dodał, że propozycja wynikała nie tylko z wnikliwej analizy, ale także obecnej sytuacji politycznej. - W poniedziałek usłyszeliśmy ze strony rządowej chyba już ostatnie słowo dotyczące finansowania nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, sięgającego 60 proc. Dlatego to właściwy moment na przejęcie inicjatywy. Wykorzystam swoje zaangażowanie w pielęgnowanie idei Powstania. Budowa muzeum jest mi bardzo bliska - dodał Marszałek.
Koszty bieżącego utrzymania obu muzeów oraz Filharmonii są ekwiwalentne, dodatkowo zarówno Muzeum Powstania, jak i Filharmonia Poznańska starają się o nowe siedziby. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Marek Woźniak wraz z Jackiem Jaśkowiakiem ogłosili, że Centrum Muzyki (w skład którego wejdzie Filharmonia) powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Obie inwestycje będą też generować podobne koszty. W przypadku Filharmonii Samorząd Województwa Wielkopolskiego będzie się jednak starał o sfinansowanie jej w 70 proc. z budżetu unijnego z nowej perspektywy finansowej.
- Pomysł Pana Marszałka, który od lat organizuje obchody Powstania Wielkopolskiego i odpowiedzialność za muzeum do siebie pasują. Z drugiej strony od dawna rozmawiam na temat konieczności budowy obiektu godnego Filharmonii. Miasto tej wielkości co Poznań powinno mieć obiekt, w którym muzyka klasyczna będzie dobrze rozbrzmiewać - stwierdził Prezydent Poznania.
Zarówno Marszałek Marek Woźniak, jak i Prezydent Jacek Jaśkowiak są zgodni co do tego, że zamiana instytucji kultury pozwoli na wyciszenie politycznych emocji wokół budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
- Dla nas obu dziedzictwo Powstania to także odpowiedzialność, dlatego im mniej będzie napięć wokół tej inwestycji, tym lepiej - powiedział Jacek Jaśkowiak.
Samorządy województwa i miasta zamierzają teraz powołać grupy robocze, które wypracują ścieżki wymiany, jednak ostateczną zgodę na nią muszą wyrazić radni województwa i miejscy.
Przypomnijmy, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego razem z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 konsekwentnie dokładają starań, aby pamięć o zwycięskim zrywie niepodległościowym na trwałe zagościła w świadomości jak największej liczby Polaków. Stąd centralne obchody, których jest organizatorem, odbywają się tradycyjnie 27 grudnia w Poznaniu, a 28 grudnia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przy mogiłach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!